Kina i SAD: Zajedničko rešavanje problema

Izvor: RTS, 29.Jul.2009, 14:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina i SAD: Zajedničko rešavanje problema

U Vašingtonu završen Strateški i ekonomski dijalog SAD i Kine. SAD obećale da će smanjiti ogroman budžetski deficit, a Kina da će se više koncetrisati na domaću tražnju, nego na izvoz. U razgovorima nije bilo reči o kursu juana, koji, smatra SAD, Kina namerno depresira, da bi stimulisala izvoz.

Predstavnici SAD i Kine složili su se, tokom dvodnevnih razgovora u Vašingtonu, da izbegavaju protekcionizam >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i da zajednički rade na smanjenju ogromnog debalansa u međusobnoj trgovini, saopštio je posle razgovora američki ministar finansija Timoti Gajtner.

Gajtner je, zajedno sa državnom sekretarkom Hilari Klinton, sa američke strane predsedavao razgovorima, vođenim juče i u ponedeljak u okviru Strateškog i ekonomskog dijaloga SAD - Kina, čiju je delegaciju predvodio vice-premijer Vang Ćišan.

Prošle godine, deficit SAD u trgovini s Kinom dostigao je rekordnih 266 milijardi dolara.

U Vašingtonu za takvo stanje pre svega krive kurs kineske nacionalne valute, juana, koji Peking, prema njihovoj oceni, namerno drži na niskom nivou kako bi podsticao izvoz.

Gajtner je rekao da su se dve strane složile da učine korake kako bi izbalansirale trgovinu, ali nije konkretno pominjao valutne kurseve.

Kina spremna da stimuliše domaću tražnju 

Kinezi su, kako je rečeno na konferenciji za novinare posle sastanka, obećali da će se potruditi da njihova ekonomija ubuduće bude manje zavisna od izvoza, što će se postići i podizanjem domaće tražnje, dok su SAD, sa svoje strane, obećale da će smanjiti ogroman budžetski deficit.

To je značajno za Kinu, koja je najveći pojedinačni kreditor SAD. Procenjuje se da približno 70 procenata svojih deviznih rezervi, vrednih 2,13 hiljada milijardi dolara, Peking drži u dolarskim papirima.

Iako u razgovorima, po svoj prilici, nije bio pominjan kurs juana, američki privrednici, koje je intervjuisao Rojters, smatraju da je on veoma značajan za buduće ekonomske odnose dve zemalje. Skot Pol, izvršni direktor Američkog udruženja proizvođača, izjavio je da Kina mora hitno da nešto učini po pitanju valutnog kursa.

"Nećemo videti nikakvog značajnog pomaka u trgovinskom balasu sa Kinom ukoliko to ključno pitanje ne bude rešeno", rekao je on.

Kongresmen Rik Larsen, kopredsedavajući kongresne Radne grupe za SAD i Kinu, pak, smatra da je Peking "shvatio poruku" da mora da poradi na tome da mu ekonomija bude više zavisna od domaće tražnje nego od izvoza, što će, opet, stvoriti "široko tržište i za nekineske kompanije, uključujući i američke".

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.