Obeležava se Međunarodni dan Roma

Izvor: Blic, 08.Apr.2014, 08:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležava se Međunarodni dan Roma

Nizom manifestacija danas će biti obeležen Međunarodni dan Roma koji su, i pored toga što je poslednjih godina dosta učinjeno na poboljšanju njihovog položaja, i dalje najdiskriminisanija društvena grupa u Srbiji.

Odluka da se 8. april obeležava kao Svetski dan Roma doneta je na prvom svetskom kongresu Roma, održanom u Londonu 1971. godine.

Tada je za romsku himnu proglašena pesma "Đelem, đelem", a ustanovljena je zastava sa tačkom kao centralnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << simbolom.

Svetski dan Roma je ustanovljen da bi se ukazalo na težak položaj Roma i da bi se države u kojima žive podstakle da obrate posebnu pažnju na unapređenje njihovog položaja.

Tim povodom, predsednik Srbije Tomislav Nikolić sastaće se sa predstavnicima romske nacionalne manjine, a zatim će povodom sedam decenija od završetka Drugog svetskog rata i u čast 8. aprila otvoriti izložbu ''Zaboravljeni Holokaust'' u Roma Art Galeriji.

Povodom Svetskog dana Roma, biće održana i manifestacija ''Iskorak u vremenu'' na kojoj će, kako je najavljeno, govoriti prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, šef

Delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović i predsednik Saveta za

unapređenje položaja Roma Srđan Šajn.

Tom prilikom biće uručene nagrade ''Zlatan točak'', a prethodno će biti otvorena izložba fotografija najpoznatijih Roma sveta i prikazan dokumentarni film ''A ti, Bože preživi".

U okviru obeležavanja 8. aprila Savet za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije i Romska ženska mreža organizuju konferenciju ''Položaj Romkinja u Dekadi inkluzije Roma (2005-2015)''.

Cilj konferencije je da učesnici, kako iz vladinog sektora, tako iz civilnog društva, izlože dostignute rezultate po relevantnim komponentama Dekade inkluzije Roma imajući u vidu rodni aspekt.

Povodom obeležavanja 8. aprila, Zaštitnik građana će predstaviti zaključke

''Izveštaj o sprovođenju Strategije za unapređivanje položoja Roma sa preporukom'' koji sadrže podatke prikupljene tokom istraživanja obavljenih u romskim naseljima i u saradnji sa organizacijama civilnog društva.

Dan Roma obeležiće i pripadnici te nacionalne manjine u Ivanjici i Čačku.

Predsednik Udruženja Roma, Petar Marković rekao je Tanjugu da na području ivanjičke opštine živi više od 80 Roma, kao i da postoje brojni problemi.

"Imamo puno problema, pre svega mislim na rešenje stambenih pitanja romskih porodica", rekao je Marković dodajući da će 8. april biti obeležen u Velikoj sali odmarališta Golija gde će pored oficijelnog dela, čitanja izveštaja o radu Udruženja Roma, biti organizovano i tradicionalno romsko veselje.

Na konferenciji povodom Svetskog dana Roma održanoj juče u Beogradu rečeno je da su Romi i dalje najdiskriminisanija društvena grupa u Srbiji, mada je poslednjih godina dosta toga učinjeno na planu poboljšanja položaja romske zajednice.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić rekla je da je diskriminacija najizraženija u oblasti zapošljavanja, obrazovanja, zdravstvene zaštite i stanovanja.

Da je stanje prava romske manjine bolje nego u prethodnom periodu, ali da mora još mnogo toga da se radi i preduzme da bi romska zajednica u potpunosti bila uključena u društvo, složio se i državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Vladimir Božović koji je ocenio da svoj doprinos tome moraju dati država i njene institucije, ali i legitimni i odgovorni predstavnici romske zajednice.

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: London

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Međunarodni dan Roma

Izvor: RTS, 08.Apr.2014

Svetski dan Roma, 8. april, obeležava se u Srbiji sa ciljem da se unapredi njihov položaj i da se podstakne rešavanje problema te manjine. ..Nizom manifestacija obeležava se Međunarodni dan Roma koji su, pored toga što je poslednjih godina dosta učinjeno na poboljšanju njihovog položaja, i...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.