Budućnost EU moguća na redefinisanim osnovama

Izvor: RTS, 30.Jun.2017, 11:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Budućnost EU moguća na redefinisanim osnovama"

Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović ocenjuje da je Evropska unija, zaokupljena svojom krizom, izgubila uticaj koji je imala na dešavanja na Zapadnom Balkanu.
Aleksandra Joksimović je, otvarajući konferenciju "Evropa u više brzina – zapadni Balkan u rikvercu", rekla da je neupitno da od rešavanja krize unutar EU zavisi i položaj Zapadnog Balkana, a danas je neizvesnost >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u pogledu budućnosti Unije mnogo manja.

"Sada već možemo reći da je došlo do nove nade da je budućnost EU moguća na redefinisanim osnovama", rekla je Aleksandra Joksimović.
Važno je, primetila je, što je trend porasta populizma i antievropskih stranaka zaustavljen.
Istakla je da Berlinski proces pokazuje da postoji želja da se Zapadni Balkan uključi u evropsku porodicu.

"Balkan mora da radi svoj domaći zadatak i da spremno dočeka članstvo u EU. Neophodno je da se Unija konstantno bavi ovim regionom, jer svako ulaganje sada smanjuje ulaganje u budućnosti", istakla je Joksimovićeva.
Direktorka "Fridrih Ebert" fondacije u Beogradu Ursula Koh Laugvic smatra da postoji mnogo izazova, ali da EU neće propasti.
"Predviđanja da će populisti ostvariti velike pobede su propala, ali je ostao veliki izazov migrantske krize. EU ima mnogo izazova, ali neće propasti", rekla je Ursula Koh Laugvic.
Dodala je da u raspravu koju EU vodi o tome kako će izgledati nakon Bregzita treba uključiti i zemlje zapadnog Balkana.

Bivši poslanik Evropskog parlamenta Hanes Svoboda smatra da se zemljama regiona može ponuditi neka vrsta integracije i pre punopravnog članstva.
"Ne znam kada će evropske države odlučiti da prihvate neku od država u članstvo, ali treba uzeti u obzir u kojoj oblasti se države približavaju korak po korak i integrisati ih, pre punopravnog članstva", poručuje Svoboda.
Zemlje zapadnog Balkana pod uticajem su velikih izazova poput Bregzita i krize EU na putu pridruživanja.
"Mnogo teže je danas ući u EU nego kada ih je bilo 12 ili 15. S druge strane, kriterijumi su sve veći, zemljama Zapadnog Balkana se ne veruje toliko kao što se verovalo kada su ulazili Austrija, Finska ili neke druge zemlje", smatra prof. dr Dejan Jović sa Fakultet političkih nauka u Zagrebu.
Dok se čeka politički momenat za pridruživanje evropskoj porodici, Srbija usaglašava domaće zakodnodavstvo sa pravnim tekovinama EU.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"Od rešavanja krize u EU zavisi i Zapadni Balkan"

Izvor: B92, 30.Jun.2017

Beograd -- EU, zaokupljena svojom krizom, izgubila je uticaj koji je imala na Zapadnom Balkanu, ocenila direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović...Ona je, otvarajući konferenciju "Evropa u više brzina - zapadni Balkan u rikvercu", rekla da je neupitno da od rešavanja krize unutar...

Nastavak na B92...

Konferencija u Beogradu: Evropa unapred, Zapadni Balkan u rikverc

Izvor: Beta, 30.Jun.2017

Da li je Evropska unija (EU) uprkos vraćanja Zapadnog Balkana u fokus, dovoljno sposobna da spreči ponavljanje kriza u regionu, ili će prostor većim delom prepustiti Rusiji i Turskoj, jedno je od pitanja na koje pokušavaju da odgovore učesnici konferencije "Evropa u više brzina – Zapadni Balkan...

Nastavak na Beta...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.