Izvor: Vostok.rs, 15.Dec.2010, 21:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Moskva se nada na ratifikaciju SON
15.12.2010. -
U Moskvi se nadaju da će novi rusko-američki Ugovor o strateškim ofanzivnim naoružanjima (SON) biće ratifikovan. To je u ekskluzivnom intervjuu Glasu Rusije saopštio zamenik ministra inostranih poslova RF Sergej Rjabkov. Razmatranje strateškog dokumenta senat SAD planira za sredu.
U Beloj kući podvlače da računaju na ratifikaciju ugovora do kraja ove godine, a predsednik SAD Barak Obama >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << je istakao da neće ići na raspust sve dok se rad na tom dokumentu ne završi. Međutim, Ugovor se suočava s ozbiljnom opozicijom od strane Republičke stranke, zato nije sigurno da će se glasanje završiti povoljno.
Tok razmatranja i rezultati glasanja o Ugovoru SON će bitno uticati na rusko-američke odnose, - izjavio je u intervjuu našoj radiostanici Sergej Rjabkov.
Pažljivo pratimo događaje u Senatu. Inače je to pitanje važno. Ono će, razumljivo, uticati na mnoge aspekte naših odnosa s SAD-om. Nadamo se da će napori, koje već u poslednje vreme ulaže ne samo administracija, već i mnogi krupni državnici i političari SAD, između ostalih predstavnici pređašnih administracija, biti uspešni - kaže Sergej Rjabkov.
Međutim, republikanci su uvereni da će tokom ove sednice Kongresa teško uspeti potpuno razmatranje tog dokumenta. Oni nameravaju da unesu promene u preambulu Ugovora – u onaj deo gde je zapisana važna za Rusiju definicija o vezi između strateških ofanzivnih i odbrambenih naoružanja. Ukratko rečeno, konstatuje se uzajamna veza između SON i PRO. Stav republikanaca može ne samo da odugovlači razmatranje važnog za rusko-američke odnose dokumenta. Ako amandamani budu usvojeni, to će da promeni njegov smisao. U tom slučaju predstoje nova usklađivanja teksta Ugovora, te čitav proces može da se odugovlači za neodređeno vreme. To bi svelo na nulu sve napore u risitovanju rusko-američkih odnosa.
Radi ratifikacije novog SON su potrebni glasovi u najmanju ruku 67 senatora od 100. Demokratima je neophodno da steknu podršku najmanje 9 kolega-republikanaca. Oni tvrde da imaju te dopunske glasove.
Izvor: Golos Rossii, foto: Golos Rossii
Pogledaj vesti o: Barak Obama




