Izvor: Nezavisne Novine, 04.Sep.2017, 08:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Abe i Mun za oštije sankcije UN protiv Sjeverne Koreje

SEUL -Južnokorejski predsjednik Mun Džae-in i japanski premijer Šinzo Abe saglasili su se danas da traže oštrije sankcije Ujedinjenih nacija protiv Sjeverne Koreje, nakon što je Pjongjang sproveo šestu nuklearnu probu, izjavio je portparol predsjednika Južne Koreje Park su-hjun.

"Šefovi obje države saglasili su se da blisko sarađuju jedan sa drugim i sa SAD i dijele razumijevanje da se na Sjevernu Koreju moraju primijeniti najsnažnije sankcije i pritisak. Kao >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << dio toga, oni su se saglasili da traže oštrije sankcije UN", rekao je na brifingu za medije portparol Plave kuće, službene rezidencije i radnog mjesta predsjednika u Seulu, Park Su-hjun.

Park je to izjavio nakon što su Mun i Abe razgovarali oko 20 minuta telefonom, prenosi Rojters.

On je dodao da je cilj oštrijih sankcija da se Sjeverna Koreja uvuče u dijalog.

Pjongjang je juče saopštio da je detonirao unapređenu hidrogensku bombu za raketu dugog dometa, što je izazvalo burna reagovanja širom svijeta.

Savjet bezbjednosti UN održaće danas sastanak o nuklearnoj probi Sjeverne Koreje, na zahtev SAD, Japana, Britanije, Francuske i Južne Koreje.

Sastanak će početi u 10:00 sati po lokalnom vremenu, javio je Rojters.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš osudio je nuklearnu probu Sjeverne Koreje kao "duboko destabilizujuću po regionalnu bezbjednost" i pozvao rukovodstvo te zemlje da prestane sa takvim potezima, saopštio je Guterešov portparol Stefan Dižarik.

"Ovaj čin je još jedno ozbiljno kršenje međunarodnih obaveza Sjeverne Koreje i podriva međunarodne napore u cilju neširenja nuklearnog oružja i razoružanja. Taj akt je, takođe, duboko destabilizujući po regionalnu bezbjednost", navodi se u saopštenju.
Pogledaj vesti o: Japan

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

Oštrije sankcije UN za Severnu Koreju: Japan će uraditi sve da bi se dobranio od raketa

Izvor: BKTV News, 04.Sep.2017

Japanski premijer Šinzo Abe izjavio je da će Japan uraditi sve što bude mogao u saradnji sa SAD, kako bi odbranio sebe od raketa Severne Koreje i povećao svoje odbrambene raketne sposobnosti...Abe je prethodno telefonom razgovarao sa američkim predsednikom Donaldom Trampom i dvojica zvaničnika...

Nastavak na BKTV News...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.