Juan pomaže dolaru

Izvor: RTS, 12.Feb.2011, 08:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Juan pomaže dolaru

Na skupu "Ka stabilnijem međunarodnom monetarnom sistemu" u sedištu MMF-a u Vašingtonu, direktor Fonda Dominik Stros-Kan predložio proširenje korpe valuta kineskim juanom, u sklopu reformisanja globalnih finansija.

U sedištu Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu održana je panel diskusija o reformi međunarodnih finansija pod nazivom "Ka stabilnijem međunarodnom monetarnom sistemu".
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros-Kan upozorio je da pomanjkanje akcije na reformisanju međunarodnog monetarnog sistema može posejati seme sledeće krize i pozvao na unapređenje međunarodne saradnje radi uspešnijeg i jačeg globalnog oporavka.

"Globalne ekonomske neuravnoteženosti su za nama, a pitanja koja su nas zabrinjavala pre krize - veliki i nestabilni tokovi kapitala, pritisci, vezani za valutne kurseve, ubrzano nagomilavanje rezervi - ponovu su u prvom planu i ugrožavaju ekonomsku stabilnost", rekao je Stros-Kan.

Direktor MMF-a je ukazao da bi "reforme međunarodnog monetarnog sistema mogle podstaći i globalni ekonomski oporavak i ojačati sposobnost tog sistema da sprečava buduće krize", objavljeno je na sajtu Fonda.

Stros-Kan je posebno izdvojio tri oblasti reformi, od kojih je jedna jačanje saradnje u vođenju ekonomske politike. Kao što je saradnja pomogla u izvlačenju globalne ekonomije iz krize, dalja saradnja bi sada mogla stvoriti osnovu za stabilniji globalni rast.

Čelnik MMF-a je posebno ukazao na "Uzajamni proces procene" Grupacije 20 najrazvijenijih zemalja sveta i privreda u naglom usponu (G20) kao prvi neophodan korak ka stvaranju jednog stalnijeg okvira za globalnu saradnju u ekonomskoj politici.

Druga oblast za reformisanje su tokovi kapitala sa ciljem smanjivanja tokova kapitala i nestabilnosti valutnih kurseva. Odgovori zemalja na priliv kapitala imaju uticaj na druge zemlje, istakao je Stros-Kan i dodao da MMF razmatra ta pitanja, uključujući mogućnost globalnog dogovaranja načina za upravljanje tokovima kapitala.

Još jedna oblast za reformisanje je obezbeđivanje likvidnosti u vreme ekstremnih nestabilnosti sa ciljem povećanja finansija. Stros-Kan je podsetio da je MMF, sa ciljem obezbeđivanja globalne finansijske sigurnosti, formirao, na primer, Fleksibilnu kreditnu liniju i Kreditnu liniju iz predostrožnosti.

Prvi čovek MMF-a kaže da bi, takođe, trebalo razmotriti jačanje saradnje uz pomoć regionalnih finansijskih aranžmana".

Izuzetan značaj SDR za stabilnost

Stros-Kan je pozvao i na jačanje uloge specijalnih prava vučenja (SDR) u međunarodnom monetarnom sistemu, ukazavši da bi takav korak mogao doprineti smanjenju globalnih neravnoteža i sprečiti buduće krize.

"Povećanje količine SDR u svetu moglo bi pomoći u ublažavanju globalnih neuravnoteženosti putem smanjenja potrebe za prevelikim nagomilavanjem deviznih rezervi", ukazao je Stros-Kan.

"Emitovanje obveznica denominovanih u SDR moglo bi stvoriti potencijalno novu vrstu rezervnih aktiva", rekao je direktor MMF-a i dodao da bi korišćenje SDR za izražavanje vrednosti globalne trgovine i denominovanje finansijskih aktiva moglo obezbediti zaštitu od kolebljivosti valutnih kurseva.

Do povećanja uloge SDR, koji se sada sastoje od dolara, britanske funte, evra i jena, trebalo bi da dođe tokom vremena, ali će za to biti potrebna veća međunarodna saradnja, ukazao je Stros-Kan.

Prvi čovek MMF-a je, takođe, izrazio volju da u korpu valuta SDR bude uključen i juan, objasnivši da bi "uključivanje valuta tržišta u usponu, kao što je juan, moglo pomoći procesu internacionalizacije tih valuta, što bi doprinelo međunarodnom monetarnom sistemu u celini".

Stros-Kan je održao govor nedelju dana pre sastanka ministara G20 u Parizu, na kojem će biti razmotreni predlozi predsednika Francuske Nikole Sarkozija za promene u upravljanju globalnom ekonomijom.

U svetu jača debata o statusu američkog dolara kao glavne globalne rezerve valute, naročito sada, kada ekonomije u naglom usponu najviše doprinose globalnom rastu i kada jača njihova uloga u globalnim finansijskim institucijama.

SDR neki vide kao kompromisnu valutu koja priznaje značaj velikih razvijenih ekonomija, ali i omogućava veću ulogu ekonomija u usponu u sastavu SDR.

SDR nisu valuta, već obračunsko sredstvo MMF-a koje centralne banke jedino koriste kao rezervnu valutu i nije raspoloživa za privatni sektor.

U dokumentu MMF-a ukazano je da će američka valuta ostati najvažnija globalna rezervna valuta i "u doglednoj budućnosti".

Dokument naglašava da bi veća uloga SDR mogla smanjiti valutnu kolebljivost i osigurati da zemlje u periodima krize dobiju lakši pristup finansijama u stranoj valuti.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.