BIA dobija petsto  miliona   dinara više nego u  2010.

Izvor: Blic, 24.Dec.2010, 01:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BIA dobija petsto miliona dinara više nego u 2010.

Četiri petine ukupnog novca u budžetu za 2011. namenjeno je ispunjavanju zakonskih obaveza prema korisnicima novca iz državne kase, pa je tako razvojna komponenta sasvim izostala. Još u fazi izrade budžeta traženo je da rashodi budu mnogo veći. Tačnije, traženo je da minus u budžetu bude 170 milijardi dinara, da bi se kasnije, kresanjem želja i potreba, ukupan deficit sveo na 120 milijardi, koliki je sadašnji predlog.

Republički budžet za 2011. poslanicima u Skupštini >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Srbije predstavio je premijer Mirko Cvetković, koji je poručio da je budžet realan, da predstavlja odraz ekonomske snage države i da je u funkciji razvoja zemlje, ali i podizanja socijalne odgovornosti države.

Jasno je, međutim, kako ocenjuju ekonomisti, da para u budžetu za narednu godinu ima tek za ono najnužnije, pa je razvojna komponenta ostala na nivou dobrih namera. Investicije na nivou države kao celine iznosiće svega četiri odsto od bruto domaćeg proizvoda, pa je i budžet usaglašen s tom činjenicom. Vidi se to i kroz podatak de je za kapitalne izdatke, što znači za koridor 10 i slične infrastrukturne projekte, izdvojeno oko 32 milijarde dinara. Da nema kredita i bespovratnih sredstava poput onih iz plana Helenik, ne bi bilo novca ni za tih nekoliko desetina kilometara autoputa koliko se godišnje uradi.

Ipak, u stavkama budžeta ima i vidljivih povećanja za neke korisnike. Oko četiri puta više para, sa 93 na više od 400 miliona dinara, otići će Državnoj revizorskoj instituciji, jer će ona uposliti velik broj novih ljudi, što je u skladu sa standardima Za uvećanje kliknite ovde [+]

EU. Za Vojnu obaveštajnu agenciju je, takođe, izdvojeno nekoliko stotina miliona dinara više, a za potrebe BIA cifra je sa 3,5 milijardi, koliko je dato ove godine, narasla na više od četiri milijarde, znači oko pola milijarde više. Uniformisani policajci, s obzirom na broj, verovatno neće proći tako dobro u nabavci osnovnih sredstava rada (odeća, obuća...) kao njihove kolege iz BIA, jer su ukupna sredstva za MUP uvećana, ali ne tako izdašno. Ministarstvo za rad i socijalnu politiku će, očekivano, moći da za socijalne potrebe potroši više, ali ipak ne onoliko koliko je traženo. Više novca otišlo je po predlogu budžeta Narodnoj skupštini, predsedniku Republike, kabinetima potpredsednika Vlade, Kancelariji za evropske integracije...Savet za borbu protiv korupcije je, prema predlogu, ostao na istoj sumi, nije bilo povećanja ili smanjenja.

Prvih dana po jednoglasnom usvajanju budžeta na sednici Vlade ministri su uglavnom ćutali, ali je sada situacija drugačija, mnogo je više javno izraženog nezadovoljstva. Ministarka Verica Kalanović je izjavila da će zbog nedostatka sredstava biti zamrznut Program razvoja infrastrukture u 40 najsiromašnijih opština u zemlji, kojih ima najviše u južnoj i istočnoj Srbiji.

- Ministarstvo poljoprivrede nije zadovoljno s 20 milijardi dinara za narednu godinu, jer je to nedovoljno za potrebe srpske poljoprivrede i agrarni budžet je u nesrazmeri s tim koliko poljoprivreda doprinosi srpskoj ekonomiji, stav je Saše Dragina, ministra poljoprivrede.

Diana Dragutinović je uoči poslaničke rasprave o budžetu u parlamentu izjavila da nema bojazni da će potrošnja u 2011. godini, koja je predizborna, biti veća od one koja je predviđena budžetom. Konačnu reč o svemu daće Skupština Srbije, kako je planirano do 29. decembra.

Inače, u budžetu je predviđeno i 2.110.000 dinara za penziju Jovanke Broz u 2011, a u skladu sa zaključkom Vlade od 17. avgusta 2006, kojim joj je utvrđena izuzetna penzija.

Branka Ljiljak, poslanica DS

Budžet je razvojni jer će bu­d­­žetskom os­n­ovicom onima koji rade biti omogućeno da nastave da rade, još postoje subvencije i mogu se dobiti poreski krediti ili poreske olakšice. Rano je govoriti o tome da li će biti rebalansa budžeta jer to zavisi od monetarnih i fiskalnih principa.

Jorgovanka Tabaković, poslanik SNS

- Ovaj budžet nije ni razvojni, ni socijalni, niti podstiče štednju. Ovo je povratak u prošlost ili način na koji se može na brzinu napuniti kasada bi vlast mogla da glumi zabrinutost, odgovornost i zagledanost u budućnost. Uz zahtev za povećanje diskrecionih prava vlasti u trošenju para, a bez polaganja računa, bez odgovornosti za nezakonitosti i zloupotrebe.

Radojko Obradović, poslanik DSS

- Budžet za sledeću godinu postignut je nagodbom koalicionih partnera, koja ne uključuje reforme. Rebalans budžeta je, kako kaže, neizbežan jer će se problemi koji sada postoje u sledećoj godini samo produbiti. Nastaviće se inflacija, rast kursa i povećanje broja nezaposlenosti.

Ivan Andrić, poslanik LDP

- Ovo nije razvojni, nego partijski budže t, i to je sama ministarka Dragutinović priznala kada je rekla da je budžet rezultat kompromisa unutar vladajuće koalicije. Ključni korisnici budžeta nisu reformisani u protekloj godini, zbog čega su i dalje najveći potrošaći Penzioni fond ili „Železnije Srbije". Kada se na to doda i veliki javni dug, jasno je da ne ostaje novca za razvojne investicije.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.