Izvor: B92, 04.Jun.2012, 17:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mokranjac na Kapitol Hilu
Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog po prvi put izvedena u Prezbeterijanskoj crkvi u Vašingtonu.
Tekst je originalno objavljen u dnevnom listu Politika.
Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog, jedno od najpoznatijih dela Stevana Stojanovića Mokranjca, premijerno je u subotu uveče, sa dve reprize održane juče, izvedena u Prezbeterijanskoj crkvi Kapitol Hila, u neposrednom susedstvu zdanja Kongresa, sedišta zakonodavne vlasti SAD.
Liturgiju je, sa izvanrednim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << skladom, izveo Hor Kapitol Hila, ansambla sa 90 glasova, koji je ovim delom obeležio svoju 19. sezonu. Dirigovao je Frederk Binkholder, njegov umetnički direktor i gostujući profesor muzike na Džordžtaun univerzitetu.
Ulogu sveštenika i đakona koji vodi liturgiju, pevao je otac Miroslav Lazarević, nekadašnji starešina Crkve Svetog Luke u Vašingtonu, koji danas radi u Kongresnoj biblioteci.
Zanimljivo je da je Hor Kapitol Hila dosad pevao dve ruske verzije Liturgije Svetog Jovana Zlatoustog – Čajkovskog i Rahmanjinova - i gruzijsku, kompozitora Zakaria Paliašvilija, pa je izvođenjem Mokranjčeve zaokružio svoj ciklus remek dela muzike pravoslavne crkve.
„Kad mi je članica našeg hora Helena Kosanović pokazala Mokranjčevu liturgiju, odmah sam video da je reč o nečem velikom”, rekao nam je maestro Binkholder.” Pre toga znao sam neke narodne pesme iz Srbije, ali ovo jedno od onih dela koje vas podstiče na istraživanje, na napor da se otkriju njegove dubine i značenja”.
Po njegovim rečima, za hor je ovo bio veći napor nego obično, jer je u ovoj liturgiji uloga sveštenika je mnogo komplikovanija. ”U drugom liturgijama Svetog Jovana, naprimer onoj Čajkovskog, ili Paliašvilija, ono što peva sveštenik u odnosu na horski deo nije tako veliko, tako da može da se izbaci. Ovde je to međutim izvrsno međusobno utkano, tako da su svešteničke solo deonice sjajna dopuna celog dela”.
„Tokom tromesečnihproba osećala sam se zaista ponosnom”, rekla nam je posle koncerta Helena Kosanović, Beograđanka, koja u u horu peva sopran, a inače je zaposlena u Patentnom zavodu SAD. Pošto je Mokranjčeva liturgija pevana na staroslovenskom, ona je bila i u ulozi jezičkog lektora, pomažući da se pravilo otpevaju glasovi kojih nema u engleskom jeziku.
Pogledaj vesti o: Vašington
Mokranjac na Kapitol Hilu
Izvor: Politika, 04.Jun.2012
Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog po prvi put izvedena u Prezbeterijanskoj crkvi u Vašingtonu..Od našeg stalnog dopisnika..Vašington – Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog, jedno od najpoznatijih dela Stevana Stojanovića Mokranjca, premijerno je u subotu uveče, sa dve reprize održane juče, izvedena...




