Izvor: RTS, 25.Mar.2021, 20:44

EP usvojio izveštaj o Srbiji – šta je pohvaljeno, a gde se traže bolji rezultati

Evropski parlament je usvojio izveštaj o Srbiji – posle debate na plenarnoj sednici u Briselu. U izveštaju se od Srbije traže konkretni rezultati u pravosuđu, borbi protiv korupcije i slobodi medija, a pozdravljaju ekonomski pokazatelji, učešće u regionalnoj saradnji i dijalogu sa Prištinom.
Evropski parlament pozdravlja činjenicu da je članstvo u EU strateški cilj Vlade Srbije, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ali ujedno žali zbog manjka napretka, pa i nazadovanja u nekim od ključnih oblasti za pristupanje EU.

Izvestilac za Srbiju Vladimir Bilčik kaže da je posle teških pregovora usvojen uravnotežen izveštaj, koji gleda u budućnost.
"Politički kriterijumi za članstvo su ključni. Zato je i vladavina prava suštinsko pitanje. I zato je važno što smo pokrenuli drugu fazu međupartijskog dijaloga, koja treba da popravi kvalitet političke utakmice u Srbiji, izbornih uslova i kvalitet demokratije. Nadam se da ćemo imati dobru debatu sa svim proevropskim političkim snagama u Srbiji ostvariti napredak narednih meseci", naveo je Bilčik. 
Kaže da stranke koje su bojkotovale izbore treba da se vrate za pregovarački sto i učestvuju u sledećim izborima, ali da je potrebno je više poverenja, dobre vere i dijaloga.
"Potrebna je mirnija atmosfera u društvu. Napadi protiv medija i nevladinih organizacija nisu prihvatljivi", upozorio je. 
Izveštaj navodi da je normalizacija odnosa prioritet i preduslov za pristupanje EU i za Beograd i za Prištinu.
"Želim da pohvalim napredak dijaloga Beograda i Prištine. To je nešto što je veliko dostignuće. Važno je da se dijalog nastavi i da donese rezultate, jer nam treba sveobuhvatan pravno obavezujući sporazum koji će nam pomoći da se pomirimo sa prošlošću, što je važno za evropsku perspektivu Srbije, ali i evropsku perspektivu regiona", naveo je Bilčik. 
Od Srbije se u izveštaju traže rezultati u pravosuđu, slobodi medija i borbi protiv korupcije uključujući i slučajeve, kako se kaže, od velikog javnog interesa – Krušika, Jovanjice i Telekoma.
Komesar Varhelji smatra da je nova metodologija pregovora o članstvu šansa za Srbiju.
"Imamo priliku da ubrzamo pregovore i otvorimo nova poglavlja u pregovorima sa Srbijom pod uslovom da se ključne reforme sprovode kao hitan prioritet, poručio je Varhelji u debati u Evropskom parlamentu.
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

I PRIORITER I PREDUSLOV Bilčik pohvalio napredak u dijalogu Beograda i Prištine i pozvao na njegov napredak

Izvor: Blic, 25.Mar.2021

Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik pohvalio je napredak u dijalogu Beograda i Prištine, nakon što je Evropski parlament na plenarnoj sednici u Briselu usvojio izvještaj o Srbiji u kom je navedeno da je normalizacija odnosa prioritet i preduslov za pristupanje EU i za Beograd...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.