Izvor: B92, 07.Jan.2012, 15:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nezaposlenost bira predsednika SAD
Vašington -- Šanse američkog predsednika Baraka Obame za reizbor u novembru porasle su pošto je objavljeno da je nezaposlenost u SAD najmanja za tri godine.
"Krećemo se u dobrom pravcu", bile su prve reči američkog predsednika Baraka Obame.
"Mnogim porodicama i mnogima koji imaju mala produzeća još je teško, ali smo krenuli da se uspinjemo. Krećemo se u dobrom pravcu i napravili smo realan napredak", rekao je Obama, komentarišući podatke o rastu američke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ekonomije, 10 meseci pred predsedničke izbore u novembru.
Analitičari procenjuju da bi, u slučaju da američka ekonomija nastavi oporavak, što bi značilo i dalje smanjenje nezaposlenosti, Obama mogao da izbije iz ruku republikancima glavni predizborni adut.
Istraživanje pokazuje da većina Amerikanaca očekuje poboljšanje ekonomskih prilika tokom 2012. godine, ali će Obama i pored toga izbore dočekati sa najvišim procentom nezaposlenih Amerikanaca još od vremena Frenklina Ruzvelta.
Obama je mandat počeo sa 7,8 odsto nezaposlenih, ali iskustvo pokazuje da šanse za reizbor ne zavise od same stope nezaposlenosti, nego od trenda u godini pre izbora.
Nivo nezaposlenosti u decembru u SAD je iznosio 8,5 odsto, što je smanjenje u odnosu na novembarskih 8,7 odsto i oktobarskih devet odsto.
Za Obamu su dobre vesti i da je povećana vrednost satnice koju dobijaju američki radnici, a istovremeno smanjeno vreme koje nezaposleni provode na birou.
Republikanski kandidati za predsedničku nominaciju, međutim, nisu previše oduševljeni smanjenjem nezaposlenosti poslednjih meseci.
"Govorimo o jednom vrlo anemičnom program. Nema dinamičnog ekonomskog rasta, nema mašine koja će nas izvući iz recesije sada. Mislim da predsednikov program pre usporava oporavak nego što ga ubrzava", smatra nekadašnji predsedavajući Predstavičkog doma Kongresa Njut Gingrič i dodao da sada posao ima 1,7 miliona Amerikanaca manje nego kada je Obama inaugurisan.
Sličnog mišljenja je i bivši guverner Masačusetsa i favorit republikanaca za predsedničkog kandidata Mit Romni, koji kaže da je Obamina ekonomska politika usporila oporavak i dovela do bede 24 miliona Amerikanaca, koji su nezaposleni ili rade pola radnog vremena.
Bivši senator Rik Santorum koji je na prvom stranačkom glasanju u Ajovi iznenađujuće završio na drugom mestu, tik iza Romnija, rekao je da je nezaposlenost opala "uprkos politici predsednika".













