
Izvor: B92, 15.Okt.2019, 14:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Ponovno odlaganje odluke dovelo bi u pitanje kredibilitet EU"
Savet EU na sastanku u Luksemburgu razmatra mogućnost otvaranja pristupnih pregovora sa Severnom Mekedonijom i Albanijom.
Među zemljama članicama i dalje su prisutne značajne razlike u pogledu početka pregovora sa Skopljem i Tiranom, ali i u pristupu celom procesu proširenja.
Kada je Savet EU u junu ove godine odloio odluku o početku pristupnih pregovora sa Severnom Albanijom i Makedonijom, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << takav stav bio je ocenjen kao lo signal kako dvema zemljama, tako i celom regionu Zapadnog Balkana.
Ponovno odlaganje ove odluke dovelo bi u pitanje kredibilitet EU, ali i celog procesa proirenja, smatraju u Briselu i podsećaju da je Evropska komisija preporuku za otvaranje pristupnih pregovora sa Makedonijim dala jo 2009. godine, dok Albanija tu preporuku ima od 2018. godine.
Ako EU eli da odri svoju međunarodnu ulogu i zatiti svoje interese, preduzeće korak ka integraciji onih evropskih zemalja koje su izrazile interes i ispunile uslove za pokretanje procesa pridruivanja pomoći će u postizanju toga, stoji u pismu koje su pred sastanak Saveta EU potpisali predsednici Evropske komisije, Evropskog saveta i Evropskog parlamenta.
Međutim, i pored sprovedenih reformi, reavanja bilateralnih problema čak i promene imena Severene Makedonije, pojedine zemlje članice i dalje nisu uverene da treba napredovati u procesu pristupanja Uniji.
Severna Makedonija mora da donese zakon o nezavisnom javnom tuiocu i tek onda mogu početi pregovori. Albanija ima vie posla da uradi i jo nije spremna za pristupne pregovore, poručio je ef diplomatije Holandije Stef Blok.
Francuska je ovoga puta otila i korak dalje, pa je pred raspravu o otvaranju pristupnih pregovora sa Skopljem i Tiranom pokrenula inicijativu za revizuju celokupnog pritupa procesu proirenja.
Da li je trenutni pristup efikasan? Nije. Francuska smatra da reforme moraju da budu realne. Mi smo za pristupanje Zapadnog Balkna EU, ali na način koji će biti kredibilan i za region i za EU, kae ministarka evropskih poslova Francuske Ameli d Monalan.
Pariz je zemljam članicama predloio ideju promene metodologije procesa pristupanja EU, koji bi između ostalog postao konkretniji, ali i reverzibilan u skladu sa implementacijom reformi, posebno u odnosu na vladavinu prava.
I dok prema francuskom zahtevu odluku o Severnoj Makedoniji i Albaniji treba odloiti za 2020. godinu, a prvenstveno se posvetiti reformi proirenja, zemlje Viegradske grupe naglaavaju da će pozitivna odluka o početku pregovora sa Skopljem i Tranom dati jasan signal regionu da EU prepoznaje konkretne rezultate u ispunjavanju postavljenih uslova, to će podstaći ceo Zapadni Balkan na dalje reforme i transformaciju.
Ministri spoljnih poslova Mađarske, Poljske, Slovačke i Čeke u zajednikom saoptenju ukazuju na činjenicu da će novi korak Severne Makedonije i Albanije u procesu integracija biti i svojevrsno priznanje EU da jednio sa Zapadnim Balkanom Unija moe biti kompletna.
Svi drugi izazovi (Bregzit, migracije, nestabilnosti u susedstvu, početak nove Evropske komisije) ne smeju nam odvratiti panju od onoga to je EU postigla u regionu i to moe postići ukoliko se pridrava obaveza prema regionu, navodi se u zajedničkom saoptenju Viegradske grupe.
Iako je nemački Bundestag podrao otvaranje pristupnih pregovora i sa Albanijom i sa Severnom Makedonijom, u diplomatskim krugovima u Briselu ocenjuju da je nemački stav jasan, ali i da se Berlin ne trudi previe da lobira za tu poziciju.
Spekulie se i sa idejom o mogućem razdajanju odluke o početku pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom, to bi Skoplju dalo vie ansi za pozitivnu odluku ukoliko dođe do promene francuskog stava koji je do ovog trenutka ostao negativan po pitanju nastavka pristupnog procesa.
Savet EU bez dogovora o Albaniji i Severnoj Makedoniji
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Okt.2019
Savet EU nije danas dao zeleno svetlo za otvaranje odnosno razdvajanje pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom..Ovo pitanje sada je na dnevnom predu lidera EU, koji se 17. i 18. oktobra sastaju u Briselu...Posle celodnevne rasprave evropski ministri nisu uspeli da dođu do konsenzusa...