
Izvor: Mondo, 24.Dec.2018, 11:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koče Srbiju u EU zbog Rusije!?
Poljskoj i pribaltičkim zemljama najveći "trn u oku" - saradnja Srbije i Rusije i činjenica da Beograd nije zaveo sankcije Moskvi...
Srbija više od četiri godine čeka izveštaj Evropske komisije o skriningu za poglavlje 31, koje se odnosi na zajedničku spoljnu, bezbednosnu i odbrambenu politiku EU, a iako je nacrt ovog dokumenta odavno gotov, on bi uskoro mogao da se piše ispočetka.
Naime, prema nezvaničnim informacijama, pišu "Novosti", Litvanija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << jedna od država koja je zbog "ruskog pitanja" najžešći kočničar otvaranje pregovora o poglavlju 31, predlaže upravo da se izveštaj o skriningu ponovo skroji ili ažurira i tu Srbiji postave "uslovi" koji će zadovoljiti sve članice EU, kako bi se odblokirao ovaj proces.
OCENA - "UMERENO PRIPREMLjENI"
U poslednjem izveštaju EK o napretku Srbije, naša zemlja je ocenjena kao "umereno pripremljena" za poglavlje 31. Od nas se, između ostalog, traži da završimo strategiju bezbednosti i odbrane, tako da one u potpunosti odražavaju orijentaciju Srbije ka EU u ovim oblastima. Beograd se poziva i da primenjuje svoj zakon kojim se uvode međunarodne sankcije, uključujući restriktivne mere EU, i da prati njegovo sprovođenje i unapredi pridruživanje deklaracijama i odlukama Saveta o zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici.
Saradnja Srbije i Rusije i činjenica da Beograd nije zaveo sankcije Moskvi, trn su u oku najvećim zagovornicima embarga Kremlju u okviru EU, a to su Poljska i bivše sovjetske republike koje su danas u Uniji - Litvanija, Estonija i Letonija.
U diplomatskim krugovima u Briselu se govori i da Nemačka, iako nema tvrd stav kao baltičke zemlje i Poljaci, takođe ne gleda blagonaklono na nizak nivo usaglašenosti Srbije sa odlukama i deklaracijama Brisela koje se tiču Rusije.
Naime, Srbija se nije pridružila nijednoj od devet deklaracija koje se direktno ili indirektno tiču Moskve, a koje je Brisel usvojio u prvoj polovini godine. Od ukupno 32 spoljnopolitička dokumenta u kojima je EU od januara do juna 2018. od trećih partnerskih država tražila usaglašavanje, Srbija je odbila čak 18.
Pojedinim članicama EU posebno smeta i razvijena vojnotehnička saradnja Srbije i Rusije, uključujući zajedničke vojne vežbe. Zameraju nam i sporazum o saradnji našeg Ministarstva unutrašnjih poslova i Ruske federalne službe bezbednosti, pišu "Novosti".
Pogledaj vesti o: Evropska Unija