Netanjahu sa Putinom: Sirija je kriva za obaranje ruskog aviona

Izvor: RTS, 18.Sep.2018, 18:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Netanjahu sa Putinom: Sirija je kriva za obaranje ruskog aviona

Izraelski premijer ponudio je ruskom predsedniku "sve neophodne informacije" u vezi sa obaranjem ruskog aviona Il-20 sirijskom raketom, za koje je Moskva okrivila Izrael.
Benjamin Netanjahu razgovarao je telefonom sa Vladimirom Putinomobaranju ruskog izviđačkog aviona, ocenjujući da je krivica na >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Siriji, saopštila je kancelarija izraelskog premijera, preneo je Rojters.

Netanjahu je ponudio "sve neophodne informacije" potrebne za istragu u vezi sa obaranjem "iljušina", u kojem se nalazilo 15 osoba.
Putin je prethodno izjavio da je obaranje aviona sirijskom raketom posledica "spleta tragičnih okolnosti".
Specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura pozvao je Rusiju, Siriju i Izrael "da se uzdrže od vojnih akcija".
De Mistura je, u obraćanju Savetu bezbednosti UN na početku sastanka o Siriji, rekao da bi nova vojna akcija "samo pogoršala već složenu situaciju", prenosi AP.

Zabrinut je zbog vojnih aktivnosti u trenutku kada je potencijalna obimna vojna ofanziva u poslednjem značajnom pobunjeničkom uporištu u Idlibu sprečena nakon što su Putin i Erdogan u postigli sporazum o uspostavljanju demilitarizovane zone.
Izaslanik UN je, takođe, primetio da se razlikuju saopštenja Rusije, Sirije i Izraela o obaranju ruskog izviđačkog aviona.
SAD: Naći političko rešenje
Istovremeno, američki državni sekretar Majkl Pompeo saopštio je da je obaranje ruskog aviona sirijskom vatrom "nesrećni" incident i podsetnik da je potrebno političko rešenje za sukob.
"Jučerašnji nesrećni incident nas podseća na potrebu da pronađemo trajna, mirna i politička rešenja za mnoge preklapajuće sukobe u regionu, kao i na opasnost od tragičnog lošeg proračuna na pretrpanom sirijskom poprištu operacija", navodi se u saopštenju, prenosi Rojters.
Uz to, Pompeo je pozvao na okončanje iranskog "provokativnog" tranzita oružja kroz Siriju, za koji je rekao da predstavlja pretnju po region.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je ranije danas da je avion Il-20 oboren sirijskom raketom zemlja-vazduh iznad Sredozemnog mora, a da su izraelski avioni "gurnuli" ruski avion na putanju rakete, što Rusija smatra "namernom provokacijom".
Spasioci traže olupinu, ali, kako prenosi AP, ne očekuju da pronađu preživele.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.