Izvor: Glas javnosti, Beta, 26.Feb.2010, 07:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Centralizacija BiH i secesija Kosova neodrživi
VAŠINGTON - Članstvo svih zemalja Zapadnog Balkana u EU ključno je za stabilnost Evrope. Neslaganja u vezi sa budućnošću BiH i statusa Kosova dva su glavna problema u regionu, ocenio je juče ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.
Rusija nezaobilazna
Govoreći o značaju Rusije, Jeremić je ocenio da je ta zemlja bila ključni učesnik svih važnih istorijskih događaja u Evropi i podsetio da je reč o nuklearnoj supersili koja raspolaže velikim >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << prirodnim bogatstvima. Zbog toga je, kazao je Jeremić, od kritične važnosti da se pronađe način da Rusija bude uključena u evropski projekat.
Ratovi idu u istoriju
Jeremić je u govoru naveo da vidi Evropu kao jedinstvenu zajednicu koja će ostaviti iza sebe vekove ratovanja, sukoba i revolucija, što još uvek nije ostvareno, ali je ukazao da "još nije kompletna".
- Ono što je potrebno uraditi jeste razmotriti kako najbrže u nju uključiti narode sa istoka i jugoistoka. Posebno mislim na Tursku i Rusiju, dve zemlje koje su bez sumnje sastavni deo evropske istorije - rekao je Jeremić.
- Strogo insistiranje na centralizaciji Bosne i secesiji Kosova 'bez obzira na posledice' površno je i neodrživo. Time se odbacuju legitimni interesi zemalja poput Srbije kao nebitne promenljive u regionalnoj jednačini - rekao je Jeremić u govoru na Univerzitetu Džon Hopkins u Vašingtonu.
U govoru dostavljenom medijima, Jeremić je dodao da je možda još važnije to što "takav pristup ne prolazi test demokratske legitimnosti".
Šef srpske diplomatije je ponovio da Srbija poštuje celovitost BiH i podsetio na konkretne korake srpskih vlasti usmerene ka pomirenju, poput posete predsednika Borisa Tadića Srebrenici i izvinjenja žrtvama.
- Srbija takođe u potpunosti sarađuje sa Haškim tribunalom i činimo sve što možemo da lociramo, uhapsimo i isporučimo dvojicu preostalih begunaca. Konačno, u našoj Skupštini će uskoro početi rasprava o istorijskoj rezoluciji o Srebrenici kojom će se nedvosmisleno osuditi zločin koji se tamo dogodio - naglasio je. Jeremić je rekao da Srbija deli ista uverenja sa Amerikom kada je reč o univerzalnim vrednostima demokratije koja predstavlja osnovu za zajedničku viziju budućnosti.
Kako je naveo, SAD su ključni faktor na svetskoj pozornici, kao i na Zapadnom Balkanu. Amerika bi, prema Jeremiću, mogla da odigra ključnu ulogu u prevazilaženju svih nesuglasica u regionu na način da to bude prihvatljivo za sve.
Kada je reč o Kosovu, Jeremić je naveo da su Srbija i SAD i pored nesuglasica oko tog pitanja, uspele da 2009. godine značajno unaprede svoje odnose.
- Srbija nema maksimalističke ciljeve. Mi ne pokušavamo da ispravimo sve istorijske greške. Ali mi smo odlučni da završimo demokratsku konsolidaciju Zapadnog Balkana - rekao je Jeremić.
Pre svega, naveo je Jeremić, EU mora da obezbedi stabilnost unutar svog prostora, što ne može biti postignuto sve dok zemlje Zapadnog Balkana ne postanu punopravne članice Unije.
- Brzo priključivanje EU je glavni strateški prioritet Srbije. Naša unutrašnja debata o tome je okončana. Imali smo dva puta izbore 2008, predsedničke i parlamentarne. Za nas je to bio referendum o tome kako se postaviti prema svetu danas - rekao je Jeremić.
On je dodao da su građani jasno izabrali između dve potpuno suprotne vizije i da su dva puta jasno pokazali da žele evropsku budućnost.
Prvo i prvo gospodine Jeremicu nije zlocin nego pravi genocid nad muslimanima u Srebrenici.............drugo svi idemo u Evropu zajedno, ali sa jasnim zacrtanim granicama...........
