Ne očekujem da evro raste

Izvor: S media, 07.Avg.2010, 23:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne očekujem da evro raste

Narodna banka Srbije komunicira sa predstavnicima drugih organa i spremni smo da prihvatimo svaki koristan predlog ili stav. Ali NBS se rukovodi očuvanjem finansijske stabilnosti zemlje i tu nisu mogući kompromisi.

Srbiji najviše odgovara fluktuirajući kurs, imajući u vidu strukturu srpske privrede, nedovoljno razvijen izvozni sektor i nepostojanje stabilnih deviznih priliva u finansijski sistem zemlje, ističe u intervjuu za P r e s s guverner Narodne banke Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Dejan Šoškić.

- Moji prioriteti na mestu guvernera su, pre svega, stabilnost cena i finansijskog sistema, što i jesu osnovni zadaci NBS, kao i monetarna politika koja će uvažavati potrebu privrednog oporavka i izvozne ekspanzije zemlje - kaže Šoškić.

Bićemo restriktivni ako inflacija bude jačala

Banke su sve manje zainteresovane za kupovinu blagajničkih i trezorskih zapisa, što stvara problem u finansiranju budžetskog deficita. Da li se zbog toga možda može očekivati porast referentne stope NBS?

- Kretanje referentne kamatne stope nije uslovljeno uspehom aukcija trezorskih zapisa, već potrebom da monetarna politika reaguje radi realizacije ciljeva NBS, pre svega održavanja cenovne stabilnosti. Izvršni odbor je u četvrtak povećao referentnu kamatnu stopu za 0,5 procentnih poena, s obzirom na to da naša istraživanja ukazuju na jačanje inflatornih pritisaka. Ukoliko inflatorni pritisci nastave da jačaju, stvaraće se osnov i za blago jačanje restriktivnosti monetarne politike u narednom periodu.

Da li smatrate da je NBS od početka godine potrošila dosta novca na odbranu dinara, oko 1,6 milijardi evra, i da li će u ovoj godini nastaviti takav trend?

- Intervencije iz deviznih rezervi bile su usmerene na održavanje finansijske stabilnosti, a one, kao što znamo, nikad nisu jeftine i njihovo trošenje predstavlja cenu stabilnosti. Da li će i kolike intervencije biti potrebne u narednom periodu, zavisiće od više faktora, a pre svega od rasta izvoza, priliva stranih direktnih investicija, dotoka doznaka, rizičnosti regiona, ekonomskog oporavka u EU i naših glavnih ekonomskih partnera.

Postoji li bojazan da zbog toga devizne rezerve budu ugrožene?

- Nivo deviznih rezervi je relativno visok i na nivou koji obezbeđuje spoljnu likvidnost zemlje prema inostranstvu i, po potrebi, intervencije na deviznom tržištu kako bi se ublažile nepotrebne fluktuacije deviznog kursa i otklonili izazovi za stabilnost finansijskog sistema.

Teško je predviđati bilo kakvu vrednost dinara u narednom periodu, ali recite nam da li su vaša očekivanja pre na strani jačanja ili slabljenja domaće valute i zašto?

- Imajući u vidu da je dinar u prethodnim mesecima zabeležio i nominalnu i realnu depresijaciju, kao i da je uspostavljen viši nivo cenovne stabilnosti, uz tendenciju smanjivanja deficita u tekućem delu platnog bilansa i blagi oporavak ekonomske aktivnosti, mislim da u ovom trenutku ne postoje fundamentalni ekonomski parametri koji bi mogli da opravdaju dalju značajniju depresijaciju nacionalne valute.

Rekli ste da će dinar jačati ako rastu izvoz i strane direktne investicije. Izvoz je i dalje daleko manji od uvoza, a investicije su zbog krize na najnižem nivou. Da li to znači da možemo očekivati samo slabljenje dinara?

- Ne treba zaboraviti da je trgovinski deficit u razmeni sa svetom deo ukupne platnobilansne pozicije naše zemlje i da je Srbija uvek bila zemlja koja je prihodovala dodatna sredstva od stranih investicija, kredita, doznaka i drugih transfera iz inostranstva, koji su joj omogućavali da izmiruje svoje obaveze prema inostranstvu. Bez bitnih poremećaja u međunarodnom okruženju, koje ne očekujemo u ovom trenutku, verujem da eksterna pozicija Srbije, a time i relativna stabilnost na deviznom tržištu, nisu fundamentalno ugroženi.

