Haradinaj poziva na poštovanje međunarodnih ugovora

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Nov.2018, 12:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Haradinaj poziva na poštovanje međunarodnih ugovora

Premijer privremenih prištinskih institucija, Ramuš Haradinaj, uputio je danas pismo šefici evropske diplomatije Federiki Mogerini povodom povećanja poreza za 100 odsto na robu iz centralne Srbije i BiH, u kojem kaže da je "Priština posvećena principu slobodne trgovine i da "zahteva uzajamno poštovanje, istinsku saradnju i recipročnost.

U odgovoru na njen jučerašnji zahtev da Priština odmah odustane od povećanja poreza za 100 posto na proizvode iz centralne Srbije i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << BiH, Haradinaj u pismu kaže:

"Republika Kosovo već dugi niz godina pokazala je veliko strpljenje u suočavanju s sve većim neprijateljstvom i provokacijama. Naknade nametnute 18. novembra su neizbežni rezultat takvih radnji", naveo je Haradinaj u pismu koje je Mogerinijevoj uputio preko šefice Kancelarije EU u Prištini, Natalije Apostolove.

Kako su preneli prištinski mediji, Haradinaj je u pismu pozvao međunarodnu zajednicu da podrži poštovanje međunarodnih sporazuma.

Odluka o povećanju poreske stope za 100 posto je, kaže Haradinaj, odgovor na "tekuću destruktivnu akciju Srbije i Bosne i Hercegovine, koje pokušavaju da podriju suverenitet Kosova".

Inače, pismo iste sadržine, Haradinaj je poslao i svim, kako navodi, akreditovanim ambasadorima u Prištini.

"Kosovska vlada poziva predstavnike EU kao posrednike u dijalogu između Kosova i Srbije da prisili Srbiju i Bosnu i Hercegovinu da ispune svoje obaveze prema CEFTA-u i drugim sporazumima", naveo je Haradinaj i dodao da "Srbija, uz podršku Bosni i Hercegovini, dosledno i aktivno pokušavaju da ugrozi bezbednost, suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Kosova".

Optužio je Srbiju da krši, kako je naveo, obavezne pravne i političke norme, uključujući Briselski sporazum o normalizaciji odnosa.

"Ove akcije su ugrozile ključne bezbednosne interese Republike Kosovo", tvrdi Haradinaj i kao primer poslednjih takvih akcija Beograda navodi pritisak na zemlje da povuku priznanje kosovske nezavisnosti, zatim navodi "uspešni pokušaj Srbije da sabotira kandidaturu za članstvo Kosova u Interpolu u čemu je podržava BiH", kao i, kako tvrdi, "fizički napadi, koje srpska strana ignoriše, na prevozna sredstva Kosova i građana Kosova, koji koriste teritoriju države države Srbije za tranzit u druge delove Evrope".

Haradinaj tvrdi da su razlozi za uvođenje ove protivpravne mere i "hapšenje, pretnje i druga krivična dela koja se preduzimaju protiv pripadnika Kosovskih snaga bezbednosti iz reda srpskog naroda".

Navodi i da Beograd krši sporazum o učešću Prištine u regionalnim organizacijama i inicijativama "nepriznavanjem zvaničnih predstavnika Kosova (uključujući i članove parlamenta, ministre i visoke predstavnike Vlade Kosova) pravo na učešće na događajima organizovanim u Srbiji i Bosni i Hercegovini i Hercegovini".

Tvrdi i da je Srbija odgovorna za to što su "kosovske sportske federacije i umetnici lišeni prava na učešće na međunarodnim takmičenjima."

Smatra da su Srbija i BiH više puta prekršile CEFTA sporazum i nisu reagovale na žalbe koje je pokrenula Priština, kao i da je Beograd namerno odbacio "sporazum o integrisanom upravljanju granicama, odbijajući da koristi granične kapacitete finansirane iz EU, uzrokujući 12 miliona evra u donatorskom finansiranju za Kosovo".

" Srbija odbija da poštuje sporazume o carinskim procedurama, uključujući i one koje se odnose na carinske pečate. Kao rezultat toga, proizvodi iz Srbije ulaze na Kosovo bez plaćanja carine i PDV-a, što lišava Kosovo prihoda i omogućava borbu protiv konkurencije drugih proizvoda sa srpskim".

Tvrdi i da "roba iz Srbije i Bosne i Hercegovine - posebno hrana i građevinskog materijala - dobija dodatnu državnu pomoć nezakonito i nalazi se ilegalno na Kosovu, što dodatno remeti domaće tržište".

Haradinaj, između ostalog, tvrdi da kosovski proizvodi nemaju pristup srpskom i bosanskom tržištu ili se, kako navodi, suočavaju sa različitim netarifnim barijerama, koje u pismu taksativno navodi.

Porezi dok Srbija ne prizna Kosovo

Dok Srbija ne prizna Kosovo, porez ne treba smanjivati, rekao je predsednik privremene kosovske vlade Ramuš Haradinaj, kako ga je citirala Prištinska GazetaExpres.

