
Izvor: Vostok.rs, 19.Maj.2018, 08:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RT: Putin i Merkelova razgovarali o odbrani od Trampovih sankcija
Izvor: Vostok / RT
Sankcije nametnute od strane administracije Trampa koje bi mogle da utiču na kompanije iz Nemačke i Rusije bile su među pitanjima o kojima su razgovarali predsednik Vladimir Putin i kancelar Angela Merkel tokom njihovog sastanka.
Merkelova je stigla u ruski crnomorski grad Soči da se sastane sa Putinom, oko godinu dana nakon svoje prethodne posete 2017. godine. Oba lidera su potvrdili svoje mandate od strane birača - Putin tokom martovskih izbora, a Merkelova nakon pobede na izborima u septembru 2017. godine.
Iako su dva lidera imali mnogo pitanja za razgovore, od humanitarne pomoći i političke tranzicije u Siriji, do represije nad ruskom novinskom agencijom u Ukrajini, najnovije akcije Sjedinjenih Država bile su među glavnim prioritetima. Odluka predsednika Donalda Trampa da SAD izađu iz nuklearnog sporazuma sa Iranom sa ponovnim nametanjem ekonomskih sankcija predstavlja potencijalnu pretnju evropskim kompanijama koje posluju u Iranu.
Merkelova je rekla da je transatlantsko partnerstvo vrednovano od strane Berlina i da evropske zemlje trenutno razgovaraju o načinima na koje EU može pružiti podršku i zaštitu kompanijama koje posluju sa Iranom. Merkelova je dodala da se nada da će Teheran uvideti prednost poštovanja uslova sporazuma uprkos potezu Vašingtona.
Evropske kompanije su na sličan način ugrožene potencijalnim sankcijama SAD-a zbog zajedničkih projekata sa Rusijom, posebno gasovodom "Severni tok 2". Putin je sarkastično primetio da je stav prema projektu koji je demonstrirala administracija Trampa izvanredan primer nastavka politike koju je usvojio njegov prethodnik Barak Obama.
"[Ono što Vašington želi da Rusija uradi] jeste podrška Ukrajini, koja zaista ne želi da razvija odnose sa nama, ali je vrlo zadovoljna što naš novac dobija za tranzit gasa. Oko dve do tri milijarde dolara godišnje ", rekao je Putin.
"Zapravo, mi nismo protiv toga. Spremni smo za održavanje tranzita, ako je to ekonomski izvodljivo. Ta izvodljivost se može postići kroz pregovore."
Putem "Severnog toka 2" će se isporučivati ruski prirodni gas direktno u Nemačku, najvećeg kupca gasa u Evropi. Sa radom na gasovodu, potražnja za tranzitnim uslugama iz Ukrajine i drugih zemalja istočne Evrope bi se smanjila u skladu sa tim. Kijev i druge nacije, koje bi izgubile njegovom izgradnjom, tvrde da je gasovod politički projekat koji nema komercijalni smisao.
SAD, koje žele da EU smanji udeo ruskog gasa u korist tečnog prirodnog gasa iz SAD, prete sankcijama evropskim kompanijama koje su uključene u projekat.
"Donald nije samo predsednik SAD-a. On je takođe robusni biznismen, tako da on i dalje unapređuje svoje poslovne interese", objasnio je Putin, dodajući da je američki gas trenutno oko 20 do 30 odsto skuplji od ruskog.
Merkelova se složila da je "Severni tok 2" komercijalni projekat, ali da Berlin želi da sačuva i tranzit kroz Ukrajinu.
Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
Čitajte više na Situacija u Siriji - iz minuta u minut
Pogledaj vesti o: Vladimir Putin, Angela Merkel