Izvor: RTS, 18.Jul.2012, 13:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ubijen ministar odbrane, Damask u haosu
Samoubilački napad na Asadove saradnike. Ubijeni ministar odbrane i Asadov zet. Ranjen šef obaveštajne službe. Damask u haosu. Gori nekoliko vojnih zgrada u blizini predsedničke palate u Damasku. Pobunjenici najavljuju odlučujuću bitku za prestonicu Sirije.
13.34 - Ovo je vulkan o kojem smo govorili... I ovo je samo početak, rekao portparol sirijskih ustanika. Odgovornost za samoubilački napad preuzeli islamisti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
12.31 - Ubijen sirijski ministar odbrane.
12.19 - Nekoliko zvaničnika Asadovog režima teško povređeno u samoubilačkom napadu. Ustanici tvrde da je ubijen ministar odbrane. Republikanska garda blokirala bolnicu.
11.14 - Samoubilački bombaški napad pred zgradom obaveštajnih službi u Damasku.
Najmanje dvojica visokih zvaničnika sirijskog režima su ubijena, a nekoliko ih je teško ranjeno u samoubilačkom napadu koji se dogodio tokom sastanka ministara vlade Bašara al Asada sa vojnim i bezbednosnim funkcionerima.
Ubijeni su ministar odbrane Daud Rajha i Asadov zet, zamenik ministra odbrane Asef Šavkat.
Bombaš-samoubica je bio pripadnik najužeg Asadovog obezbeđenja, a odgovornost za napad preuzela je islamistička organizacija Liva al-Islam,
Još nekoliko visokih zvaničnika Asadovog režima je teško ranjeno u ovom napadu.
Borbe za Damask nastavljene su i tokom noći, a opozicioni aktivisti tvrde da je nekoliko kasarni u blizini predsedničke palate u plamenu.
Kažu da je vlada u pojedine delove grada uputila još vojnika, kao i da je nekoliko ljudi ubijeno u sukobima i bombardovanju.
Sirijske vlasti, međutim, negiraju da je u toku opšta ofanziva opozicije, koja je još pre nekoliko dana najavila konačnu borbu za prestonicu.
Opozicija je tada rekla da je operacija dobro planirana i da su još prošle nedelje na stotine pobunjenika stigle u prestonicu.
U međuvremenu, zvaničnici Ujedninjenih nacija pokušavaju da ubede Kinu i Rusiju da dogovore oštrije mere o Siriji, uoči današnjeg glasanja Saveta bezbednosti o nametanju sankcija.
Izaslanik Kofi Anan, u Moskvi je pokušao da pridobije ruskog predsednika Vladimira Putina, a generalni sekretar UN-a Ban Kimun pregovarao je sa zvaničnim Pekingom - da ne blokira rezoluciju kojom se, kao poslednja mera, dozvoljava i vojna akcija.
Postoje dva nacrta. Prema prvom, ruskom predlogu, predviđeno je produženje mandata posmatračkoj misiji u Siriji, i posle 21. jula za još tri meseca.
Situacija u Siriji dostigla je "kritičnu tačku", rekao je Kofi Anan tokom sastanka sa Putinom.
Putin kaže da će "učiniti sve" da podrži Ananove napore za okončanje sukoba u Siriji, a Rusija se protivi pretnjama sirijskim vlastima.
Prema drugom, britanskom nacrtu predviđeno je ograničanje misije na 45 dana i rok od 10 dana u kojem vlada Sirije treba da obustavi nasilje i povuče vojsku iz naseljenih mesta. U suprotnom, Damasku će biti uvedene sankcije.
Zapadne zemlje kažu da bez uključenja pretnje sankcijama u rezoluciji - mandat posmatračke misije neće biti produžen.
Međutim, deluje da su slbe su šanse da će članice Savet bezbednosti UN naći zajednički jezik u vezi sa novom rezolucijom o Siriji, pošto se Rusija i dalje protivi nekim delovima koje predlažu zapadne zemlje.
Ključni kamen spoticanja su pretnja sankcijama i spominjanje Glave sedam Povelje UN kojom bi se omogućila upotreba sile sa ciljem da se zaustavi građanski rat u Siriji.
Rusija se odlučno protivi tome i najavila je veto na svaku rezoluciju u kojoj se spominje Glava sedam.
Istovremeno, francuski predsednik Fransoa Oland potvrdio je da se brigadni general Manaf Tlas, jedan od najviših zvaničnika koji su napustili sirijski režim nalazi u Parizu.







