Izvor: B92, 08.Maj.2012, 00:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD čekaju "predsednički plej-of"
Vašington -- Kakva su iščekivanja Vašingtona od postizborne Srbije? Zvaničnici SAD su za sada uzrdžani, čekaju rasplet drugog kruga 20. maja i dogovor o novoj vladi.
Vodeći američki listovi posvetili su u ponedeljničkim izdanjima priličnu pažnju mogućem političkom raspletu izbornog Đurđevdana u Srbiji. Zvaničnici u Vašingtonu, međutim, bili su mnogo uzdržaniji: u prvim reakcijama nadležnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dominirala je, uglavnom, ovdašnja uobičajena parola o principu da se "ne komentarišu izborni rezultati u drugim zemljama".
Posle toga, dolazila je na red uobičajena mantra o "partnerstvu i prijateljskim odnosima SAD i Srbije", a i to uglavnom uz podsećanje na nedavnu prigodnu izjavu Hilari Klinton da naše dve zemlje imaju „dugu istoriju prijateljstva i saradnje, zasnovanih na obostranom interesu i poštovanju".
"Mi stojimo uz Srbiju u tekućem procesu vaše integracije u Evropsku uniju i nastavićemo da podržavamo progres na tom putu – dok taj cilj ne postane realnost", rekla je na tu temu, pre tri meseca, šefica američke diplomatije, najavljujući nastavak uhodane strategije Vašingtona, po sistemu "čekati i videti" našta se, posle majskih izbora, može na tom terenu dalje računati u odnosima sa Beogradom.
Tu februarsku poruku Beogradu Klintonova je tad kompletirala uveravanjima da će američka strana nastaviti da radi na "jačanju međusobnih odnosa i produbljivanju dalje saradnje sa Srbijom u promociji stabilnosti i prosperiteta u regionu i širom sveta". A, sa američke strane, to je značilo, prevedeno na razumljiviji srpski jezik: spremnost zvaničnog Beograda da prihvati postojeće realnosti oko situacije sa Kosovom, intenziviranje našeg započetog uključivanja u međunarodne operacije NATO, kao i jačanje dosad ostvarene saradnje sa američkom Nacionalnom gardom i agencijama za borbu protiv međunarodnog narko kriminala.
Na tu temu i u istom stilu oglasio se juče i predstavnik za štampu Stejt departmenta Mark Toner. Sa pratećim obrazloženjem da je za dalje konkretnije izjašnjavanje preporučljivo strpeti se ne samo do predsedničkog plej-ofa Tadića i Nikolića (20. maja), nego, po svemu sudeći, još i duže – dok se ne bude sagledao ishod već započetih koalicionih manevrisanja i konačnog pozicioniranja glavnih igrača na političkoj sceni Srbije.
Za B92 iz Vašingtona Slobodan Pavlović
Američka strategija „čekaj i vidi“ šta će da se desi
Izvor: Danas, 08.Maj.2012
Za razliku od vodećih američkih nacionalnih listova, koji su u ponedeljničkim izdanjima izdvojili zapažen prostor analizama o mogućem političkom raspletu posle izbornog Đurđevdana u Srbiji, u prvim reakcijama nadležnih u Vašingtonu čula se ovdašnja uobičajena parola o principu da se „ne...
















