Tadić: Srbija neće prihvatiti nametnuto rešenje za prelaze

Izvor: Politika, 13.Sep.2011, 20:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Srbija neće prihvatiti nametnuto rešenje za prelaze

Kfor ne može da bude „transportna služba” za takozvane albanske carinike iz Prištine

Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je juče da će od međunarodnih činilaca zatražiti da spreče unilateralne pokušaje Prištine da uz pretnje nasiljem razmesti svoje carinike i policajce na administrativne prelaze između Kosova i centralne Srbije.

Tadić je na konferenciji za novinare podsetio da >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Euleks i Kfor imaju obavezu statusne neutralnosti i da bi svako dovođenje predstavnika takozvane kosovske carine ili policije bio kršenje te neutralnosti. „Međunarodne predstavnike koji se igraju sa mirom ne mogu da razumem – to je vrhunska neodgovornost i zato ćemo kroz međunarodne kanale preduzeti sve mere da se ta namera zaustavi”, najavio je Tadić, a prenosi Tanjug.

„Ja sad kažem da Srbija ni pod kakvim pritiscima neće prihvatiti takvo rešenje”, podvukao je predsednik Srbije i nagovestio da će tim povodom kontaktirati šeficu diplomatije Evropske unije Ketrin Ešton, generalnog sekretara NATO-a i generalnog sekretara Ujedinjenih nacija.

Tadić je objasnio da Srbija u međunarodnoj zajednici računa na sve one koji su privrženi poštovanju međunarodnog prava, a da će one, koji ne dele njeno mišljenje, pokušati da ubedi diplomatskim i političkim sredstvima: „To što je Srbija obaveštena (o namerama Prištine) ne znači da prihvatamo takve namere. Učinićemo sve da do toga ne dođe, ali upozoravam međunarodne institucije da ako do toga dođe preuzimaju odgovornost za sve eventualne konsekvence.”

Prema njegovim rečima, uspostavljena metodologija pritisaka na Srbiju veoma je opasna i stavlja vlasti u Beogradu u veoma tešku situaciju: „Postoje jasne crvene linije i mi ćemo ih se držati, ali želimo kompromisna rešenja i niko ne može da nas optuži da smo remetilački faktor.”

Na pitanje kako je moguće da Beograd priznaje carinske pečate Kosova, a da ne prihvata carinike iz Prištine na administrativnim prelazima, Tadić je objasnio da pečate izrađuje Unmik u skladu sa svojom statusnom neutralnošću i da je rešenje bilo plod dijaloga. Prema Tadićevim rečima, u dijalogu Beograda i Prištine uopšte se nije tretiralo pitanje ko će i na koji način naplaćivati carinu. Istakao je da prihvatanje pečata koje izrađuje Unmik ne znači da je Srbija prihvatila regulisanje carinskih poslova na administrativnoj liniji.

Tadić je podsetio da u Evropi postoje posebne carinske oblasti koje nisu integrisane u jedinstven carinski sistem, a nalaze se na teritoriji jedne države. „Smatram da je bolje da carine naplaćuju Srbi sa severa Kosova, ali to je deo dijaloga i mora se naći kompromisno rešenje. Ovo sada je pokušaj nametanja unilateralnih rešenja od Kfora i Euleksa koji su u obavezi da budu statusno neutralni”, objasnio je Tadić.

Predsednik Srbije je istakao da Kfor ne može da bude „transportna služba” za takozvane albanske carinike iz Prištine, već da mora da bude u službi mira i bezbednosti svih žitelja Kosova i Metohije. „Za nas je posebno zabrinjavajuće to što su oni koji su spremni na ovakve unilateralne akcije spremni da to učine uz upotrebu sile”, rekao je Tadić, upozorivši da je Priština onda kada poseže za unilateralnim aktima jedina odgovorna za razvoj situacije na KiM.

Tadić nije želeo da odgovori na pitanje novinara o tome šta će Srbija preduzeti ukoliko na Kosovu opet dođe do nasilja, objašnjavajući da ne može da obelodanjuje svaki politički korak koji će da preduzme.

ULOGA GRČKE U DIJALOGU BEOGRADA I PRIŠTINE : Upitan na konferenciji za novinare da prokomentariše nedavnu posetu šefa grčke diplomatije Stavrosa Lambrinidisa Prištini i razgovore koje je imao sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, imajući u vidu da zvanična Atina ne priznaje nezavisnost Kosova, Tadić je rekao: „Grčka u ovom trenutku zauzima veoma važnu poziciju, može da bude od velike pomoći u dijalogu koji vode Beograd i Priština” i izrazio očekivanje da Grčka neće promeniti svoj principijelni stav po pitanju nepriznavanja Kosova.

TRGOVINA ORGANIMA: Predsednik Srbije izrazio je zabrinutost što meseci prolaze, a još nije formirana komisija za istragu navoda o ilegalnoj trgovini ljudskim organima i istakao da se povećava sumnja u prave razloge sporosti u pokretanju istrage.

Tadić je, na pitanje novinara da li je Srbija bilo kada u bilateralnim kontaktima sa zvaničnom Tiranom tražila ekshumacije na severu Albanije i pokretanje istrage u vezi sa ovim pitanjem, precizirao da Srbija nikada nije uputila takav zahtev Albaniji jer istraga o trgovini ljudskim organima nije pitanje za nacionalna pravosuđa, prenosi Tanjug. „Tu istragu moraju da vode međunarodne institucije, a ne nacionalna istražna tela i zato smo i tražili od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da istraga bude pokrenuta pod okriljem svetske organizacije”, rekao je Tadić.

ZAKON O JAVNOJ SVOJINI: Predsednik Srbije je, povodom usaglašavanja predloga zakona o javnoj svojini, izjavio da neće potpisati nijedno protivustavno rešenje, na štetu integriteta i celovitosti države Srbije, prenosi Tanjug.

Objasnio je da „pozdravlja demokratski dijalog vlade Srbije i vojvođanske vlade, ali ne i rešenja kojima bi se kršio ustav” i upozorio da sva rešenja u zakonu o javnoj svojini treba da budu delotvorna i da obezbede poštovanje integriteta Srbije, ustavnih načela i zakonskih principa.  

objavljeno: 13.09.2011.
Pogledaj vesti o: Eulex,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.