Izvor: B92, 31.Jan.2014, 21:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Sirija da ubrza prenos oružja"
Vašington -- Bela kuća je pozvala Siriju da ubrza prenos hemijskog oružja do luke Latakija kako bi ono odatle moglo biti otpremljeno na uništavanje.
"Sirija mora odmah preduzeti neophodne korake kako bi ispunila svoje obaveze", rekao je novinarima portparol Bele kuće Džej Karni, prenosi Rojters.
"Svi znamo da sirijski režim ima mogućnosti da prenese to oružje", kazao je Karni.
"Nastavićemo rad sa našim partnerima na tom pitanju kako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bi održali pritisak na Asadov režim", dodao je on.
SAD su juče u zvaničnom obaveštenju Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW) izrazile zabrinutost što je samo četiri odsto opasnog hemijskog oružja uklonjeno iz Sirije i navele su da da je "još moguće da Sirija ispuni svoje obaveze" i ukloni hemijsko oružje.
"Sjedinjene Američke Države su duboko zabrinute zbog neuspeha vlasti Sirije da transportuje do (luke) Latakia sve hemijske agense i sirovine, iako su preuzele obaveze (mandat)", navedeno je u zvaničnom obaveštenju upućenu na adresu haške organizacije, prenela je agencija Rojters.
Samo dve pošiljke od, oko 16 metričkih tona opasnog hemijskog oružja tzv. Kategorije 1 napustilo je sirijsku luku Latakia ovog meseca, kao deo dogovora o uklanjanju hemijskog oružja iz Sirije pod nadzorom Ujedinjenih nacija i OPCW .
Pogledaj vesti o: Dzej
SAD: Sirija da ubrza transport oružja
Izvor: Akter, 31.Jan.2014
Bela kuća je danas pozvala Siriju da ubrza prenos hemijskog oružja do luke Latakija kako bi ono odatle moglo biti otpremljeno na uništavanje














