Izvor: Blic, 20.Jan.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I dalje važi ček na poček

I dalje važi ček na poček

Plaćanje čekom na poček, u Srbiji nije zamrlo. Suočeni sa smanjenjem obima prometa, ali i niskim standardom građana, prodavnice, najčešće prehrane, ali i mesare nude odloženo plaćanje od 30 do 60 dana. Najviše takvih primera je u Beogradu, dok su u Kragujevcu i Nišu uobičajena kupovina na recku. U Novom Sadu u radnjama na periferiji praktikuje se i ostavljanje čeka kod trgovca, koji se pušta na realizaciju kada se ispuni maksimalna kvota.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
U trgovinskim lancima 'Jabuka', 'Srbokop plus', kao i mesari 'Biomes', čekovi na realizaciju stižu za 30 dana. U lancu mesara 'Beomes' ispunjeni čekovi za naplatu stižu tek za 30 i 45 dana.

U 'Jabuci' odloženo plaćanje čekom na mesec dana najviše za sada koriste penzioneri.

- U dogovoru sa velikim brojem dobavljača, na sopstveni rizik, dozvolili smo plaćanje na odloženo na 30 dana - objašnjava Milena Radulović, direktor marketinga u 'Jabuci', i dodaje da su kupci oduševljeni i da svakog dana broj primljenih čekova u njihovim marketima raste.

Ček popunjen na 2.000 dinara u 'Beomesu' realizuje za 30 dana, a ček od 3.000 dinara za 45 dana. Kupci ček na poček od tri meseca mogu da iskoriste i u butiku za trudnice 'Dendi' u Ulici 27. marta, dok je u salonima nameštaja 'Novi dom' robu moguće platiti čekovima na šest rata bez kamate. Da bi se pazarilo na odloženo u megamarketu 'Rodić' potrebno je da se podnese zahtev za dobijanje kreditne kartice 'Kulske banke'. U tom slučaju poček je od dva meseca bez kamate.

U širem centru Niša nekoliko prodavnica daje robu na čekove uz odloženo plaćanje, što su natpisima i istakli na svojim trgovinama. U megamarketu 'Impeks promet' na Bulevaru Nemanjića mušterije mogu da kupe namirnice i druge artikle na odloženo plaćanje od 60 dana. U ovoj trgovini ističu da imaju još dva načina plaćanja.

- Nudimo kupovinu na kartice koja podrazumeva da građani uplate određenu svotu, a kasnije mi sa kartice skidamo novac za kupljenu robu. Drugi način su klub kartice. Za 25.000 dinara kupac dobija mogućnost da kupi robu za 400 dinara jeftinije, a na osnovu poena koji se sabiraju - kazali su nam u ovom marketu.

'Tehnomarket' u Dušanovoj ulici prodaje tehničku robu na odloženo plaćanje do 31. marta, a do kraja februara na čekove se mogu kupiti cipele u Obrenovićevoj ulici.

- U Nišu još vlada kult takozvene recke. Tako, u stvari, trgovci kreditiraju građane jer ih upisuju u svesku, pa plate kada imaju - ističe jedan od trgovaca u prodavnici na Tvrđavskoj pijaci.

Nakon ukidanja odloženog plaćanja čekovima promet u većini kragujevačkih prodavnica je, kako tvrde trgovci, skoro prepolovljen. Retke su trgovine koje robu svojim mušterijama daju na recku, ali ima onih koji i dalje primaju čekove, tako da sami svojim novcem kreditiraju građane. Prema rečima Vladete Mutavdžića, vlasnika trgovine 'Laki', on od kupaca prima čekove svih banaka, a naplaćuje ih za 60 dana. Od uvođenja fiskalnih kasa ne daje robu na recku, osim hleba, paklice cigareta ili dnevnih novina za koje može da pričeka najviše par dana. Tako je uspeo da zadrži kupce i ne oseti značajniji pad prometa.

Kako saznajemo u preduzeću 'Kvin', u njihove četiri samoposluge 'Naša radnja' u Kragujevcu građani mogu da kupe robu pomoću 'klupske, kreditne kartice' koju svako može da dobije besplatno, bez naplate administrativnih troškova. Uz nju kupci, bez provizije i kamate, mogu da pazare robu na odloženo plaćanje od dva meseca.

U novosadskim megamarketima od Nove godine odloženo plaćanje omogućeno je samo ukoliko imate kreditne kartice banaka. Megamarket 'Rodić' čak je otišao korak dalje i svojim najboljim mušterijama dao sopstvene kreditne kartice koje omogućavaju odloženo plaćanje na iznos od 10.000 dinara.

Nigde, čak ni u malim i srednjim trgovinama u širem centru grada više se ne mogu videti natpisi 'odloženo na čekove', možda stoga što su novosadski finansijski inspektori prošle godine postigli najbolji rezultat u Srbiji: najviše kontrola i najviše kazni. Stoga ni ne čudi što je u bankama u Novom Sadu još od novembra prava navala klijenata koji žele da podignu kreditne kartice.

Međutim, trgovci i građani uspeli su da se snađu, pa u malim radnjama u blokovima na periferiji grada, gde se trgovci, vlasnik i mušterije dobro poznaju, i dalje možete kupovati na odloženo. Početkom meseca ostavićete ček kod prodavca koji će biti pušten tek u onom trenutku kada ispunite maksimalnu kvotu. U zavisnosti od toga koliko često i šta pazarite, tako ćete odložiti plaćanje par nedelja, mesec ili dva. Duže od toga vlasnici uglavom ne praktikuju. Takođe, postoji i mogućnost dogovora da se ček ostavi sa strane do desetak dana. Ekipa 'Blica'

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.