Dali ti znas sta znaci rec genocid. To je istrebljenje odredjenog naroda. Ako istrebljenje predstavlja 7000 ljudi naspram 2,5 milionske populacije onda je nad Srbima nacinjeno bar 150 genocida u proteklih 100 godina. Nemoj sad da pises kako je i jedan ljudski zivot puno, pobogu rat je bio, sto znaci ubijanje. Srebrenica je zlocin, a genocid ti je Jasenovac koji se vidno odrazio na populaciju Srba...
Jednog dana će sve što se događalo i događa u vezi Srebrenice postati primer za manipulaciju javnim mnenjem radi politićke iznude i ucenjivanja.
Manipulacije javnim mnjenjem su od Anglo-Americkih zlikovaca poteknule. Koga interesuje mozhe naci sve u istorijamA koje su pisali NEZAVISNI istoricari.
Prvi konc logori su Englezi imali u Juzhnoj Africi na primer, do 1939 su slali decu u ROBLJE da rintaju po farmama i kucama bogatih Engleza u Kanadi naprimer...... i ima stotine slichnih primera.
Tačno. O ovim i drugim zločinima Engleza treba što više pisati. Materijala kroz istoriju ima na pretek.
Bosna je suverena drzava i sama ce rjesavati svoje probleme uz dogovor sva tri naroda. Umjesto da Jeremic brine o Srbiji on bi da rjsava probleme susjedne drzave.
Da, u Srebrenici se desio GENOCID sto je sud u Hagu jasno utvrdio. Genocid su pocinile paravojne formacije, jedinice policije i vojske takozvane Republike Srpske a Srbija je po tuzbi BiH za pocinjeni genocid proglasena krivom sto nije isti sprijecila. Srbija je jedina zemlja u novijoj istoriji Evrope koja je poroglasena (osudjena) krivom za Genocid. To ce ostati zabiljezeno u istoriji ma sta srbski nacionalisti i sovinisti tvrdili.
Cuvaj Jeremicu to sto je ostalo od Srbije
Kada se trazi krivac onda je Srbija neodvojiva a kada su Srbi u pitanju onda je Srbija nesto drugo a RS je Bosna. Pa zasto toliko zelite RS a toliko je mrzite. Pustite je neka se odvoji to ce biti dobro za sve.
Anoniman u 11 .13
Pa sta je Jeremic rekao protiv BiH?
Srbija je takodje suverena drzava pa nam pokusavate oteti 14% teritorije ali cikin nema nista od toga.
Ratove nisu pocinjali Srbi nego Su Hrvati i Muslimani a danas takozvani Bosnjaci zaratili prioiv srba u njihovim sredinama. Srbija nije osudjena za genocid ne znam zasto stalno srete takve stvari.
U Srebrenici se dogodilo vise zlocina.Prve zrtve bili su Srbi ne zaboravljajte Srpskih 14 sela koja su muslimani sravnili sa zemljom a Holandija koja ih je cuvala ni k..... nije mrdnula.
Posle dolazi do odmazde i ubijanja ubica a vi to nazivate genocidom. To jeste bio zlocin ali su za to opet krivi holandjani jer ga nisu sprecili.
Paravojske svih nacija na teritoriji danasnje Hrvatske i BiH su pocinile zlocine jedni nad drugima pa ako zbog toga okrivljujete Srbiju nosite se u p.m. jer niste realni.
Da niste ubijali svoje komsije i njihovu malu iz stomaka njihovih majki izvadjenu djecu na raznju pekli nebi vam dolazio Arkan a ni cetnici.
Pitajte malo oceve i susjede sta su sa Srbima radili pa onda vidite tko je poceo rat.
Jedno vem mogu reci rat jos nije zavrsen.
Tek kad Srbija bude svoja na svome e ond ce se zavrsiti rat.
Uz Bozju pomoc.
Za babarogu od anonimnog11.13
"Ima jedna pecina stroga u kojoj zivi Babaroga..................."
Kazes Babarogo da rat nije zavrsen aludirajuci na to da ima jos vremena za osvetu. Ti si ozbiljno bolestan ako mislis da se neko plasi Babaroga. Vase vrijeme je proslo - jedino mozete djecu plasiti. To je vam jedino ostalo jer nada zadnja umire. Ne zaboravi jedno, ne trazi djavola u novom ratu jer ces ostati i bez onoga sto imas.
