Izvor: B92, 26.Mar.2011, 20:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nemačka se digla protiv nuklearki
Berlin -- Na desetine hiljada ljudi u gradovima širom Nemačke protestovalo je protiv korišćenja nuklearne energije i tražilo zatvaranje svih atomskih centrala u zemlji.
U Berlinu se na protestu pod motom "Fukušima nas upozorava: Isključimo sve nuklearke" okupilo više desetina hiljada građana.
Demonstrantima su se pridružili i predstavnici opozicinih stranaka - šefovi frakcija socijaldemokrata i zelenih u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Bundestagu Frank-Valter Štajnmajer i Jirgen Tritin i rukovodstvo Levice.
Nedavni zemljotres u Japanu i katastrofa u nuklearnoj elektrani Fukušima izazvali su ponovno oživljavanje nemačkog antiatomskog pokreta koji je tokom sedamdesetih i osamedesetih godina na ulice izvodio na stotine hiljada demonstranata.
Današnji protesti upereni su velikim delom protiv prošle jeseni donete odluke konzervativno-liberalne vlade kancelarke Angele Merkel da produži rok za zatvaranje atomskih centrala do 2040. godine.
Po odluci prethodne, socijaldemokratsko-liberalne vlade kancelara Gerharda Šredera (Sćroeder) trebalo je da sve nuklearke budu zatvorene do 2025.
Pretprošle nedelje je vlada, doduše, proglasila moratorijum na jesenju odluku o produženju i istovremneo naložila zatvaranje sedam najstarijih nuklearki na tri meseca, ali protivnici korišćenja atomske energije time nisu zadovoljni.
Na protestu u Minhenu i Hamburgu danas se, prema navodima policije, okupilo po oko 20.000 ljudi, u nizu drugih gradova po više hiljada demonstranata.
Antinuklearne proteste podržavaju i sindikalne organizacije i nemačke crkve. Ucesnici protesta su u isto vreme u svim gradovima održali i minutu ćutanja za žrtve zemljotresa i atomske katastrofe u Japanu.
Pogledaj vesti o: Zemljotres u Japanu







