
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Maj.2011, 12:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šešelj neće biti oslobođen, proizlazi iz reči sudije
HAG -
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj neće danas pred Haškim tribunalom biti potpuno oslobođen optužbi za ratne zločine, proizlazi iz dosadašnjih reči predsedavajućeg sudije Žana-Kloda Antonetija (Jean-Claude Antonetti) tokom objavljivanja odluke o Šešeljevom zahtevu za oslobađanje.
Iako nije izričito rekao da je Šešeljev zahtev odbijen, sudija Antoneti je, sažimajući dokaze koje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je izvelo tužilaštvo u prvom delu suđenja, više puta ponovio da je pretresno veće dobilo dovoljno dokaza na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da su zločini iz optužnice počinjeni.
Iz reči sudije Antonetija proizlazi da je pretresno veće - uz njegovo delimično protivljenje - utvrdilo da "razumni donosilac zaključaka" u ovoj fazi postupka može zaključiti da je tužilaštvo protiv Šešelja izvelo dovoljno dokaza za nastavak postupka.
Antoneti je rekao da je većina sudija zaključila da je "u svrhu postupka po pravilu 98 bis" izvedeno "dovoljno dokaza koji podržavaju jedan oblik odgovornosti" optuženog Šešelja.
Iz sudijinog dosadašnjeg izlaganja proizlazi da je u ovoj fazi postupka veće razmotrilo samo Šešeljevu odgovornost za podsticanje zločina, što ne znači da pri donošenju konačne presude neće razmotriti da li je on odgovoran i za počinjenje zlodela.
Osvrćući se na Šešeljevu tvrdnju da je iseljavanje Hrvata iz Hrtkovaca 1991. bilo dobrovoljno, uz razmenu imovine sa srpskim izbeglicama iz Hrvatske, pretresno veće je konstatovalo da on nije negirao da je u govoru u Hrtkovcima u maju te godine "obećao da će započeti s retorzijom ako dođe na vlast".
Uz pozivanje na praksu Tribunala, veće je, po rečima sudije Antonetija, utvrdilo da se ne može zaključiti da je odlazak Hrvata bio dobrovoljan, ako postoje okolnosti - nesigurnost i atmosfera straha - koji tu saglasnost poništavaju.
"Odsustvo principa izbora uslovljava nelegalni karakter" takvog pokreta stanovništva...Pretresno veće smatra da je optuženi Šešelj pokušao da opravda proterivanje i prisilno premeštanje principom retorzije koji je dozvoljen međunarodnim pravom", naglasio je Antoneti.
Veće je, kako je kazao Antoneti, zaključilo i da je izvedeno dovoljno dokaza da su progon, ubistva i prisilno premeštanje, kako je navedeno u optužnici, počinjeni u opštinama Vukovar, Zvornik, Mostar, Nevesinje i širem području grada Sarajeva.
Ukoliko sudije odbiju Šešeljev zahtev za oslobađanje, proces bi trebalo da bude nastavljen izvođenjem dokaza Šešeljeve odbrane, ukoliko on to bude želeo, kao što je ranije najavio.
Sudija Antoneti nastavlja sa čitanjem odluke. Po pravilima suda, moguće je da sudsko veće kao nedokazane odbaci neke tačke ili navode optužnice.
Do sada se u praksi suda u Hagu nije desilo da u ovoj fazi procesa, na polovini suđenja, optuženi bude oslobođen.
Šešelj (56) je, početkom marta, zatražio od pretresnog veća da ga oslobodi pošto tužilaštvo, kako tvrdi, nije dokazalo nijednu optužbu protiv njega za zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93.
Šešelj je u devet tačaka optužen za ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine.
Ta dela kvalifikovana su kao zločini protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.
"Blic": Šešelj će biti saslušan zbog Đinđićevog ubistva
Ukoliko bude pušten iz pritvora Haškog tribunala Vojislav Šešelj će biti saslušan u okviru istrage političke pozadine ubistva premijera Zorana Đinđića, piše "Blic".
Šešelj će u pretkrivičnom postupku biti pitan za najave da će "proleće u Srbiji biti krvavo", što je izjavljivao pre svog odlaska u haški pritvor februara 2003, navodi "Blic" pozivajući se na neimenovane izvore.
Podsećajući da je Đinđić ubijen 12. marta 2003, list navodi da je protiv Šešelja bila podignuta krivična prijava za podstrekivanje na ubistvo, ali mu nije suđeno.
Šešelj će biti pitan i za sve kontakte s ljudima koji su kasnije ubili premijera, piše "Blic".
List podseća da je Šešelja, nakon što je bio osumnjičen da je podstrekao na ubistvo premijera Đinđića, saslušao Vučko Mirčić, istražni sudija Specijalnog suda u pritvoru Haškog tribunala 4. avgusta 2003.
Međutim, Šešelj bi sada bio ispitan u svetlu novih okolnosti i dokaza koji su prikupljeni nakon toga, piše "Blic" navodeći da je posle prvog saslušanja Šešelja u svom iskazu pominjao svedok saradnik Dejan Milenković Bagzi, a o kontaktima lidera radikala s Dušanom Spasojevićem govorio je i treći čovek zemunskog klana Miloš Simović, koji je uhapšen prošle godine.
"Blic" takođe navodi da je u srpskom Tužilaštvu za ratne zločine rečeno da do sada Šešelj nije obuhvaćen nijednom njihovom istragom ili postupkom.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...