Izvor: Nezavisne Novine, 19.Dec.2016, 16:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Cijene crnog zlata uzele zalet
NJUJORK, LONDON - Nafta je danas ojačala iznad 52 dolara za barel pošto je planirano povećanje proizvodnje u Libiji zastalo zbog nastavka tenzija u toj članici Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEk) koja je izuzeta od smanjenja pumpanja.
Cijena naftnih fjučersa je porasla u Njujorku >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << za 1,2 odsto nakon skoka od 2,0 procenta u petak, prenosi agencija "Blumberg njuz".
Američka "laka" nafta WTI za isporuke u januaru, porasla je za 62 centa na 52,52 dolara po barelu na robnoj bezi u Njujorku, dok je jutros po londonskom vremenu u 09,48 sati trgovana za 52,20 dolara.
Cijena WTI nafte je u petak napredovala za 1,0 dolar na 51,90 dolara. Ukupni volumen trgovanja danas je bio oko 5,0 procenata ispod 100-dnevnog prosjeka.
U mnogo aktivnijem terminskom trgovanju za februarske isporuke, cijena američke naftne reference je ojačala za 27 centi na 53,22 dolara.
Sjevernomorska sirova nafta "brent" za dostavu u februaru popela se za 59 centi (1,1 odsto) na 55,80 dolara po barelu na ICE evropskoj berzi fjučersa u Londonu.
"Cijena nafte kreće u uzlazni period kao rezultat odluke OPEK-a i nečlanica naftnog kartela o smanjenju proizvodnje", kaže glavni robni analitičar u kompaniji SEB Market, Bjarne Skildrop.
"Efekat tih odluka još nije iza nas, pri čemu su libijski problemi sa proizvodnjom takođe poduprli cijenu", napominje on.
Libijska garda na naftnim postrojenjima odustala je od sporazuma da omogući isporuke sa dva najveća naftna polja u zemlji El Fil i Šarara filds, izjavio je Kaled Hadlul, inženjer u kompaniji "Mellitah Oil & Gas", koja radi na polju El Fil.
Prema njegovim riječima grupa gardista je spriječila protok nafte cjevovodom, kazao je on u telefonoskoj izjavi za "Blumberg".
"Kompanija Repsol, koja posluje na polju Šarara, takođe tek treba odnovi isporuke, pošto se nafta sa oba polja transportuje istom mrežom cjevovoda", dodao je Hadlul.
Pogledaj vesti o: Libija
Nastavak na Nezavisne Novine...
Naftni "comeback" Libije zastao, cene nafte uzele zalet
Izvor: Kamatica.com, 19.Dec.2016
Nafta je danas ojačala iznad 52 dolara za barel pošto je planirano povećanje proizvodnje u Libiji zastalo zbog nastavka tenzija u toj članici Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEk) koja je izuzeta od smanjenja pumpanja. Cena naftnih fjučersa je porasla u Njujorku za 1,2 odsto nakon skoka od...











