“Rusija gas koristi kao političko oružje“

Izvor: Vesti-online.com, 22.Nov.2014, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

“Rusija gas koristi kao političko oružje“

Potpredsednik SAD Džo Bajden pozvao je u subotu evropske zemlje da nastave da diverzifikuju energetsko snabdevanje kako bi smanjile zavisnost od Rusije i da ne dozvole Moskvi da svoje resurse gasa i nafte koristi kao sredstvo geopolitike.

Smanjiti energetsku zavisnost od Rusije: Džo Bajden

 

"Sada je vreme da se deluje. Dešavanja u Ukrajini samo naglašavaju hitnost" situacije, rekao je Bajden u Istanbulu na samitu za energetsku bezbednost Atlantskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << saveta, međunarodne nastranačke organizacije.

 

Bajden je istakao da "Rusija koristi energente kao oblik političkog oružja protiv suseda. To je veliki strateški problem", kazao je Bajden. On je dodao da će Rusija i dalje biti i treba da bude glavni snabdevač Evrope energentima, prenosi AFP.

 

Rusija, Ukrajina i Evropska unija su prošlog meseca postigle dogovor u vrednosti od 4,6 milijardi dolara kojim se garantuje isporuka ruskog gasa Ukrajini, a time i ostatku Evrope. Time su smanjeni strahovi da će domovi Evropljana ove zime biti hladni kao 2009. godine, kada je Rusija na dve nedelje obustavila isporuke gasa zbog dugovanja Ukrajine.

 

"Svesni smo da ovaj jedini izvor energije već duže vreme predstavlja problem, ali moja poruka nije da Evropa može ili da treba da ukine uvoz iz Rusije", rekao je Bajden.

 

Američki potpredsednik je kazao da nema sumnje da će Rusija i dalje biti glavni snabdevač energijom u regionu, ali da bi postigli energetsku sigurnost, Evropa mora da obezbedi ranovrsnost izvora.

 

"Rusija može i treba da bude igrač, ali Rusija mora da igra po pravilima", istakao je Bajden.

 

Turski premijer Ahmet Davutoglu istakao je da energija ne sme biti korišćena kao oružje, već da je energija sredstvo mira.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.