
Izvor: RuskaRec.ru, 01.Sep.2017, 19:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počastvovani državljanstvom: Poznati stranci koji su dobili ruski pasoš
Predsednik Rusije Vladimir Putin je prošle nedelje dodelio rusko državljanstvo australijskom biciklisti Šejnu Perkinsu. Ovaj dobitnik olimpijske bronzane medalje i dvostruki svetski šampion nema nikakve rodbinske veze u Rusiji. Nakon što se neuspešno borio za priznanje u australijskom timu, odlučio je da se oproba pod ruskom zastavom.
Bivši australijski sportista nije prvi stranac koji je dobio rusko državljanstvo. >> Pročitaj celu vest na sajtu RuskaRec.ru << U protekle dve decenije Rusija je dodelila pasoše mnogim stranim sportistima i poznatim ličnostima. Navodimo deset srećnika koji su, kao Perkins, dobili rusko državljanstvo ili tek treba da ga dobiju.
Juko Kavaguti (2008)
Juko Kavaguti i Aleksandar Smirnov. Izvor: AR
Ova umetnička klizačica iz Japana promenila je državljanstvo 2008. godine kako bi ispunila svoju želju iz detinjstva – da učestvuje na Olimpijskim igrama. Juko Kavaguti je započela karijeru u pojedinačnoj kategoriji, ali je pod uticajem ruske klizačice Jelene Berežne prešla na kategoriju parova. Zamolila je ruskog trenera Tamaru Moskvinu da joj drži časove, a zatim je sa njom otišla u SAD i na kraju u Sankt Peterburg.
Kavaguti je 2006. godine nastupila u paru sa ruskim klizačem Aleksandrom Smirnovom, a 2008. godine je morala da promeni državljanstvo kako bi mogla da učestvuje na Olimpijskim igrama u Vankuveru 2010. Kavaguti i Smirnov su osvojili mnogobrojne nagrade – dve zlatne medalje na evropskim i dve bronzane na svetskim prvenstvima. Kavaguti još uvek trenira sa Smirnovom i ne planira da završi karijeru u skorijoj budućnosti.
Sergej Karjakin (2009)
Sergej Karjakin. Izvor: Sergej Savostjanov/TASS
Najmlađi šahovski velemajstor na svetu Sergej Karjakin rođen je u Simferopolju na Krimu. Dobio je ruski pasoš umesto ukrajinskog još 2009. godine, pre nego što je Krim prešao u sastav Rusije. Nakon što mu je Ruska šahovska federacija predložila bolje uslove Karjakin se preselio u Moskvu. Podržavao je Rusiju u konfliktu sa Ukrajinom 2014. godine. Sergej Karjakin i danas predstavlja Rusiju na svetskim šahovskim takmičenjima.
Vik Vajld (2011)
Vik Vajld. Izvor: Mihail Mokrušin/RIA Novosti
Bivši američki snouborder Vik Vajld je promenio državljanstvo 2011. godine, kada se oženio ruskom snouborderkom Aljonom Zavarzinom. Tu odluku je doneo najviše zbog toga što Američka asocijacija za skijanje i snoubording ne pridaje dovoljno značaja paralelnom veleslalomu i paralelnom slalomu, pa ga je nedovoljno finansirala. Na Olimpijskim igrama u Sočiju 2014. godine Vajld je osvojio zlatnu medalju, a 2018. godine će predstavljati Rusiju na Olimpijadi u Pjongčangu.
Viktor An (2012)
Viktor An. Izvor: VladimirTrefilov/RIA Novosti
Nakon što ga je 2011. godine odbila Atletska federacija Južne Koreje, Viktor An (ranije An Hjon Su) je već naredne godine zatražio ruski pasoš kako bi mogao nastaviti sportsku karijeru. U Južnoj Koreji je imao preveliku konkurenciju, a Atletska federacija Južne Koreje nije bila korektna prema njemu iako je tri puta osvojio olimpijsko zlato i povredio nogu. Rusija ga je srdačno dočekala i na Olimpijskim igrama u Sočiju 2014. godine ovaj brzi klizač na kratkim stazama osvojio je tri zlatne medalje. Na Olimpijadi u Južnoj Koreji 2018. godine Viktor An će predstavljati Rusiju.
Žerar Depardje (2013)
Žerar Depardje. Izvor: Jevgenij Bijatov/RIA Novosti
Poznati francuski glumac Žerar Depardje napustio je Francusku kako bi izbegao visoke poreske stope na bogatstvo. Pored ruskog državljanstva, vlasti su mu dodelile dva stana u Čečeniji i jedan stan u gradu Saransku u Mordoviji.
Od tada je Depardje otvorio bioskop i kulturni centar u Saransku, učestvovao je u nekoliko ruskih filmova i serija i izašao kao pobednik u sudskom procesu protiv lokalne prevarantkinje. Prema izveštajima, na kraju je prodao stanove u Rusiji i otputovao u Belgiju. Pojedini izvori tvrde da glumac planira da ode na Krim i da tamo kupi vinariju.
