Izvor: RTS, 08.Maj.2013, 20:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sistematski pregled srpske ekonomije
Poseta MMF-a Srbiji je svojevrsni sistematski pregled srpske ekonomije na osnovu kojeg će delagacija iz Vašingtona imati uvid u to šta je Srbiji potrebno i kakav aranžman bi mogao da se postigne. U slučaju da ne dođe do aranžmana sa MMF-om poverenje Srbije u međunarodnim okvirima bi opalo, kaže Vladimir Vučković iz Fiskalnog saveta.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda počela je razgovore sa srpskim >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << zvaničnicima. Reč je o redovnim konsultacijama, koje će trajati dve nedelje.
O novom aranžmanu sa MMF-om će se razgovarati, ali ne i pregovarati. Ova poseta je svojevrsni sistematski pregled srpske ekonomije na osnovu kojeg će delagacija iz Vašingtona imati uvid u to šta je Srbiji potrebno i kakav aranžman bi mogao da se postigne.
Kako saznaje RTS, prvi dan posete protekao je radno, tri sata je trajao sastanak i delegaciju MMF-a je zanimalo kada će ozbiljnije da se refromišu javna preduzeća kako više ne bi bili gubitaši i naravno šta raditi sa manjkom u državnoj kasi koji je veći nego što je planirano.
Kada je reč o novom aranžmanu premijer Ivica Dačić je rekao da je on Srbiji potreban, ali ne po svaku cenu.
Ekonomski stručnjaci uglavnom se slažu da bi Srbiji koristio aranžman i to ne prvenstveno kreditni već iz predostrožnosti, koji bi bio poput pojasa za spasavanje u slučaju da se ekonomska situacija pogorša, ali i koji bi kontrolisao i nadgledao ekonomske mere.
Vladimir Vučković iz Fiskalnog saveta rekao je da je u ovom trenutku Srbiji potreban MMF za pravljenje ozbiljnijih računica, za davanje podrške merama koje bi uticale na smanjenje deficita budžeta i za kredibilnost jednog programa uveravanja domaće i svetske javnosti da će te mere biti sprovedene i da će dati rezultate.
U slučaju da aranžmana ne bude bilo, kako je rekao, to bi značilo da je sve postavljeno na staklenim nogama, poverenje koje bi Srbija imala u međunarodnim okvirima bi opalo i onda bi neke druge pozitivne vesti dobile negativan predznak.
Utisak nakon prvog dana razgovora jeste da će biti potrebno dosta fleksibilnosti i sa jedne i sa druge strane, ali je isto tako utisak da će naredne dve nedelje biti veoma aktivne za goste iz Vašingtona jer je planirano da se susretnu i sa premijerom, prvim potpredsednikom i drugim ministrima i da detaljno prouče stanje u budžetu.
Možda je baš zbog toga ova delagacija MMF-a najbrojnija od svih koje su dolazile u Srbiji.
Vučković: Srbiji je potreban MMF
Izvor: SEEbiz.eu, 08.Maj.2013
BEOGRAD - U slučaju da aranžmana ne bude, kako je rekao, to bi značilo da je sve postavljeno na staklenim nogama, poverenje koje bi Srbija imala u međunarodnim okvirima bi opalo.