Haradinaj je to rekao danas u parlamentu, na sednici koju je sazvalo 42 poslanika na temu "skandala i neuspeha" u kosovskoj spoljnoj politici.

"Samo priznanje nezavisnog Kosova od srpske države može da smanji porez", rekao je Haradinaj na sednici kosovske skupštine,

On je rekao i da Hašim Tači sa Beogradom pregovora na drugačiji način, a da je njegov stav da Kosovo "samo sankcionisanjem može od Srbije da dobije priznanje".

"Bez ovakvog pristupa, nemoguće je postići međusobno priznavanje, niti se može postići obostrano prihvatljiv sporazum", rekao je Haradinaj.

"Dovoljno smo čekali da EU zaustavi agresiju Srbije"

Premijer privremenih kosovskih institucija Ramuš Haradinaj, reagovao je danas na poziv Evropske unije da Priština povuče odluku o povećanju poreza na srpsku robu za 100 odsto, porukom da će to biti učinjeno kada Beograd prekine "agresiju Srbije", prenela je GazetaExpress.

Haradinaj je rekao da takva odluka nije bila neočekivana, te da je on više puta upozoravao da prethodno uvedeni porez može biti samo povećan.

Na pitanje o reakciji predsednika Srbije Vučića, koji je imao sastanke sa ambasadorima sinoć i da je u Beogradu održana sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, Haradinaj je za T7 rekao da je "Kosovo bilo dovoljno tolerantno" i da su čekali da "Evropska unija zaustavi agresiju Srbije", ali se to, kaže, nije dogodilo.

On je, kako se navodi, "čak rekao da se dijalog između dve države ne bi dogodio" da nije bilo poštovanja Kosova prema Srbiji".

Arifi: EU bila obaveštena

Šef kabineta kosovskog premijera Avni Arifi je, reagujući na zahtev Evropske unije da Priština ukine carine na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, naveo da je EU bila odlično informisana o tome da Beograd krši sve sporazume postignute tokom dijaloga o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, ali to nije osudila, navode danas prištinski mediji.

Želeo bih da je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini bila zabrinuta kada ju je kosovska delegacija obavestila i zatražila podršku.

Naprotiv, situacija se pogoršala, poručio je Arifi.

On je objavio pismo iz maja, u kojem je, kako tvrdi, obavestio EU o sporazumima postignutim u Briselu čije je odredbe Srbija narušila.

Haradinaj kaže da je odluka o povećanju poreza odluka "suverenog Kosova" i da ako "agresija Srbije prestane", ako se, kako kaže, bude poštovao energetski sporazum i još mnogo toga, može biti dovedena u normalu.

"Oni žele da nas drže u zamrznutom konfliktu, mi smo tolerisali mnoge stvari u nadi da će međunarodna zajednica pronaći rešenje, ali mi ga ne vidimo", rekao je, između ostalog, Haradinaj.

Petrič: Nove mere Prištine suprotne evropskim principima

Ovo je trgovinski rat u malom, kaže bivši izaslanik EU za Kosovo Volfgang Petrič, povodom odluke Prištine da podigne takse na robu iz centralne Srbije na 100 odsto.

"Ta mera mora biti što pre povučena", kazao je Petrič za Tanjug i istakao da je ona u potpunoj suprotnosti sa pravilima CEFTA, ali i principima EU.

Petrič je dodao da je veoma zabrinut, jer se nazire "trgovinski rat u malom".

"Imamo već dovoljno problema sa Kinom, SAD i Evropom. Ovakve mere su apsolutno kontraproduktivne na Zapadnom Balkanu gde treba da se reše poslednja otvorena pitanja, pre svega da se kroz dijalog dođe do rešenja između Beograda i Prištine", naglasio je on.

Petrič, koji je učestvovao na pokretanju Mreže za razvoj poslovanja Jugoistočne Evrope "SEEBDN" iz Beča, je ponovio da su takve mere u potpunoj suprotnosti sa CEFTA sporazumom, ali i pre svega svim pravilima EU.

"Moramo sve preduzeti, a Brisel se već javio, da se te mere što pre povuku. U suprotnom bi to moglo imati teške posledice po dijalog Beograda i Prištine", naglasio je on.

Dačić: Zapad da obuzda ludilo iz Prištine dok ne bude kasno

Poruka Ramuša Haradinaja da će smanjiti poreze tek kad Srbija prizna Kosovo pokazuje celokupno ludilo u koje su ušli takozvani prištinski lideri, izjavio je danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

Dačić je za Sputnjik rekao da bi ova poruka Haradinaja trebalo da "upali crvenu lampicu zapadnim silama da utiču na Prištinu da povuku bezumne mere".

"Apelujemo na međunarodnu zajednicu da obuzda ludilo koje je pokrenuto u Prištini dok ne bude kasno", poručio je Dačić.

On je ponovio da Srbija neće priznati nezavisno Kosovo, ali da je Beograd spreman na dijalog i dogovor.

