EVO U KOJIM EVROPSKIM DRŽAVAMA VEĆ POSTOJI OBAVEZAN VOJNI ROK: Najduže je u Grčkoj, a u regionu je sasvim drugačije

Izvor: SrbijaDanas.com, 08.Jan.2024, 21:48

EVO U KOJIM EVROPSKIM DRŽAVAMA VEĆ POSTOJI OBAVEZAN VOJNI ROK: Najduže je u Grčkoj, a u regionu je sasvim drugačije

Od 40 evropskih država koje ima oružane snage, njih 15 ima neku vrstu služenja vojnog roka.

Obavezni vojni rok u Srbiji ukinut je 2011. godine i uvedena je profesionalna vojska. Trinaest godina nakon toga stigao je predlog Generalštaba Vojske Srbije da se suspenduje odluka tadašnje vlade. Generalštab Vojske Srbije i Ministarstvo odbrane zvanično su pokrenuli inicijativu da se ukine odluka >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << o suspenziji vojnog roka.

Da bi se uvelo obavezno služenje vojnog potrebno je još da Narodna skupština Republike Srbije izglasa predlog.

Od 40 evropskih država koje ima oružane snage, njih 15 ima neku vrstu služenja vojnog roka. Švajcarska, Norveška, Danska, Finska, Austrija, Turska, Estonija, Rusija, Belorusija, Ukrajina, Grčka i Kipar spadaju u red evropskih država koje nisu ukidale obavezan vojni rok. U svakoj od ovih država služenje vojnog roka se razlikuje, a gotovo u svim navedenim državama postoji i prigovor savesti, što znači da regruti mogu da služe u civilnim i državnim ustanovama.

U Švajcarskoj i Austriji građani su na referendumu rekli zaokružili "ne" za ukidanje vojnog roka. U Švajcarskoj vojni rok služe muškarci od 18. do 34. godine, dok žene mogu da se prijave dobrovoljno. Služenje vojsci traje 21 nedelju. U Austriji vojni rok traje 6 meseci. U Finskoj vojska je obavezna za sve zdravstveno sposobne muškarce, žene služe dobrovoljno. Redovni vojni rok u ovoj zemlji traje od 6 meseci do godinu dana. U Estoniji vojni rok se služi od 8 do 11 meseci, u Norveškoj od 2015. godine regrutuju se svi punoletni građani. Norveški ustav kaže da svako ima vojnu obavezu bez obzira na pol od 18. do 44. godine. Dužinu trajanja vojnog roka je maksimalno 19 meseci. Litvanija je obavezno služenje vojnog roka vratila 2016. godine, najviše zbog straha građana od mogućeg napada Rusije. Svi muškarci između 18 i 26 godina moraju da služe vojni rok koji traje godinu dana.

U Švedskoj se trajanje vojnog roka razlikuje u zavisnosti od roda vojske. Vojsku služe i muškarci i žene starosti od 18 do 47 godina. Najduži vojni rok ima Grčka, gde svi muškarci od 19 do 45 godina moraju da služe jednogodišnji vojni rok. U Ukrajini pre početka rata služenje vojnog roka trajalo je 12 meseci. Vojsku su služili muškarci od 20. do 27. godine. U Turskoj vojni rok traje od 6 do 12 meseci za muškarce starosti od 20 godina. Od 2019. godine postoji mogućnost kupovine izuzeća posle mesec dana obuke.

Služenje vojnog roka u zemljama regiona

Nijedna država u regionu nema obavezni vojni rok. Profesionalnu vojsku prva je uvela Slovenija 2003. godine. Godine 2006. redovno služenje ukidaju Makedonija i Crna Gora. U Bosni i Hercegovini to je učinjeno godinu dana kasnije, dok je Hrvatska dobrovoljnu službu uvela 2008. godine.

Vojni rok nije obavezan u sledećim državama: Ujedinjeno Kraljevstvo, Irska, Holandija, Belgija, Nemačka, Poljska, Francuska, Letonija, Italija, Malta, Češka, Slovenija, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Severna Makedonija, Albanija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina.

Nekoliko država u Evropi nema svoje oružane snage, a među njima su: Andora, Lihtenštajn, Vatikan, Island i Monako.

Izvor: Srbija Danas/Mondo
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.