Izvor: Blic, 17.Avg.2012, 14:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
“Španac” i kroz Vojvode Stepe
Ulica vojvode Stepe na Voždovcu tokom sledeće godine biće u potpunosti rekonstruisana a tramvajske šine će, poput onih u Bulevaru kralja Aleksandra, biti premeštene u sredinu kolovoza. Nakon toga, program urbane obnove Beograda biće nastavljen rekonstrukcijom ulica Cara Dušana, Kraljice Marije i Džordža Vašingtona.
- Najkritičnije deonice, kada je reč o tramvajskim šinama, trenutno su Ulica vojvode Stepe, Bulevar oslobođenja od Slavije do Veterinarskog fakulteta >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i Karađorđeva ulica - kaže Dragan Ivanović, pomoćnik direktora gradske Agencije za investicije.
Moderni tramvaj i na liniji 9
Posle rekonstrukcije čitavog poteza od Slavije preko Bulevara oslobođenja, uključujući i celokupnu Ulicu vojvode Stepe, španski tramvaj će konačno moći da opslužuje putnike i u pomenutim ulicama. Posle radova “španac” će voziti na linijama 9, 10 i 14.
U ovim ulicama planirana je rekonstrukcija ne samo tramvajskih baštica i šina već kompletne infrastrukture ispod i iznad kolovoza. Primera radi, za rekonstrukciju Vojvode Stepe postoji projekat koji je izradio Saobraćajni institut CIP. Očekuje se da do kraja godine bude završena sva dokumentacija i izbran izvođač radova, a raspisivanje tendera moguće je već tokom sledećeg meseca. Radovi će biti finansirani iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Kako je ranije objavljeno, procenjena vrednost radova je oko 15 miliona evra, a za jedan smer biće namenjena jedna saobraćajna traka, tako da će prednost u svakom smislu biti data tramvajima.
- Trenutno se dovršava izrada tehničke dokumentacije za rekonstrukciju tramvajskih šina i same ulice Vojvode Stepe. Projektom je predviđeno da se šine izmeste u sredinu ulice kako bi se povećala bezbednost pešaka i omogućio lakši pristup lokalima u prizemlju. Po završetku tehničke dokumentacije biće raspisan konkurs za izbor izvođača - kaže gradski arhitekta Dejan Vasović i dodaje da plan rekonstrukcije obuhvata i Slaviju i Bulevar oslobođenja od Slavije do Veterinarskog fakulteta.
Nadalje predstoji rekonstrukcija šina i kompletnih saobraćajnica u Ulicama cara Dušana, Džordža Vašingtona, 27. marta, Beogradskoj, Ruzveltovoj i Karađorđevoj ulici.
- Za Ulicu kraljice Marije, Džordža Vašingtona i cara Dušana u toku je izrada urbanističkih uslova i tehnoekonomskih analiza. Po završetku ovih aktivnosti slede izrade projektnih zadataka - kaže Dragan Ivanović.
Program Urbane obnove grada započet je 2005. godine potpunim preuređenjem Nemanjine ulice. Obuhvatio je i rekonstrukcije šina, kontaktne mreže i kompletnih ulica na preko 15 lokacija a u okviru njega je i rekonstrukcija Starog Savskog mosta urađena 2008. godine.
Program obnove Beograda
Do sada urađeno (veće rekonstrukcije)
1. Rekonstrukcija Nemanjine (2005)
2. 12 mostovskih konstrukcija na Autokomandi (2006)
3. Južni bulevar (2007)
4. Obnova 3,7 kilometara mreže u Novom Beogradu (2005-2007)
5. Obnova Starog savskog mosta (2008)
6. Tramvajska pruga u Savskoj (2009)
7. Bulevar vojvode Mišića (2011)
8. Resavska ulica (2009)
9. Požeška ulica (2010)
10. Šine od Cara Dušana do Pristaništa (2009)
11. Rekonstrukcija Bulevara kralja Aleksandra (2010)
Plan za naredne godine
1. Ulica vojvode Stepe (2013)
2. Rekonstrukcija Ulice cara Dušana
3. Rekonstrukcija Ulice Džordža Vašingtona
4. Rekonstrukcija Ulice 27. marta
5. Rekonstrukcija Beogradske ulice
6. Rekonstrukcija Ruzveltove ulice
7. Rekonstrukcija Karađorđeve ulice
Pogledaj vesti o: Vašington
“Španci” će voziti sredinom Ulice vojvode Stepe
Izvor: Blic, 17.Avg.2012
Ulica vojvode Stepe na Voždovcu tokom sledeće godine biće u potpunosti rekonstruisana a tramvajske šine će, poput onih u Bulevaru kralja Aleksandra, biti premeštene u sredinu kolovoza. Nakon toga, program urbane obnove Beograda biće nastavljen rekonstrukcijom ulica Cara Dušana, Kraljice Marije...










