Izvor: 011vodič.com, 18.Maj.2015, 22:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li SAD treba da se plaši rusko-kineske simbioze?
Kinesko-rusko prijateljstvo je jedno od najvažnijih na svetu, rekao je Si Đinping Vladimiru Putinu pre par godina. Prošle nedelje je za vreme proslave Dana Pobede to i potvrđeno.
Neki posmatrači odbacuju ovo partnerstvo kao „osu simbioze“. Drugi ukazuju na veliku različitost moći između njih i sumnjaju da će Rusija prihvatiti da bude potčinjena od strane Kine. Neki čak misle da će ove države završiti u konfliktu kad Kina krene u pohod na centralnu Aziju ili oko zaliha nafte >> Pročitaj celu vest na sajtu 011vodič.com << i gasa. Kineski nacionalisti nisu zaboravili na svoje izgubljene teritorije koje su dospele u posed Rusije pod „Nejednakim sporazumima“.
Značaj ove saradnje je dakle otvoren za raspravu. Važan deo rasprave zauzima vodeća uloga zvaničnih medija u oblikovanju istorijske svesti i razmišljanja javnosti. Obe velike sile vode zavidne propagandne mašine koje proizvode veoma razumnu ali emocionalnu, nacionalističku istinu.
Gilbert Rozman je istraživao kako se nacionalne priče Rusije i Kine prepliću na različite načine. Tamo gde se preklapaju, tačke jedinstva se uveličavaju od strane državnih medija. Na primer, iako se komunistička iskustva ove dve nacije razlikuju značajno, Putin i Si poseduju jednaku socijalističku solidarnost koja aludira na patriotsku žrtvu radničke klase u borbi protiv imperijalizma, fašizma i hegemonije.
Tačke istorijskih razilaženja između dve države se delikatno ignorišu. Zajednički gubici se uvećavaju. Nije teško razaznati mete besa u njihovoj zajedničkoj istoriografiji. I Moskva i Peking su se snažno protivili intervenciji NATO-a na Balkanu, oboje su se protivili upadu Amerika u Irak i oboje sumnjiče Zapad za obojene revolucije. Japan je takođe drevni neprijatelj obe ove nacije. One se zajedno bore za multipolarni svetski poredak. Kineska javnost odobrava način na koji se Putin suprotstavlja Zapadu u Ukrajini. Njegova popularnost je jednako visoka u Kini kao i u Rusiji.
Zvanično, ruski i kineski državljani gotive jedni druge. Četvrtina Kineza već smatra Rusiju najboljim prijateljem.
Dve države nude jedna drugoj mnogo toga u smislu kolektivne saradnje i bezbednosti, a u potpunosti su ekonomski komplementarne. Kako je jedan kineski analitičar rekao: „Rusija je bogata resursima, dok Kina nema resurse. Mi industrijalizujemo dok Rusija deindustrijalizuje“. Dimitrij Trenin smatra da se Rusija neće pomiriti sa Evropom, već da će sada u potpunosti da se posveti „Velikoj Aziji“.
Međutim, ovaj region će dospeti pod kinesku sferu uticaja. Teško da bi neko mogao danas da označi Vladivostok kao rusku teritoriju. Odnosi elite možda jesu dobri pri vrhu, ali društveni stavovi nisu baš najbolji duž granice. Uprkos isprepletanoj mitologiji, ne postoji puno komercijalnog poverenja ili interakcije između građana osim slanja ruskih dobara preko kineske granice. Ruska i kineska elita ne sanjaju jedna drugu. Njihov novac i njihove porodice su na Zapadu.
Profesor sa Tartara kaže: „Rusija ima samo tri zajedničke stvari sa Kinom: dugu granicu, istoriju komunizma i zajedničkog neprijatelja“. Obe imaju za cilj da preuzmu svetsko vođstvo od haotičnog Vašingtona.
Međutim, ako se uzmu u obzir moćni putevi Kine i Rusije, bilo koja verzija budućeg saveza će morati da ima, kako je to rekao Bizmark, jahača i konja.
Sve u svemu, postoji velika nesigurnost u ovom odnosu, a razlog je prost. Rusijom i Kinom upravlja po jedan čovek. Paradoks stabilnosti je taj da uspeh pri tako koncentrisanoj političkoj strukturi moći može biti veoma nesiguran.
Si je možda u pravu kada kaže da je ovo prijateljstvo jedno od najvažnijih na svetu, ali moguće je da je to zato što je suviše nepredvidivo.
Đulijan Snajder (russia-insider)
#webtribune
The post Da li SAD treba da se plaši rusko-kineske simbioze? appeared first on Politika.
Pogledaj vesti o: Vladimir Putin





