
Izvor: B92, 15.Sep.2022, 17:01
Kina, Rusija i Ukrajina: Putin zahvalan Pekingu na "uravnoteženom stavu" o ratu
Kina je spremna da sarađuje sa Rusijom, rekao je Si, koji je te dve zemlje opisao kao "velike sile".
Predsednik Rusije Vladimir Putin zahvalio se kineskom kolegi Siju Đinpingu zbog "uravnoteženog stava" Pekinga o ratu u Ukrajini, tokom prvog susreta od početka ruske invazije.
Putin i Si su se sastali na samitu u uzbekistanskom Samarkandu, a ruski predsednik je kritikovao "pokušaje stvaranja centralizovanog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sveta".
Ova zemlja nije podržala invaziju na Ukrajinu, ali konstantno povećava trgovinsku razmenu sa Rusijom, a osnažuje i druge vrste saradnje sa susednom državom.
Ali, deluje da je Kina povukla jasnu granicu.
Prema američkim obaveštajnim izveštajima, Moskvi je toliko očajnički potrebno oružje, da se čak okreće Iranu i Severnoj Koreji, a obratila se i Kini, ali još nema naznaka da je Peking pristao.
Neki stručnjaci veruju da Si želi da održi izvesnu distancu u odnosima sa Putinom iz više razloga, bez obzira na ružičastu sliku kakva se predstavlja i u Kini i u Rusiji.
"Bilo bi spektakularno nepogodno izabrati ovaj trenutak maksimalnog ruskog povlačenja u Ukrajini za još jače oslanjanje na Moskvu nego što je Peking to dosad činio", smatra Evan Fajgenbaum, stručnjak za međunarodne odnose iz zadužbine Carnegie Endowment.
Si se suočava sa još jednom dilemom - "on želi da podrži Moskvu generalno i Putina lično... Ako pretera sa tim, stvoriće razdor sa drugim susednim zemljama, gde Peking želi da ima uticaj", poput bivših sovjetskih zemalja u Centralnoj Aziji, dodaje ovaj stručnjak.
Mnoge od tih država, koje su bile deo SSSR-a, nisu podržale rusku invaziju na Ukrajinu, zbog čega Si Đinping "mora da bude svestan da je Centralna Azija nezadovoljna i nervozna zbog onoga što radi", kaže Rozmeri Fut, profesorka i viša istraživačica međunarodnih odnosa sa Univerziteta Oksford.
"On pokušava da razmišlja o trenutnom okruženju i situaciji", dodaje.
Kina želi da održi bliske veze koje je izgradila u tom delu Azije, prevashodno kroz velike infrastrukturne investicije, kao i da se pobrine da ove države ne kritikuju previše kontroverznu politiku Pekinga u provinciji Sinđijang, objašnjava Fut za BBC.
BBC monitoring učestvovao u izveštavanju.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom