
Izvor: Vostok.rs, 17.Jun.2014, 13:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ukoliko bude privremeno pušten Šešelj će učestvovati u političkom životu i javno kritikovati Haški tribunal
17.06.2014. -
Pretresno veće III Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) izdalo je 13. juna 2014. godine Nalog kojim se strane u postupku pozivaju da iznesu mišljenje o mogućnosti da se optuženi privremeno pusti na slobodu Proprio Motu.
Povodom tog Naloga prof. dr Vojislav Šešelj iznosi svoje stanovište:
1. Dr >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << Vojislav Šešelj oštro protestvuje zbog neodržavanja statusnih konferencija u njegovom predmetu nakon iznošenja završnih reči, iako član 65 bis Pravilnika o popstupku i dokazima predviđa da se, nezavisno od faze postupka, statusne konferencije moraju održati u roku ne dužem od 120 dana od poslednje statusne konferencije. Pravilnik naglašava da su statusne konferencije mesto gde optuženi može pokrenuti pitanja u vezi sa predmetom uključujući zdravstveno stanje i uslove pritvora. Dr Vojislavu Šešelju su ta prava uskraćena.
2. Dr Vojislav Šešelj protestuje zbog nedonošenja odluke o ukidanju pritvora, pa čak i nerazmatranja tog pitanja u razmacima koje nalaže Međunarodno običajno pravo. Obaveza Pretresnog veća bila je da u određenim vremenskim razmacima preispituje odluku o pritvoru i odmah po prestanku razloga za pritvor donese odluku o njegovom ukidanju.
3. Dr Vojislav Šešelj s gnušanjem odbacuje bilo kakve garancije izdajničke i prozapadne vlade u Beogradu.
4. Ukoliko Pretresno veće odluči da ga privremeno pusti na slobodu, prof.dr Vojislav Šešelj blagovremeno obaveštava Pretresno veće:
a. Da je jedino ograničenje koje prihvata to da neće napuštati teritoriju Republike Srbije,
b. Da se neće periodično javljati policiji, niti nositi ogrlice, narukvice ili nanognice, kojima se vređa ljudsko dostojanstvo,
v. Da će učestvovati u političkom životu Srbije i na javnim skupovima,
g. Da će davati intervjue novinama,
d. Da će gostovati u televizijskim emisijama,
đ. Da će javno kritikovati Haški tribunal kao nelegalni međunarodni sud.
Prof. dr Vojislav Šešelj
Pogledaj vesti o: Mišljenje međunarodnog suda