Tenkovi na istoku Ukrajine

Izvor: RTS, 15.Apr.2014, 09:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tenkovi na istoku Ukrajine

Poruke o kretanju vojne tehnike stizale su prošle noći iz različitih oblasti istočne Ukrajine, javlja radio "Glas Rusije". U Kijevu pretučen proruski orijentisan predsednički kandidat Oleg Carjov. Na severu Donjecke oblasti pokrenuta antiteroristička operacija, kaže Oleksandar Turčinov.

11.30 - Prvi bataljon ukrajinske Nacionalne garde poslat je na "front" na istok, saopštio na Fejsbuku sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost.

11.15 - Zbog državnog >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << udara (u Kijevu), narod protestuje u regionima i to je lančana reakcija, napisao Dmitrij Medvedev na svojoj Fejsbuk stranici.

10.10 - Pripadnici Desnog sektora upali u sedište Komunističke partije u Sumi. Pretučen sekretar regionalnog komiteta, prenosi Raša tudej

9.55 - Oleksandar Turčinov optužuje Rusiju da gaji "brutalne planove" za destabilizaciju jugoistoka Ukrajine time što pruža podršku "separatističkim militantima", prenosi AFP.

9.07 - Dijalog koji vlasti u Kijevu nude demonstrantima na istoku zemlje je korak u dobrom pravcu, ali veoma zakasneo, ocenjuje Sergej Lavrov, prenosi Rojters

Tenkovi i drugo različito samohodno oružje primećeno je na prilazima Slavjansku, nekoliko oklopnih vozila je viđeno u okolini Kramatorska, a u jednoj vojnoj koloni stručnjaci su primetili raketne sisteme "Grad".

Informacije o koncentraciji vojske na istoku zemlje pojavile su se poslednjih dana. Vršilac dužnosti ministra odbrane Ukrajine Mihail Kovalj u ponedeljak je rekao da su oružane snage Ukrajine spremne za specijalne operacije na istoku zemlje, naveo je Glas Rusije, prenosi Tanjug.

Oleksandar Turčinov je danas u parlamentu objavio da je na severu Donjecke oblasti rano jutros pokrenuta "antiteroristička operacija".

"Biće realizovana u fazama i na uravnotežen i odgovoran način", rekao je Turčinov i istakao da je cilj da se zaštite građani Ukrajine.

Turčinov je optužio Rusiju da gaji "brutalne planove" za destabilizaciju jugoistoka Ukrajine time što, kako je naveo, pruža podršku "separatističkim militantima".

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da Moskva oštro osuđuje najnovije poteze ukrajinskih vlasti i zahteva od Kijeva da prestane da šalje takozvane bezbednosne snage na istok Ukrajine, budući da se to protivi odredbama međunarodnog prava. 

U međuvremenu, nacionalisti ukrajinske grupe Desni sektor upali su u sedište Komunističke partije u severoistočnom gradu Sumi i pretukli sekretara regionalnog komiteta Valerija Sirjačenka.

Ranije su pripadnici Desnog sektora provalili u sedište KP u zapadnom gradu Rovno, prenela je Raša tudej.

Neidentifikovane osobe zapalile su zgradu lokalne administracije u selu Andreevka, u predgrađu istočnog ukrajinskog grada Slavjanska, rekao je za RIA Novosti predstavnik gradskog veća Slavjanska.

Proruski aktivisti nastavili su da kontrolišu gradsko veće i policijsko sedište u Gorlovki, ali i da u desetak gradova Donjecke, Lugovske i Harkovske oblasti blokiraju državne institucije.

Iz Kijeva stiže vest da je poslanik i predsednički kandidat Oleg Carjov brutalno pretučen kasno sinoć u Kijevu, samo što je izašao iz televizijskog studija kanala ITCV, javila je agencija Itartas, prenosi Tanjug.

Carjov je novinarima rekao da neće povući kandidaturu na predsedničkim izborima ni pod kakvim okolnostima, čak ni pod fizičkim pretnjama.

Ukrajinski mediji prenose da su drugog kandidata na izborima Mihaila Dobkina, koji je takođe učestvovao u emisiji ITCV, ispred televizije napadači posuli zelenom bojom i brašnom. Dobkin je kandidat Partije regiona.

Na opasnost nacionalističke retorike i ugrožavanje ljudskih prava u Ukrajini upozorile su i Ujedinjene nacije.

Taj problem ima poseban značaj sada kada se Ukrajina približava predsedničkim izborima, planiranim za 25. maj, naveo je u izveštaju o poštovanju ljudskih prava u Ukrajini pomoćnik generalnog sekretara UN za ljudska prava Ivan Šimonović, preneo je Itartas.

UN poziva ukrajinsku vladu da usvoji zakonodavne akte o etničkim manjinama, posebno o njihovim jezičkim pravima, uz široko konsultovanje svih zainteresovanih strana kao i uz korišćenje odgovarajućih međunarodnih i regionalnih standarda o poštovanju ljudskih prava.

Ruska Federalna služba za migracije saopštila je da je dosad izdala oko 160.000 ruskih pasoša građanima poluostrva Krim, dok je istovremeno odobrila zahteve gotovo četvrt miliona Krimljana za dobijanje ruskog državljanstva.

Krim ima probleme sa vodosnabdevanjem, saopštavaju tamošnje vlasti. Ukrajina je smanjila isporuke vode Krimu čak 12 puta u odnosu na dosadašnje uobičajeno vodosnabdevanje.

Prema pisanju Glasa Rusije, Krim sada od Ukrajine dobiva tek 5,5 kubnih metara vode u sekundi, dok norma iznosi oko 70 kubnih metara u sekundi.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

I Odesa hoće da se odvoji

Izvor: Studio B, 15.Apr.2014

Antimajdanovci u Odesi proglasili su svoj region Narodnom republikom Odesom i pozvali građane da blokiraju saobraćaj u gradu.

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.