Izvor: B92, 05.Nov.2014, 10:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Porošenko krši mirovni sporazum"
Lideri proruskih snaga na istoku Ukrajine optužili su danas ukrajinskog predsednika Petra Porošenka za kršenje mirovnog sporazuma.
Porošenko je odlučio da suspenduje zakon koji daje specijalni status regionima Donjecka i Luganska.
Zbog toga su proruski lideri poručili da se ubuduće neće pridržavati sporazuma iz Minska. Porošenkova odluka ugrozila je protokol donet 5. septembra u Minsku, prema kojem je stupio na snagu prekid vatre na istoku Ukrajine, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << smatraju proruski lideri, prenela je agencija Rojters.
Porošenko je, s druge strane, optužio proruske snage za kršenje sporazuma iz Minska jer su u nedelju održani predsednički i parlamentarni izbori na istoku Ukrajine, posle čega je on predložio ukidanje zakona o "specijalnom statusu" istočnih regiona.
"Odluka Kijeva o ukidanju specijalnog statusa Donbasa dovodi do ozbiljnog ugrožavanja mirovnog procesa iz Minska", naveli su u zajedničkom saopštenju proruski lideri.
"Narodna Republika Donjeck i Narodna Republika Lugansk ne mogu da deluju na osnovama dokumenta iz kojeg je Porošenko uklonio najznačajniju tačku", saopštili su proruski lideri.
Oni su rekli da su spremni da ponovo pregovaraju o sporazumu iz Minska, s namerom da se okonča konflikt u kom je više od 4.000 ljudi ubijeno na istoku Ukrajine od sredine aprila.
Porošenko je rekao da će predložiti novi zakon koji bi obezbedio "specijalnu ekonomsku zonu" za region Donbas i novi datum održavanja lokalnih izbora, a koji su bili prvobitno planirani početkom decembra.
Kijev prestaje da finansira Donjeck i Lugansk
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Nov.2014
Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk je danas izjavio da će njegova vlada prestati da finansira regione na istoku koje kontrolišu proruske snage, sve dok "teroristi odatle ne budu oterani"...Kijev će, međutim, nastaviti da snabdeva gasom i električnom energijom Donjecku i Lugansku oblast, kako bi...















