Izvor: RTS, 30.Maj.2014, 18:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Selimi oslobođen optužbi
Sulejman Selimi, Ismet Hadža, Šefkij Hiseni i Nedžat Ćubrelji oslobođeni su optužbe za ratne zločine protiv civilnog stanovništva, odnosno da su silovali i mučili dve devojke pre i tokom NATO bombardovanja Kosova.
Oslobađajuću odluku donelo je Veće međunarodnih sudija Osnovnog suda u Mitrovici, prenosi Tanjug.
"Sudsko veće nije moglo da utvrdi da je bez svake razumne sumnje dokazano da se >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << događaji nastali između sela Vaganica i Likovac nepreciziranog datuma krajem 1998. i početkom 1999, i u vezi sa izmenama optužnice, mogu pripisati okrivljenima", saopštio je Euleks.
U saopštenju se navodi da ih zato "sudsko veće nije moglo proglasiti krivim za krivična dela za koja su bili optuženi" i dodaje da je oslobađajuća presuda izrečena juče.
Sudsko veće je utvrdilo "da postoji razumna sumnja da je okrivljeni Hiseni izvršio krivično delo kidnapovanja, iz člana 64. stava 1. Krivičnog zakonika Srbije - zakona koji je bio na snazi u vreme kada je izvršeno krivično delo".
"Pošto je rok za donošenje osuđujuće presude istekao, on je oslobođen za to krivično delo", navodi se u saopštenju.
Nakon čitanja presude, doneseno je rešenje o okončanju sudskog pritvora za okrivljene Hadžu, Ćubreljija i Hisenija.
"Bez obzira na to, okrivljeni Hadža i Selimi ostaju u sudskom pritvoru u takozvanom slučaju Drenica", dodaje Euleks.
Sva četvorica bili su optuženi u više tačaka optužnice, "na osnovu člana 142. Krivičnog zakonika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, a koji su trenutno predviđeni kao krivična dela u članu 152. Krivičnog zakonika Kosova", dodao je Euleks.
Selimi, komandant nekadašnje Oslobodilačke vojske Kosova bio je optužen da je tokom sukoba krajem 1998. i početkom 1999. više puta premlatio dve devojke zatočene u kampu OVK u Likovcu.
Hiseni je bio optužen da je silovao jednu devojeku, dok se Hadža i Ćubreli terete za zlostavljanje dve devojke u sedištu OVK u Vaganici.
Tokom suđenja njihovi advokati su negirali sve što im je stavljeno na teret optužnicom, zasnovanoj i na svedočenjima žrtava sa zaštićenim identitetom "svedok A" i "svedok B".
Selimi je suočen sa još jednom optužnicom zbog članstva u "Dreničkoj grupi" OVK čiji se pripadnici terete za ratne zločine počinjenje nad civilnim stanovništvom.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija







