Konferencija: Proširenje 2019. neće biti prioritet, nastaviti sa reformama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Nov.2018, 17:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Konferencija: Proširenje 2019. neće biti prioritet, nastaviti sa reformama

Proširenje Evropske unije zbog unutrašnjih pitanja neće biti visoko među prioritetima evropske zajednice, te će u takvim okolnostima države zapadnog Balkana morati ambicioznije da rade na reformama kako bi održale fokus na regionu, rečeno je danas na konferenciji "Evropska unija i zapadni Balkan".

Pažnja Evropske unije prema zapadnom Balkanu u 2019. godini biće značajno manja, jer je očekuju parlamentarni izbori, diskusije o novom budžetu, te izlazak Velike Britanije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << iz unije, rekao je predsednik Upravnog odbora Centra za evropske integracije Srđan Majstorović.

"U takvim okolnostima samo mnogo aktivniji i mnogo ambiciozniji pristup reformama može da kvalifikuje Srbiju i ostale članice da se predstave kao potencijalne buduće članice EU", naveo je on.

Govoreći o izveštaju Evropskog parlamenta o procesu pristupanja Srbije, Majstorović je rekao da očekuje da će EP oceniti da Srbija mora mnogo ambicioznije da se pozabavi stepenom demokratičnosti društva i kvalitetom demokratskih institucija.

Siguran je da će izveštaj treitrati pitanje funkcionisanja parlamenta, činjenice da se ne razmatraju izveštaji nezavisnih i regulatornih tela, te da očekuje da izveštaj pomene potrebu mnogo ambicioznijih reformi u oblasti vladavine prava.

"Verujem da će biti određenih pozitivnih pomaka kad je u pitanju prepoznavanje značaja izrade buduće medijske strategije, ali sam siguran da će biti izražena određena zabrinutost stepenom slobode izražavanja i slobode u medijima, kao i brojnijm pritiscima na medije", rekao je Majstorović.

Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar rekla da je za nju politika proširenja najuspešnija politika EU i da je u njoj transformativna moć za društvo koje želi u uniju.

Ona je navela da je prirodni proces da evropsko zakonodavstvo raste i da je to izazov za svaku zemlju, ali da je Evropska unija tu da pomogne zemljama kandidatima i da im govori o lekcijama koje su članice već naučile.

Svako proširenje EU je donelo nove lekcije i na taj način možemo da kažemo da imamo kredibilnu politiku proširenja. Zato se najbitnija i najizazovnija poglavlja 23 i 24 otvaranju na početku, kako bi države članice imale vremena da se prilagode na očekivanja i zahteve EU, rekla je ona.

Ona je navela i da će rumunsko predsedavanje biti posvećeno Zapadnom Balkanu.

Jelica Minić iz Evropskog pokreta rekla je da je potrebno poboljšati komunikaciju, na kojoj ne rade dovoljno ni EU ni zemlje u regionu.

Ona je međutim, naglasila da zapadnobalkanska šestorka već nastupa zajedno ka EU.

U tom smislu, rekla je da su u oktobru na konferenciji u Sofiji bili parlamentarci iz Evrope i regiona i da su lobirali za proširenje i to jednim glasom, mada o različitim temama.

"U Bukureštu smo razgovarali sa rumunskim zvaničnicima i predstavnicima civilnog društva o potrebi da Rumunija visoko stavi na svoju agendu Zapadni Balkan tokom predsedavanja Savetom EU", rekla je Minić.

"Očekujemo da pitanja koja su već kandidovana u okviru nove strategije proširenja iz februara i na Samitu u Sofiji budu adekvatno adresirana. Od pitanja bezbednosti, povezivanja, ekonomsko- socijalnih pitanja, koja na neki način otvaraju put ka funkcionalnoj integraciji sa EU pre pune institucionalne integracije", rekla je Minić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.