Izvor: B92, 18.Mar.2014, 15:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ukrajina da prekine veze sa Rusijom
Kijev -- Stranka lidera ukrajinske opozicije i bivšeg boksera Vitalija Klička pozvala je danas Kijev da prekine diplomatske veze sa Moskvom.
Rusija je preduzela korake za pripajanje ukrajinskog crnomorskog poluostrva Krima svojoj teritoriji i to je razlog za ovakvu reakciju partije UDAR.
"Imajući u vidu neprijateljske postupke ruskih vlasti i međunarodnu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << praksu, mi insistiramo da diplomatski odnosi između Ukrajine i Rusije budu odmah prekinuti", navela je partija UDAR u saopštenju koje prenosi AFP.
Ruski predsednik Vladimir Putin i krimski lideri potpisali su danas u ruskom parlamentu sporazum kojim se poluostrvo Krim i Sevastopolj, grad sa posebnim statusom, odmah primaju u sastav Ruske Federacije, a rok za okončanje prelaznog perioda njihove integracije je 1. januar 2015. godine.
Putin je, uz zvuke ruske nacionalne himne, dokument o prihvatanju Krima i Sevastopolja u sastav Rusije potpisao sa predsednikom krimskog parlamenta Vladimirom Konstantinovim, krimskim premijerom Sergejem Aksenovim, kao i sa gradonačelnikom Sevastopolja Aleksejem Čalijem, preneo je Itar-Tass.
U tekstu sporazuma se navodi da se Krim smatra primljenim u sastav Ruske Federacije od danas.
Potpisivanjem sporazuma, Ruska Federacija danas uspostavlja dve nove članice - Republiku Krim i grad sa federalnim statusom Sevastopolj, prenosi ruska agencija.
Ovaj dokument će biti podnet na usvajanje Ustavnom sudu, a nakon toga i parlamentima Krima i Rusije.












