Zapadni mediji: Istorijska poseta korak ka pomirenju

Izvor: S media, 04.Nov.2010, 16:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zapadni mediji: Istorijska poseta korak ka pomirenju

Zapadni mediji ocenili su danas da "Istorijska poseta" predsednika Srbije Borisa Tadića Vukovaru predstavlja simboličan korak ka pomirenju i osudu zločina počinjenih tokom rata u Hrvatskoj, ističući da je Tadić prvi srpski lider koji je došao u Vukovar.

"Poseta predstavlja dosad najoštriju osudu zločina iz vremena rata i simboličan korak pomirenja dveju zemalja, posle višegodišnjih uzajamnih optužbi >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << za zverstva", navela je američka agencija AP.

Rojters je ocenio da Tadićevo izvinjenje u Vukovaru predstavlja "korak ka pomirenju na Balkanu i jačanju evropske perspektive Srbije".

"Tadić, reformator koji je već izrazio žaljenje zbog patnji koje su izazvali Srbi tokom krvavog raspada komunističke Jugoslavije, doputovao je u istorijsku posetu Vukovaru", javila je britanska agencija.

Prema Rojtersu, odnosi Srbije sa susednim zemljama zahladneli su posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine, ali Beograd ulaže napore da poboljša te odnose otkad je u decembru 2009. godine podneo zahtev za kandidaturu Srbije u EU.

Sve zemlje zapadnog Balkana teže ka članstvu u EU, koja želi da vidi da je etničke sukobe iz 1990-ih godina zamenila regionalna saradnja, ukazala je britanska agencija.

Asošiejtid pres u svom izveštaju ukazuje da je Tadić "danas postao prvi lider te zemlje koji je posetio grad Vukovar, mesto koje su Srbi bombardovali i u kojem su stotine ljudi poginule, a još više njih bilo primorano da napusti domove tokom etničkog rata u regionu 19991. godine".

Korake ka pomirenju načinili su predsednici dveju zemalja, Ivo Josipović i Boris Tadić, koji pripadaju mladjoj generaciji političara, koja nije učestvovala u ratu, istakao je AP, ocenivši da izmedju Srbije i Hrvatske i dalje vlada napetost jer obe strane sebe smatraju žrtvom rata, koji je odneo više od 10.000 života i koji je, kako je izvestila američka agencija, okončan munjevitom ofanzivom hrvatskih snaga "posle koje je usledio period ubijanja i 'čišćenja' Srba".

Rojters je, u izveštaju, primetio da je zbog Tadićeve posete Vukovaru protestovala šačica veterana, dok je većina stanovnika tog nekada prosperitetnog grada bila nezainteresovana za taj dogadjaj.

"Njegovo izvinjenje mi malo znači, pre svega zato što on nije lično odgovoran za zločine", izjavila je Vesna Bosanac, koja je bila na čelu vukovarske bolnice 1991. godine. "Ipak, on može da se osloni na institucije i one koji tačno znaju šta se ovde dogodilo kako bi nam pomogao da utvrdimo sudbinu nestalih ljudi."

U Hrvatskoj se i dalje traga za oko 1.000 nestalih tokom rata 1991-1995, od kojih je skoro 400 iz Vukovara, napomenuo je Rojters, navodeći da je Tadić predao hrvatskim vlastima sva dokumenta odnesena 1991. godine iz Vukovara.

Tadić u Vukovaru (foto)

Italijanska agencija ANSA je, u izveštaju o Tadićevoj poseti, prenela ocene hrvatske štampe da je dolazak predsednika Srbije istorijski čin od ogromnog simboličkog značaja i da predstavlja "izuzetno značajan korak u procesu pomirenja dva naroda".

Britanska mreža BBC takodje je nazvala Tadićevu posetu "istorijskom" i ocenila je da se "obojica predsednika suočavaju s mučnom prošlošću svojih zemalja u pokušaju da izgrade stabilnu budućnost, radi članstva u Evropskoj uniji".

U izveštaju o Tadićevom dolasku u Vukovar, BBC je primetio da je većina hrvatskih stranaka pozdravila dolazak predsednika Srbije, a da je mirne proteste najavila jedino desničarska Hrvatska stranka prava (HSP).

Podsećajući da je 18. novembra 1991. godine, posle tromesečne opsade i bombardovanja, Vukovar pao u ruke "srpskih pobunjenika" i da je masakr na Ovčari "jedan od najgorih pokolja tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji", BBC je dodao da je u Beogradu zbog tih ubistava osudjeno 13 Srba, dok je Hrvatska osudila jednog svog vojnika za ubistvo 18 srpskih civila u Paulin Dvoru u decembru 1991. godine.

Britanski radio je podsetio i da je predsednik Tadić prethodno prisustvovao komemoraciji muslimanskih žrtava u Srebrenici.

Radio stanice Slobodna Evropa i Dojče vele javile su da je Tadića na trajektnom pristaništu u Vukovaru, pored hrvatskih političara, dočekao veliki broj novinara i nekoliko desetina gradjana Vukovara, koji su aplauzom pozdravili njegov dolazak, dok je grad nadletao helikopter.

Vukovar je za ovu priliku posebno očišćen, na ulicama je puno ljudi, a Tadićevu posetu obezbedjuje oko 1.000 policajaca, prenela je Slobodna Evropa.

Dojče vele je javio da gradjani Vukovara dočekali Tadića aplauzom, ali da su na putu ka Ovčari bili demonstranti koje je pozvala HSP, a na memorijalnom groblju pedesetak žena Vukovara, Lovasa i Sotina, koje ne odobravaju dolazak predsednika Srbije.

Regionalni mediji takodje prate ovu posetu - novinska agencija federacije BiH Fena je, u izveštaju, napomenula da je Vukovar "najizrazitiji simbol otpora, a Ovčara stradanja hrvatskog naroda u Domovinskom ratu", dok je makedonska agencija MIA prenela pisanje hrvatske štampe da Tadićeva poseta predstavlja pokušaj poboljšanja odnosa Srbije i Hrvatske.

(Tanjug)

Nastavak na S media...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Tadic i Josipovic za rešavanje sudbine nestalih i pomirenje

Izvor: NaDlanu.com, 04.Nov.2010

VUKOVAR, 4. novembra 2010. (Beta) - Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović založili su se u četvrtak u Vukovaru za rešavanje sudbine nestalih tokom sukoba 90-ih godina prošlog veka i ocenili da još mnogo treba uraditi na pomirenju dve države. Posle sastanka sa predstavnicima...

Nastavak na NaDlanu.com...

Tadić i Josipović: Nastavljamo pomirenje

Izvor: VOA, 04.Nov.2010

Istorijska poseta koja vodi ka pomirenju na Balkanu - ovim rečima domaći i strani mediji ocenju posetu predsednika Srbije Vukovaru.

Nastavak na VOA...

Hrvatski mediji: Izvinjenje na koje se čekalo 19 godina

Izvor: TimockeVesti.net, 05.Nov.2010, 11:52

Hrvatski mediji posvetili su danas dosta pažnje jučerašnjoj poseti predsednika Srbije Borisa Tadića Vukovaru koju su, kako navode, "neki pozdravili aplauzom, a neki okretanjem leđa". ....Procitajte celu vest na izvornoj stranici ...Procitajte ceo tekst na izvornoj stranici . Opširnije..

Nastavak na TimockeVesti.net...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.