Izvor: eKlinika.rs, 09.Maj.2025, 07:00

Limfom može da dobije svako: Hematolog Zorica Cvetković objašnjava uz koji uslov se može živeti normalno i kvalitetno

Limfomi su među deset najčešćih malignih bolesti na svetu. Pogađaju sve starosne grupe svih socijalnh statusa, a mogu da se dese bilo kome. Inovativne terapije menjaju život pacijentima, tok i prognozu bolesti, ali pod jednim važnim uslovom.
Limfomi su prve bolesti za koje je uvedena i korišćena inovativna terapija
Doc. dr Zorica Cvetković, internista hematolog i načelnik Službe hematologije u KBC Zemun najpre podseća da iako za limfom (hematološki malignitet >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << limfocita), postoje brojni faktori rizika, oni nisu jasno definisani kao kod nekih drugih malignih bolesti. Od limfoma može da oboli bilo ko, pa i osoba koja nema nijedan faktor rizika u svojoj porodičnoj anamnezi, ponašanju ili profesionalnom opredeljenju.
– Ono što je najvažnije za pacijente kojima se postavi dijagnoza, ali i njihove porodice i za lekare, jeste da je situacija u terapijskom pristupu drastično dugačija u odnosu na ranija vremena kada je dijagnoza limfoma bila smrtonosna. Hematologija je prva oblast medicine u kojoj je primenjena inovativna terapija. Namena prvog monoklonskog antitela rituksimab bila je upravo za lečenje obolelih od limfoma. Sada se ovaj lek primenjuje kod niza autoimunskih i drugih bolesti. Revolucionarni pomak u lečenju i prognozi limfoma doveo je ne samo do proširenja indikacija za primenu ovog monoklonskog antitela, već i nastanka svih drugih monoklonskih antitela koja se sada primenjuju u lečenju karcinoma i hroničnih bolesti. Još savremeniji vid imunološke terapije – bispecifična antitela i tzv. CAR (engl. chimeric antigen receptor) –T ćelijska terapija takođe je prvi put primenjena u hematologiji, baš kao i prva ciljana terapija u smislu malih molekula je takođe bila za hematološke bolesti – naglašava doc. dr Cvetković i dodaje:
Mnogi hematološki maligniteti uz inovativne lekove nisu prepreka za normalan život – Hronična granulocitna leukemija je pre uvođenja leka koji selektivno inhibira, abnomalni protein koji nastaje mutacijom i dovodi do nekontrolisanog umnožavanja malignih elija, bila smrtonosna u roku od dve godine. Sada pacijenti sa ovim lekom koji uzimaju jednostavno, svakodnevno u vidu kapsula, žive potpuno normalno. Imamo pacijente koji duže od 20 godina primaju taj lek. Takođe, oboleli i od najagresivnijih limfoma kod kojih je uspešno primenjena savremena terapija, bez prepreka su se ostvarili u roditeljstvu i svojim profesijama.
Šta za limfom može da učini hemoterapija, a šta inovativni lekovi: Razlika u neželjenim efektima i postizanju remisije I to je ono za što se pacijenti u okviru udruženja i lekari bore, odlučna je doc. dr Cvetković. Jer, kako kaže, kada neko dobije dijagnozu limfoma, on treba i mora da dobije optimalnu terapiju. tj. potpuno povlačenje svih simptoma i znakova bolesti, značajno su veće su šanse za dugogodišnjim preživljavanjem.
– Primena klasične hemoterapije to ne može da postigne kod većine limfoma. S druge strane, ona donosi čitav niz veoma teških komplikacija u kasnijem dobu: od infertiliteta, oštećenja organa, prevashodno srca,od velike incidencije sekundarnih maligniteta. Tu su i brojne komplikacije u toku lečenja, koje podrazumevaju vrlo ozbiljne, po život opasne infekcije. Zahtevaju intenzivnu, veoma skupu i po pitanju ishoda neizvesnu terapiju. Stoga je naš cilj i misija da omogućimo blagovremenu, adekvatnu i najefikasniju terapiju svim osobama koje se suoče sa dijagnozom maligne bolesti: u studentskom ili adolescentnom periodu, dobi pune radne sposobnosti, čak i u penziji – ističe doc. dr Cvetković.