Roj Džons Junior (2015)
Roj Džons Juniror. Izvor: Grigorij Sisojev/RIA Novosti
Ovaj američki profesionalni bokser i svetski šampion u četiri kategorije zatražio je ruski pasoš 2015. godine za vreme susreta sa ruskim predsednikom. „Želeo bih da postanem državljanin Rusije. Volim ruski narod isto kao što on voli mene. Dobijanje državljanstva bi mi pomoglo da premostim jaz između Rusije i Amerike”, napisao je u molbi.
Vlasti su mu dodelile državljanstvo pod uslovom da dobar deo života provede u Rusiji i da živi u skladu sa svojim obavezama. Otvorio je školu boksa 2015. godine u moskovskom predgrađu Himki i planira da otvori još jednu u moskovskom regionu Odincovo. U početku je imao u planu da šest meseci godišnje provodi u Krasnodarskom kraju, ali mu se kasnije više dopala ideja da živi negde bliže prestonici jer veoma voli Moskvu. Roj Džons sada ima 48 godina i ne prekida karijeru profesionalnog boksera. U februaru je postao svetski šampion u poluteškoj kategoriji nakon što je pobedio Bobija Gana u Vilmingtonu, u američkoj državi Delaver.
Kari-Hirojuki Tagava (2016)
Kari-Hirojuki Tagava. Izvor: Maksim Blinov/RIA Novosti
Američki glumac poreklom iz Japana je poznat najviše po ulozi u filmovima „Mortal Kombat“. Tagava je dobio rusko državljanstvo, ali je još pre podnošenja zahteva za pasoš kršten u pravoslavnoj crkvi.
Na snimanju ruskog filma „Jerej-san: Ispovest samuraja“ bio je veoma impresioniran ruskom dušom i i pravoslavnim učenjem. „Vera u Boga kod Rusa je vrlo jaka. Tako nešto nisam nigde drugde video“, rekao je novinarima 2016. godine.
Trenutno, glumac snima novi film „Nebeske ajkule” i povremeno se pojavljuje na ruskoj televiziji, a 2015. godine je čak učestvovao u dejting šou programu “Hajde da se venčamo!”. Takođe se razmatra za glavnu ulogu u novom čečenskom akcionom filmu.
Stiven Sigal (2016)
Stiven Sigal. Izvor: Aleksej Družinjin/RIA Novosti
Stiven Sigal, holivudska zvezda i majstor aikidoa, dobio je ruski pasoš 2016. godine od Vladimira Putina, koga veliča kao „jednog od najvećih svetskih lidera ako ne i najvećeg koji danas postoji“. Segal je redovan gost Rusije. Bio je na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku i sastajao se sa liderom Čečenske Republike Ramzanom Kadirovim.
Nakon što je zvanično postao ruski državljanin, učestvovao je u TV reklami telekomunikacionog provajdera Rusije i navodno je postao autorizovani partner u jednoj trgovinskoj kompaniji. Ipak, Sigal ne planira da se skrasi u zemlji čije državljanstvo je dobio. „Često dolazim u Rusiju, ali ne planiram da živim ovde zauvek; volim da putujem i dosta sam angažovan na snimanjima u SAD, Japanu, na Tajlandu i u drugim državama“ rekao je u martu za ruske medije.
Mario Fernandes (2016)
Mario Fernandes. Izvor: Vladimir Pesnja/RIA Novosti
Fudbaler iz Brazila Mario Fernandes postao je ruski državljanin prošle godine. Nakon pet godina igranja za fudbalski klub CSKA iz Moskve sada mu je zvanično dozvoljeno da se pridruži fudbalskoj reprezentaciji Rusije. Od dolaska u Rusiju 2012. godine osvojio je tri titule u Premijer ligi, kup Rusije u fudbalu i Superkup Rusije. Sa novim pasošem ima mogućnost da postane prvi igrač stranog porekla koji se pridružio ruskom timu.
Džef Monson (na čekanju)
Džef Monson. Izvor: Aleksej Filipov/RIA Novosti
Još jedan stariji američki borac, Džef Monson, prijavio se za ruski pasoš 2015. godine, ali ga još nije dobio (uprkos opšteprihvaćenom mišljenju da je on već postao ruski državljanin). Prema ruskim medijima, Monsonovi dokumenti se još uvek obrađuju, a on se nada da će do oktobra dobiti svoj pasoš. U međuvremenu je borac MMA postao državljanin Luganske Narodne Republike u istočnoj Ukrajini i već planira budućnost u Rusiji. Namerava da se pridruži Komunističkoj partiji Ruske Federacije da bi radio sa mladima koristeći svoje iskustvo u sportovima.
„Dolazim u Rusiju već pet godina i to je bila ljubav na prvi pogled. Odmah sam osetio duboko u sebi da je to moj dom – mesto gde se osećam kao celina i gde osećam mir u sebi i u svojoj okolini“ rekao je u eksluzivnom intervjuu za „Rusku reč” 2015. godine
Pogledaj vesti o: Olimpijske igre