
Izvor: B92, 25.Avg.2022, 09:28
Pet scenarija kraja sukoba: "Bela zastavica" za Moskvu ili Kijev?
Luk Harding novinar je britanskog Gardijana koji se poslednjih šest meseci nalazi u Ukrajini.
Pre početka ruske invazije putovao je zemljom i beležio tamošnja zbivanja.
Sada je Harding dao pet predviđanja o tome što će se narednih 6 meseci događati na bojištu u Ukrajini.
Možda je prošlo šest meseci rata, ali ni Ukrajina ni Rusija nisu spremne da prestanu da se bore. Usprkos svim gubicima koje su obe snage pretrpele. Ukrajina želi nazad svoju teritoriju, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a Rusija želi da nastavi da nanosi bol ne samo Kijevu, već posredno i zapadu. Kremlj veruje da će zima ići u njegovu korist. Otkako su se pojavili dokazi o masakru u Buči nije bilo pregovora između Ukrajine i Rusije. Ali, ipak linije fronta nisu se puno menjale još od pada Lisičanska u junu. Obe strane sve su više iscrpljene.
Ukrajina bi želela ponovo da zauzme grad Herson, koji se nalazi zapadno od reke Dnjepar. Ali visoki ukrajinski službenik otkrio je u četiri oka novinaru Gardijana kako "Ukrajinci nemaju dovoljno ljudstva niti oružja da Ruse potisnu nazad koliko bi želeli". Strategija Kijeva zato u poslednje vreme uglavnom uključuje raketne napade na većim udaljenostima (do 80 kilometara) i odvažne napade specijalnih snaga na ruskoj bazi duboko iza bojišnice.
Predsednički savetnik Mihajlo Podoljak rekao je da je sada cilj napada "stvoriti haos unutar ruskih snaga". I dok će takva taktika zasigurno umanjiti efikasnost napadača, nije verovatno da će dovesti do toga da se Rusi predaju i prepuste Herson Ukrajincima.
Moskva zapravo nema nikakav ofanzivni plan osim korišćenja moćne artiljerije, te totalnog uništenja mesta i gradova koji se nalaze na putu. Čine to jer je efikasno, a i delom kako bi smanjili vlastite ljudske gubitke. Rusi nastavljaju s ovom strategijom i oko Bahmute u Donbasu, ali napredak je spor. Delom zato što su morali da popšalju deo snage u Herson.
Putin možda nije postigao ono čemu se nadao na početku rata, ali Rusija sada pod kontrolom ima velike delove ukrajinske teritorije na istoku i jugu, te aktivno najavljuje referendum o aneksiji. Kako se hladnije vreme približava, Moskva će se verovatno usredsrediti na konsolidaciju onoga što ima.
Ukrajina je već zabrinuta jer neće biti plinskog grejanja za stambene blokove u pokrajini Donjeck, kao ni u drugim područjima koja se nalaze na prvoj liniji fronta. Jedan humanitarnac predvideo je da će zimi doći do novog vala migracija, kada bi čak 2 miliona ljudi iz Ukrajine moglo krenuti prema Poljskoj.
Rusi zimu vide kao priliku. Ukrajina se boji da će Rusi tada ciljati na njenu energetsku mrežu, te da bi jednostavno mogli da udare na ogromnu nuklearnu elektranu Zaporožje.
Ukrajina bi bila poražena bez zapadne vojne pomoći. Ali zapad im ipak nije isporučio dovoljno oružja, poput borbenih aviona, koji bi omogućili Kijevu da zaista otera ruske osvajače. Političari stalno govore o potrebi prisiljavanja Rusije na predratne granice, ali Ukrajini ne daju dovoljno oružja kako bi Ukrajinci mogli zaista i učiniti.
U isto vreme, humanitarna kriza u Ukrajini je sve očitija. Nema ni približno dovoljno novca za obnovu – mnoge kuće severoistočno i severozapadno od Kijeva i dalje stoje uništene pet mjeseci nakon što su Rusi otišli. Očajno stanovništvo živi u garažama ili improviziranim montiranim kućicama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.