Šta je trenutno na raspolaganju u Srbiji od ovih inovativnih lekova pacijentu koji ima limfom Načelnik Služe hematologije u KBC „Zemun“ kaže da jedan (mali) tih lekova imamo. Međutim, apeluje i da postoji spisak od nekih dvadesetak lekova za koje hematolozi uporno godinama mole i traže u interesu pacijenata da se stave na listu RFZO. Naglašava i da to odavno nisu više inovativni lekovi već oni koji su zaživeli i nalaze se u svim zvaničnim svetskim vodičima za lečenje.
Prema rečima doc. dr Cvetković, neki od lekova koje imamo sada a koji su odobreni za drugu i treću terapijsku liniju pokazali su se toliko efikasnim da su svuda u svetu postali standard lečenja u prvoj terapijskoj liniji. A, ponavlja, uspeh lečenja u prvoj terapijskoj liniji daje ogromnu šansu za dugogodišnji normalan i kvalitetan život.
Naša sagovornica ne osporava da ta terapija jeste skupa. Ali, ukoliko se uzmu u obzir njene koristi, izbegavanje spomenutih komplikacija, kvalitet života ne samo bolesnika već i porodice koja je jednako pogođena bolešću, obezbeđuje se ono najvrednije. Život, koji nema cenu.
Ministarstvo je učinilo mnogo za veliki broj pacijenata: Očekivanja i od strane hematoloških bolesnika Doktorka dodaje su Republički fond za zdravstveno osiguranje i nadležno ministarstvo zaista dosta učinilo za veliki broj retkih, hroničnih i malignih bolesti uvođenjem lekova koji su sada trend u svetu. Lista je proširena inovativnim lekovima koji kod bolesti poput multiple skleroze, dijabetesa, srčane slabosti i onkoloških oboljenja potpuno menjaju tok bolesti i perspektivu obolelih.
– Međutim, od pandemije Covid 19 i 2021. godine, tu su samo dva leka iz oblasti hematologije. Istina, mi imamo određeno olakšanje, član 9 i off-label primenu terapije prema Pravilniku o sadržaju i obimu prava na zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja,gde delimično možemo da prevaziđemo taj nedostatak. Budući da se ne radi o velikom broju pacijenata a da su koristi ogromne, apelujemo da ova terapija postane dostupna i u Srbiji – prenosi glas pacijenata i svojih kolega doc. dr Zorica Cvetković, koja se u svakodnevnoj kliničkoj praksi susreće upravo sa slučajevima među kojima su i limfomi.
Učešće u kliničkim studijama i perspektiva pacijenata: Zašto je važna prva terapijska linija Sagovornica eKlinika portala za kraj kaže da se pacijenti u svetu i kod nas leče i putem kliničkih studija. Međunarodne kliničke studije omogućavaju besplatnu i strogo kontrolisanu primenu najsavremenijih lekova. Međutim, i ovde hematološki pacijenti, među kojima su i oni sa limfomima, nailaze na objektivnu prepreku. Učešće u studiji često podrazumeva da su pacijenti već u prvoj terapijskoj liniji dobili neke lekove koji kod nas još uvek nisu dostupni. Zbog toga se nada da će kontinuirane akcije lekara, pacijenata i porodica uroditi plodom i da će oboleli konačno moći da dobiju optimum lečenja koje zaslužuju, a samim tim i kvalitetan život, koji je sa limfomima moguć.



Članak Limfom može da dobije svako: Hematolog Zorica Cvetković objašnjava uz koji uslov se može živeti normalno i kvalitetno se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.