POMEN UBIJENIM SRBIMA U PODRINJU

Izvor: Kurir, 13.Jul.2011, 02:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

POMEN UBIJENIM SRBIMA U PODRINJU

BRATUNAC - Na vojničkom groblju u Bratuncu obeležena devetnaesta godišnjica stradanja Srba na području Podrinja, koje su ubile muslimanske snage pod komandom Nasera Orića.

Boli činjenica da za zločine nad Srbima niko ne odgovara, rekao u Bratunci predsednik RS Milorad Dodik, prenosi RTS.

Služenjem parastosa na vojničkom groblju u Bratuncu obeleženo 19 godina od stradanja Srba na području Podrinja. Nakon toga položeni su venci na spomen-obeležje Srbima koje >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << su tokom rata u BiH ubile muslimanske snage pod komandom Nasera Orića.

Prethodno su članovi porodica stradalih i predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske (BORS) posetili sela Biljači, Sase i groblje na Zalazju, u kojima su 1992. ubijeni Srbi.

Obraćajući se okupljenima na Vojničkom groblju u Bratuncu, predsednik RS Milorad Dodik rekao je da zločini nad Srbima moraju da budu procesuirani.

"Stradanja i patnji bilo je i na drugoj strani i mi to nećemo negirati. Boli činjenica da za zločine nad Srbima niko ne odgovara. Ne prihvatamo činjenicu da komandanti bošnjačkih oružanih snaga slobodno šetaju Sarajevom i slave se kao junaci", istakao je Dodik.

Dodik je poručio da RS neće štititi one koji su počinili zločine nad Bošnjacima, posebno zločine u Srebrenici, naglašavajući da isto tako traži da pravosuđe u BiH procesuira one koji su počinili zločine nad Srbima tokom proteklog rata u BiH.

Premijer RS Aleksandar Džombić rekao je da međunarodna zajednica mora postati svesna činjenice da su u proteklom ratu stradali i Srbi.

Osim članova porodica stradalih, predstavnika BORS-a, zvaničnika RS i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, komemoraciji u Bratuncu prisustvovali su predstavnici Kancelarije visokog predstavnika, međunarodnih organizacija i ambasador Srbije u BiH Ninoslav Stojadinović.

Bile su prisutne i delegacije Srpske napredne stranke i Srpske radikalne stranke.

Zamenik američkog ambasadora u BiH Džonatan Mur ranije je rekao da će danas posetiti Bratunac, ali da neće prisustvovati komemoraciji na Vojničkom groblju, povodom obeležavanja 19. godina od stradanja Srba u srednjem Podrinju.

"Znamo za te žrtve i svaka od njih zaslužuje pravdu i poštovanje, ali ovde se obeležava stradanje vojske i mi ne posećujemo takve ceremonije", naveo je Mur.

Zločin bez kazne

Na Petrovdan 1992. godine, muslimanske snage pod Orićevom komandom, upale su u srpska sela Zalazje, Biljača, Sase i Zagone i ubile i izmasakrirale 69 srpskih civila, više od 70 ranili, dok se devetnaest osoba vodi kao nestalo. Sela su opljačkana, spaljena i još uvek nisu obnovljena.

Od maja do decembra 1992. godine, u napadima muslimanskih snaga uništeno je i razoreno na desetine srpskih sela i na najbrutalniji način ubijeno stotine srpskih civila u opštinama Srebrenica, Bratunac i Skelani.

Samo na području Srebrenice, u tom periodu, napadnuto je 21 srpsko selo, gde je ubijeno više od 400 civila. U napadu na 22 srpska sela opštine Bratunac u istom periodu ubijeno je najmanje 560 osoba.

Na Božić 1993. godine, Združene snage podregije Srebrenica, pod komandom Nasera Orića, u ranim jutarnjim satima napale su srpska sela na području Kravice, u opštini Bratunac i ubile 48 meštana.

Od 7. do 16. marta 1993. godine, uništeno je 688 domaćinstava i oskrnavljeno pravoslavno groblje u Kravicama.

Na području opština Srebrenica, Zvornik, Milići, Bratunac, Vlasenica i Osmaci, u toku rata, stradalo je najmanje 1.300 osoba srpske nacionalnosti, dok je na širem području srednjeg Podrinja i Birča stradalo ukupno 3.267 Srba.

Bez jednog ili oba roditelja ostalo je oko 800 dece, a oko 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine. Za zločine počinjene nad srpskim stanovništvom na području Srebrenice, Bratunca i okolnih mesta do sada niko nije odgovarao pred sudovima u BiH.

Haški tribunal je podigao optužnicu protiv Orića i 2006. godine izrekao mu zatvorsku kaznu od dve godine, zato što nije sprečio zločine nad Srbima. U žalbenom postupku prvostepena presuda je preinačena, a Orić oslobođen bilo kakve krivice.

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.