Kirbi: Zašto Putin dolazi u BG?

Izvor: B92, 18.Sep.2014, 00:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kirbi: Zašto Putin dolazi u BG?

Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi upitao je zbog čega se planira dolazak ruskog predsednika Vladimira Putina povodom 70. godišnjice oslobođenja Beograda.

"Još nije sigurno da li će Putin doći ali ako se to desi - zašto dolazi? Zbog proslave godišnjice oslobađanja Beograda? A Beograd je oslobodila i Treća ukrajinska armija (grupa armija s Trećeg ukrajinskog fronta), kao deo Crvene armije", rekao je Kirbi u intervjuu za Večernje novosti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Kirbi je podsetio da je više naroda i republika bilo u sastavu Sovjetskog saveza i zapitao da li su, uz Putina, pozvani i ostali, iz sadašnjih zemalja odakle su tada, 1944. godine, bile trupe koje su učestvovale u oslobađanju Beograda.

"Možete imati dobre odnose i sa Rusijom i Kinom, i sa SAD. Ali naš stav o posetama kineskih i ruskih zvaničnika se razlikuje. Kinezi skoro nisu nikoga napali, a Rusi jesu. To treba imati na umu", rekao je Kirbi na pitanje o tome kako SAD gledaju na najavljene posete Srbiji - Putina u oktobru, a kineskog premijera u decembru.

Po rečima ambasadora SAD, Vašington nije tražio od Beograda da uvede sankcije Rusiji, ili da prizna nezavisnost Kosova, niti "gura" Srbiju u NATO.

"Nisam tražio od Vlade Srbije da uvede sankcije Rusiji. Znači ne, to nije tačno. Veoma sam zadovoljan što je Vlada Srbije jasno stavila do znanja da poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući Krim", rekao je Kirbi.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kirbi: Ugostite koga hoćete

Izvor: Studio B, 18.Sep.2014

Ambasador SAD Majkl Kirbi izjavio je da se ne protivi poseti predsednika Rusije Vladimira Putina Beogradu...On kaže da njegova izjava o tome nije pritisak na Srbiju da se opredeli između Moskve i Zapada..."Srbija ima pravo da pozove koga hoće, kada god hoće, ja sam samo želeo da napomenem da je...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.