Izvor: Kurir, 11.Okt.2012, 11:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opera Mileva u petak u Segedinu
Opera je delo kompozitorke Aleksandre Vrebalov, u režiji Ozrena Prohića i pod dirigentskim vođstvom Aleksandra Kojića
NOVI SAD - Operska predstava "Mileva", rađena po motivima iz života Mileve Marić Ajnštajn, biće izvedena 12. oktobra na operskom festivalu "Armel" u Segedinu, saopštilo je novosadsko Srpsko narodno pozorište (SNP).
Pored SNP, na festivalu učestvuju Centar za savremenu operu iz Njujorka, Teatar "Josef Kajetan Tyl" >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << iz Plzena, Slovačko narodno pozorište iz Bratislave i Narodno pozorište iz Segedina.
Festival "Armel" posvećen je modernoj operi i takmičarski je koncipiran za mlade pevače.
Opera Mileva delo je kompozitorke Aleksandre Vrebalov, u režiji Ozrena Prohića i pod dirigentskim vođstvom Aleksandra Kojića. U predstavi gostuju sopran iz Gruzije Viktorija Makarjan (u ulozi Mileve) i bas iz Rumunije Dan Popesku (u ulozi Erata), a učestvuju solisti, hor i orkestar Opere SNP. Opera Mileva napisana je povodom obeležavanja 150 godina SNP.
Praizvedba je bila 21. oktobra 2011. godine u novosadskom teatru, a beogradska premijera četiri dana kasnije na festivalu BEMUS u beogradskom centru Sava. SNP je danas saopštio i da će 13. oktobra na sceni "Pera Dobrinović" ove sezone biti izvedena predstava "Priče iz Bečke šume" Edena fon Horvata, u režiji Ive Milošević.
Eden fon Horvat je jedan od najznačajnijih dramskih pisaca nemačkog govornog područja, a komad "Priče iz Bečke šume", po rečima rediteljke, nemilosrdno raskrinkava bezdušnost srednje glase u doba nadirućeg fašizma.
Predstava, između ostalog, govori o tome šta je sve spreman da učini malograđanin da bi prigrabio parče sreće u vremenu krize.
