-Da li postoji način, odnosno mehanizam, da se dinari učine atraktivnijim za banke?

- Naravno da postoji i NBS na tome već radi, a te aktivnosti će nastaviti i ubuduće, kako bi dinar bio prisutniji ne samo prilikom odobravanja kredita bez valutne klauzule, nego i kod štednje građana. NBS će stvarati uslove za što veće prisustvo dinara u finansijskom sistemu, jer je to naša nacionalna valuta sve do trenutka ulaska u evropsku monetarnu uniju, nakon učlanjenja Srbije u EU.

Očekujete li bilo kakvu vrstu pritisaka i kako ćete na njih odgovoriti?

- Komunikacija sa predstavnicima drugih državnih organa, finansijskim institucijama, privrednicima i građanima za NBS je svakodnevna pojava. U tim kontaktima se izražavaju različiti pogledi, predlozi i zahtevi. Mi smo spremni da uvažimo i saslušamo svakog od koga nam može doći korisna informacija, predlog ili stav. Narodna banka, međutim, ima vrlo jasne zakonske nadležnosti, ciljeve i instrumente i u svojoj aktivnosti se mora rukovoditi očuvanjem makroekonomske i finansijske stabilnosti zemlje. Po ovim pitanjima kompromisi nisu mogući.

-S obzirom na to da ste po zakonu dužni da obelodanite svoju imovinsku kartu, da li ste je dostavili Agenciji za borbu protiv korupcije?

- Još dok sam bio na funkciji predsednika Saveta NBS dostavio sam nadležnom organu svoju imovinsku kartu, jer je to zakonska obaveza svih koji obavljaju javne funkcije. Nije mi poznato da moja imovinska karta nije dostupna i, ako je tako, potrudiću se da taj propust bude otklonjen.

SLAĐANA GAVRIĆ

Nastavak na S media...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ne očekujem da evro raste

Izvor: Press, 07.Avg.2010

Narodna banka Srbije komunicira sa predstavnicima drugih organa i spremni smo da prihvatimo svaki koristan predlog ili stav. Ali NBS se rukovodi očuvanjem finansijske stabilnosti zemlje i tu nisu mogući kompromisi .Srbiji najviše odgovara fluktuirajući...

Nastavak na Press...

Šoškić: Ne očekujem dalji rast evra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Avg.2010, 00:26

BEOGRAD -..Guverner Narodne banke Srbije Dejan Soškić ne očekuje dalji rast evra..."Imajući u vidu da je dinar u prethodnim mesecima zabeležio i nominalnu i realnu depresijaciju, kao i da je uspostavljen viši nivo cenovne stabilnosti, uz tendenciju smanjivanja deficita u tekućem delu platnog bilansa...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Šoškić: Ne očekujem da evro raste

Izvor: Vesti-online.com, 08.Avg.2010

"Imajući u vidu da je dinar u prethodnim mesecima zabeležio i nominalnu i realnu depresijaciju, kao i da je uspostavljen viši nivo cenovne stabilnosti, uz tendenciju smanjivanja deficita u tekućem delu platnog bilansa i blagi oporavak ekonomske aktivnosti, mislim da u ovom trenutku ne postoje fundamentalni...

Nastavak na Vesti-online.com...

Šoškić o vraćanju kredita

Izvor: Blic, 08.Avg.2010

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić je izjavio da će se država umešati tek ukoliko nevraćanje rata kredita sa deviznom klauzulom postanu masovna pojava..."Nesposobnost izmirivanja obaveza građana i privrede prema poveriocima zbog slabljenja dinara je, u prvom koraku, individualni finansijski...

Nastavak na Blic...

Šoškić: Ne očekujem rast evra

Izvor: Šumadija Press, 08.Avg.2010

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić je za "Pres" rekao da ne očekuje dalji rast evra, kao i da Srbiji najviše odgovara fluktuirajući kurs.

Nastavak na Šumadija Press...

NBS I VLADA ĆE REAGOVATI AKO NEPLAĆANJE DUGOVANJA POSTANE MASOVNO

Izvor: Kurir, 08.Avg.2010

NOVI SAD - Ako neplaćanje dugovanja postane masovno Narodna banka Srbije i Vlada će reagovati, izjavio je novi guverner NBS Dejan Šoškić za novosadski Dnevnik...Nesposobnost izmirivanja obaveza građana i privrede prema poveriocima je, u prvom koraku, individualni finanijski problem. Ako to poprimi...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.