Reagovanja na sedmu rundu dijaloga

Izvor: RTS, 21.Mar.2013, 16:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reagovanja na sedmu rundu dijaloga

U poslednjoj rundi dijaloga sa Prištinom postavljeni neprihvatljivi uslovi koji su ispod minimuma nacionalnih interesa, poručuju poslanici SNS-a. U DS-u ističu da podržavaju procese koji vode otvaranju pregovora za pristupanje EU, dok DSS smatra da je srpska pozicija u dijalogu "spuštena do dna". Zajednička konferencija za novinare u Briselu korak više u dijalogu, kažu u LDP-u.

Dan posle >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << maratonske sedme runde pregovora u Briselu, vladajuća koalicija poručuje da su pred Srbiju postavljeni neprihvatljivi uslovi, ali da se mora naći pravedno rešenje kako bi došlo do stabilnosti u regionu. Dok DS podržava svaki proces koji vodi što skorijem otvaranju pregovora za pristupanju EU, u DSS-u se nadaju da Beograd neće prihvatiti "sramne uslove" koji se postavljaju u dijalogu s Prištinom.

U Skupštini Srbije danas nije bilo plenarne sednice, ali su poslanici i vlasti i opozicije došli kako bi, preko medija, pozvali predstavnike Vlade da dođu u parlament i razgovaraju sa njima o dijalogu u Briselu. 

Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da su u poslednjoj rundi dijaloga pred Srbiju postavljeni neprihvatljivi uslovi i da smatra da se "maltene došlo u situaciju poput one u Rambujeu da se Srbiji nudi nešto za šta svi unapred znaju da ne može da prihvati, jer je ispod minimuma nacionalnih interesa". 

"Činjenica je da ono što je ponuđeno kao ustupak Prištine za dogovor ne predstavlja nikakv suštinski pomak mi nećemo da pretvorimo zajednicu srpskih opština u nevladinu organizaciju", naglasio je Drecun novinarima u Skupštini Srbije.

Drecun je rekao da je situacija takva da nije napravljen pomak u smislu poštovanja makar "srednjeg nivoa zahteva Srbije i predloga za kompromisno rešenje".

On nije želeo da govori o detaljima šta je tačno traženo od Srbije, navodeći da je to pitanje za one koji su učestvovali u pregovorima.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Dejan Radenković rekao je da se u pregovorima Beograda i Prištine mora naći pravedno rešenje kako bi došlo do stabilnosti u regionu.

"Dobro je što se razgovara. Optimista sam da će se doći do povoljnih rešenja koja će dovesti do stabilnosti u regonu", rekao je Radenković novinarima u parlamentu.

Poslanik SPS-a je ocenio da se u pregovorima ide ka približavanju stavova i da se mora doći do kompromisa.

Radenković je poručio onima koji žele da razgovori propadnu da je "bolje 100 godina razgovarati nego jedan dan rata".

On je dodao da Priština ne može "a priori da odbacuje bilo šta", kao i da obe strane moraju argumentovano da približavaju stavove i da ne vidi razlog za zabrinutiost.

Predsednica parlamentarnog Odbora za evropske integracije Milica Delević rekla je da podržava svaki proces koji vodi što skorijem otvaranju pregovora za pristupanju Srbije EU.

Komentarišući jučerašnji dijalog u Briselu, Delevićeva je rekla da nema dovoljno podataka da bi mogla da kaže kako je sastanak protekao kao i da za procenu rezultata i toga dokle smo stigli treba pitati one koji su u dijalogu učestvovali.

Delevićeva, koja je i poslanik DS-a, je na pitanje da li je izvestan dogovor 2. aprila, kada će biti sledeća runda razgovora, odgovorila da je u ovom trenutku važnije šta se može uraditi da izveštaj koji Evropska komisija podnosi sredinom aprila bude pozitivan, a ne razmišljati koliko smo blizu, a koliko daleko od datuma. 

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić rekao je da se nada da Beograd neće prihvatiti, kako je rekao, "sramne uslove" koji se postavljaju u dijalogu s Prištinom i da 2. aprila neće biti ništa od dogovora.

Samardžić je novinarima u Skupštini rekao da je očigledno da je Vlada Srbije spustila pregovaračku poziciju "do samog dna" i da to nije smela da uradi i istakao da je potrebno prekinuti dijalog Beograda i Prištine i početi novu fazu pregovora o suštinskom

pitanju statusa Kosova.

"Dobro je što se stvar nije završila 20. marta kako su neki najavljivali, ali nije dobro što je Vlada Srbije svoju pregovaračku poziciju do te mere spustila da i ako dobije ono što traži to neće biti dovoljno sa stanovišta Ustava Srbije i sa stanovišta legitimnih zahteva Srba na Kosovu", rekao je Samardžić.  

Zajednička konferencija za novinare pozitivan pomak 

Poslanik Liberalno-demokratske partije Ivan Andrić ocenio je da je zajednička konferencija za novinare srpskog i kosovskog premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija korak više u dijalogu, kao i da o dosadašnjem toku dijaloga treba da se raspravlja u republičkom parlamentu.

Andrić je novinarima u parlamentu rekao da nijedan poslanik nije upoznat sa sadržajem sporazuma, a kamoli da li će ga biti i kakve su posledice. Ovo je delikatan trenutak i dalje su mnogo izvesniji lošiji scenariji nego dobri scenariji, kaže Andrić.

"Apelujem na političku odgovornost svih učesnika u političkom životu Srbije, a pre svega ljudi koji vode te pregovore - (Ivice) Dačića, (Aleksandra) Vučića i (Tomislava) Nikolića da na ozbiljan način razgovaramo o tome", naglasio je Andrić.  

"Naš pregovarač je na zajedničkoj konferenciji za štampu dominirao, čini mi se da su njegove političke poruke bile ozbiljnije, a uspeo je da bude čak i duhovit, usudio bi se da kažem, čak i šarmantan", rekao je Ivan Bauer iz SDPS-a. 

Da je zajedničko pojavljivanje Dačića i Tačija pred novinarima dobar znak smatra i bivši državni sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović.

Ivanović je Tanugu rekao da velika odmerenost u izjavama Dačića i Tačija ukazuje da obojica vode računa o tome da svog sagovornika ne dovedu u delikatnu poziciju nekakvim preteranim optimizmom koji bi izazvao burnu rekaciju kod kuće. 
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

LDP:Važno postići dogovor u Briselu

Izvor: B92, 21.Mar.2013

Beograd -- Zajednička konferencija za novinare Ivice Dačića i Hašima Tačija predstavlja "korak više u dijalogu", smatra poslanik LDP-a Ivan Andrić...Andrić smatra da o dosadašnjem toku dijaloga treba da se raspravlja u republičkom parlamentu jer nijedan poslanik nije upoznat sa sadržajem sporazuma,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.