SZS: Priština da hitno povuče mere

Savez za Srbiju (SZS) zatražio je od Prištine da odmah ukine odluku o carini od 100 odsto na srpsku robu i da omogući nesmetani protok robe srpskih proizvođača preko administrativnih prelaza sa Kosovom i upozorio da bi svaki drugačiji potez imao "katastrofalne posledice" po kvalitet života građana i stabilnost regiona.

"Odluka prištinskih vlasti da de facto onemogući ulazak srpskih proizvoda na Kosovo i Metohiju, predstavlja ogroman problem za sve građane koji tamo žive. Njeno sprovođenje bi dovelo do toga da oni ostanu bez osnovnih prehrambenih namirnica", ocenjuje se u saopštenju SZS.

Ljekaj: Smanjenje poreza, vlada nema razloga da postoji

Kosovski ministar za infrastrukturu Pal Ljekaj kaže da Priština ne trpi pritiske da smanji za 100 odsto povećani porez na proizode iz centralne Srbije i da, ako se to dogodi, aktuelna vlada Ramuša Haradinaja, nema razloga da postoji.

"Niko nas ne tera da povučemo tu odluku", rekao je Ljekaj za RTK.

Uveren je da će aktuelna vlada nastaviti da radi i da je opozicija sa Srpskom listom neće srušiti.

Govoreći o neuspehu Prištine na Generalnoj skupštini Interpola, kada je odbijen njen zahtev za prijem u članstvo te međunarodne organizacije, Ljekaj je rekao da to treba analizirati da bi se videlo gde su napravljeni propusti, te da neko u vladi mora snosititi posledice, pre svega u resoru spoljnih poslova.

Smatra i da je ovo veoma dobra prilika da dijalog sa Beogradom bude prekinut, prenela je GazetaExpress.

Mihajlović: Potezi Prištine, poziv na sukobe protiv Srba

Uvođenjem trgovinskog rata protiv Srbije od strane vlasti u Prištini, kao i paljenjem robe proizvedene u Srbiji na Kosovu, Albanci pokazuju da, nažalost, nisu niti mogu da budu ozbiljan, pouzdan i kredibilan partner bilo kome u Evropi i svetu, kaže potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović.

"Nove lomače na kojima gori roba proizvedena u Srbiji, zabrana promena kiseonika namenjenog bolnicama u srpskim sredinama i ponovno zveckanje oružjem, poruke su kojima Albanci pozivaju na nove sukobe protiv Srba", istakla je Mihajlović, navodi se u saopštenju resornog ministarstva.

Ona je istakla da Vlada Srbije nikad neće ostaviti naš narod koji živi na Kosovu na cedilu, što je jasno istakao i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.

"Nema rešenja pitanja Kosova bez Srbije, kao što nema drugog rešenja za prevazilaženje najnovije krize koju su inicirale vlasti u Prištini od razgovora. Ogromna je odgovornost i na EU i zemljama koje podržavaju nezavisnost takozvanog Kosova da učine sve kako ne bi došlo do eskalacije sukoba. Srbija želi mir, želi razgovore i mirno rešavanje problema, ali će uvek pronaći način da zaštiti Srbe na Kosovu", istakla je Mihajlović.

Prijatelji Kosova u Austriji: Carine su korak unazad

Nova mera prištinskih vlasti naišla je na kritiku i među prijateljima Kosova u Austriji, koji poručuju da su carine korak unazad.

Poslanik Narodne partije Austrije (OVP) u Evropskom parlamentu Lukas Mandl, koji je član parlamentarne delegacije za Kosovo i Bosnu, naglasio je danas da su „carine korak unazad, umesto unapred".

Predsednik austrijskog društva "Prijatelja Kosova" i član partije čiji je lider kancelar Sebastijan Kurc, rekao je da razume razočarenje zbog usporavanja procesa dijaloga, ali da treba sačuvati hladne glave i skloniti prepreke, umesto da se grade nove.

Mandl je zaključio da Kosovo treba da povuče carine.

"Povlačenje carina bila bi ispružena ruka koju bi srpska strana trebalo da prihvati", uveren je.

Veliku zabrinutost zbog aktuelnog razvoja na Balkanu izrazio je i poslanik Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) Kristijan Kovačević.

Predsednik grupe prijateljstva sa Srbijom austrijskog parlamenta je, u saopštenju, ocenio da smanjenje tenzija u odnosima Beograda i Prištine nije na vidoku.

"Nezavisno od odluke na međunarodnom nivou protiv prijema Kosova u Interpol novo povećanje carina ne može biti ispravni odgovor", poručio je austrijski poslanik.

Istakao je da SPO ne želi da stane ni na jednu stranu, ali podvlači da bi umesto "zveckanja oružjem" odgovorni političari trebalo da traže pojačano dijalog.

"Svesna prokovacija trgovinskog rata u ovome sasvim sigurno nije od pomoći", naglasio je on.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.