EU prati odnos Srbije prema Romima

Izvor: B92, 08.Apr.2014, 15:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU prati odnos Srbije prema Romima

Beograd/Novi Sad -- Evropska unija prati napredak koji Srbija postiže u oblasti unapređenja položaja romske zajednice, naročito posle otvaranja pregovora za priključivanje Uniji.

Evropska unija prati napredak koji Srbija postiže u oblasti unapređenja položaja romske zajednice, naročito posle otvaranja pregovora za priključivanje Uniji, rečeno je danas na konferenciji ''Položaj Romkinja u Dekadi inkluzije Roma (2005-2015)''.

Na skupu koji su, povodom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Svetskog dana Roma, organizovali Savet za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije i Romska ženska mreža, šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Davenport je istakao da je potrebna aktivnija uloga države u unapređenju položaja Roma.

On je izjavio da je neophodno unaprediti mehanizme za efikasnije sprovodjenje i kooordinaciju Strategije za unapređenju položaja Roma i pratećih operativnih dokumenata u vezi sa pravima Roma i Romkinja, kako bi se osigurala odgovornost države za sprovođenje mera iz nacionalne strategije, koju je Srbija usvojila 2009.

Ističući da je "EU takođe prepoznala probleme sa kojima se Romi i Romkinje svakodnevno susreću", Davenport je dodao da je jedan od prioriteta njihovih programa "pomaganje Srbiji da se bori sa nejednakostima i siromaštvom, sa ciljem postizanja veće integracije Roma".

Davenport je naveo da je EU dosad donirala više od 50 miliona evra za programe koji pružaju direktnu i indirektnu pomoć Romima i Romkinjama u različitim oblastima - od obrazovanja i zdravstvene zaštite do izdavanja ličnih dokumenata i rekao da su u toku dva nova konkursa za podršku projektima koji podržavaju njihovu inkluziju.

Predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Stana Božović izjavila je da su Romi najbrojnija i najviše ugrožena etnička manjina i iznela podatak da je u 166 lokalnih zajednica u zemlji evidentirano 750 romskih naselja, ali da samo 90 opština ima lokalne akcione planove.

Ocenjujući da je "dosta urađeno na inkluziji romske populacije, ali se mora učiniti još mnogo više da se otkloni svaki vid diskriminacije", ona je dodala da je "zadatak buduće vlade da obrati pažnju na njihov kvalitetniji život i uključivanje u sve društvene tokove".

Božović je najavila da će, po završetku Dekade inkluzije Roma, "2015. biti doneta nova strategija i novi akcioni plan, koji će nam ukazati šta sve treba da se učini za unapređenje njihovog položaja".

Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji Irena Vojačkova Solorano izjavila je da je napredak vidan u nekoliko oblasti i kao neke od primera navela da se više romskih devojčica upisalo u osnovnu školu, da su većem broju romskih žena pruženi bolji uslovi nege pre i posle porođaja, da postoje uspešne akcije NVO da se objedini znanje Roma kroz vekova.

S druge strane, dodala je ona, "još postoje značajni i zabrinjavajući indikatori različitog položaja Roma i Romkinja u Srbiji", pri čemu je prošlogodišnje istraživanje pokazalo da su za same Rome najvažnije promene u poboljšanju materijalnog položaja i socijalne zaštite.

"Misija OEBS-a u Srbiji podržava programe civilnog društva i vlade koji su fokusirani na to da pitanja Roma i rodne diskriminacije budu na visokom mestu među društvenim i državnim prioritetima", izjavila je zamenica šefa Misije u Srbiji Pola Tide.

Ističući da njihova iskustva pokazuju da ženske nevladine organizacije imaju ključnu ulogu u nastojanjima da se poboljša položaj Romkinja i omogući njihov dostojanstven život, ona je dodala da će Misija nastaviti da im daje podršku.

"Kao deo podrške Misije OEBS-a u Srbiji, Kancelarije za ljudska i manjinska prava je sprovela projekat za podršku izgradnji kapaciteta Ženske romske mreže, koje okuplja ženske lokalne nevladine organizacije", rekla je direktorka Kancelarije Suzana Paunović i dodala da mnogo očekuju i od grantova za lokalne akcije.

Konferencija je održana povodom Svetskog dana Roma, koji je ustanovljen 1971. da bi se ukazalo na težak položaj Roma i da bi se podstakle države u kojima oni žive da obrate posebnu pažnju unapređivanju njihovog položaja.

Vojvodina prednjači u integraciji Roma

Integracija Roma u Srbiji je u poslednje vreme usporena, ali ohrabruju mere i aktivnosti koje se u tom procesu preduzimaju u Vojvodini, rečeno je na svečanosti koju je povodom Svetskog dana Roma organizovala pokrajinska Kancelarija za inkluziju Roma.

Pozdravljajući učesnike tog skupa, potpredsednik Vlade Vojvodine Dragoslav Petrović je istakao da je program integracije romske populacije u pokrajini dobio priznanja ne samo na regionalnom, nego i na evropskom nivou, što se posebno odnosi na mere za unapredjivanje zapošljavanja i obrazovanja.

Pokrajinska vlada uspešno ostvaruje programe sufinansiranja otvaranja novih radnih mesta i osnivanja malih preduzeća, tako da je u poslednjih godinu dana na taj način otvoreno 75 firmi i otvoreno više od 100 radnih mesta za Rome, rekao je Petrović.

On je dodao da na Univerzitetu u Novom Sadu (UNS) studira 246 studenata romske nacionalnosti, a njih 219 su redovni studenti na visokim školama u pokrajini kao i da je, zahvaljujući pomoći pokrajine i primeni afirmativnih mera, za 32 romska studenta obezbedjeno budžetsko finansiranje.

Rektor UNS-a Miroslav Vesković naglasio je da taj državni univerzitet ima najveći broj studenata romske nacionalnosti u regionu i dodao da će se ta visokoobrazovna institucija potruditi da, upisnim kvotama i drugim merama, pruži podršku obrazovanju Roma.

Direktor pokrajinske Kancelarije za inkluziju Roma Duško Jovanović upozorio je na to da je za tekuću školsku godinu bilo problema u primeni afirmativne akcije pa je odredjen broj učenika, koji su položili prijemne ispite, ostao neupisan “zbog famozne kvote od dva odsto, koju je propisalo Ministarstvo prosvete”.

To je jedan od razloga zbog kojih Jovanović ocenjuje da je integracija Roma u Srbiji usporena ali, kako je rekao, smatra da taj proces neće biti zaustavljen.

Poslednji izveštaj EU o napretku Srbije u procesu pridruživanja EU navedeno je da je “ohrabrujući pomak u zapošljavanju Roma učinjen upravo u Vojvodini”, naglasio je Jovanović.

On je uveren u to da će međunarodne i domaće institucije “imati snage da podržavaju ideju uključivanja Roma u sistem, jer je to pre svega civilizacijska obaveza”.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Konferencija o položaju Romkinja

Izvor: RTS, 08.Apr.2014

Potrebna aktivnija uloga države u unapređenju polžaja Roma, rečeno je na konferenciji "Položaj Romkinja u Dekadi inkluzije Roma (2005-2015)". ..Na skupu koji su, povodom Međunarodnog dana Roma, organizovali Savet za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije i Romska ženska mreža, šef Delegacije...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.