Za anonimnog u 11.13
Vidi se da nisi procitao moj kompletan komentar samo ti je zapelo za oko da rat nije zavrsen a sta je sa tekstom ispred te recenice?
Ja kao babaroga iz pecine stroge ne mrzim nikoga osim zlocinaca.
Ratovi se danas vode na inteligentan nacin bez prolivanja krvi.
Veruj mi ovaj rat ce mo dobiti mi. Ne da se plasim i oruzanog rata ali nam nije potreban.
Za babarogu u 08:49
Sudeci po tvojim komentarima i prmitivnoscu kojom su isti prozeti osudjen si vec unapred kao gubirnik jer je za tebe inteligecija nesto sto ti na zalost ne posjedujes.
Zelim ti ipak sve najbolje u zivotu.
I sam kažeš da je genocid istrebljenje jednog naroda. Čini mi se da Srbi nisu istrebljeni, pa onda po tvome na njima nije vršen genocid? Malo prouči šta reč genocid znači pa se onda javljaj za reč
Nije se samo desio genocid u Srebenici on je ucinjen u svim gradovima od Visegrada,Foce,Zvornika Bijeljine,Rogatice,Doboja i drugih gradova do Prijedora,...Nakon presude Karadicu i Mladicu 2114 imat ce mo presudu koja ce dokazati geneocid na svim gradovima koje su planiranim etnickm ciscenjen,etnocidom,kulturocidom rusenjem bogomolja i svih obiljezja Bosnjaka planski i sistematskim progonom nacinjen najveci genocid u Evropi nakon Holokausta.Kako objasniti progon svih Bosnjaka Banja Luke i rusenje svih bogomolja kada znamo da tamo nije bilo vojnih sukoba,isti recepat je koristen na svakom dijeu genocidom stvorene Republike Srpske.
Vuk Jeremic nastavlja istu politiku velikosrpskih ideologa Cosica i Milosevica samo drugacijim sredstvima i metodama ,njegovi govori i javne izjave prema zemaljama u okruzenju izaziva javni prezir prema Srbiji i dodatne tenzije,Srbija je zemlja bez prijatelaj i saveznika u regiji sa svima posvadana i odbacena.
O Kavoj centralizaciji BiH on prica,rezultati rata i genocida nikada nece biti prihvaceni od strane Bosnjaka.Niti ce Karadziceva tvorevina imati buducnosti niti moci opstati ,.Regionalizacija BiH je jdino realna uspjesna i odrziva opcija.Sllijedi novi jos krvaviji sukob u BiH kroz buduce generacije pokusajem ostvarenaj ideologije zapocete 90 tih godina iz SANU staba na cemu Dodik otvoreno radi.Sudbina BH Srba ce dozivjeti sudbinu Kosovskih kroz generacije ili Hrvatskih Srba ukoliko dode do novog rata.
Ja nikada nisam cuo da se desio ni zlocin ni genocid nad Paulusovom 6. armijom u Staljingradu?? Kada su posle svega sto su uradli, izginuli, predali se, pa dobili sto su zasluzili, niko nije pustio ni suzu za njima, pa tako ne treba ni za ovim Oricevim iz 2. korpusa.
Ja nikada nisam cuo da se desio zlocin ili genocid nad Paulusovom 6. Armijom u Staljingradu! Nakon svega sto su radili, izgubili, predali se i dobili sto su zasluzili niko nije pustio ni suzu za njima, pa tako ne treba ni za ovim Oricevim iz 2.korpusa!!
Cudan taj genocid posle koga samo Muslimana u Bosni ima koliko ih nikad nije bilo. Prijatelju, genocd znaci da se broj nekih ljudi smanjio, a nikako da se povecao kao sto je to slucaj s Muslimanima. Za Hrvate ne znam, nemam izvora, ali za Srbe znam, ne samo da su do u glavu poisane sve zene, muskarci i deca od skole do kolevke koje su Muslimani istrebili iz srebrenickog kraja, da su i danas kuce i imanja zatravljeni, nego ste od srpskog Sarajeva napravili arapski grad. Gde su oniolike hiljade Jevreja iz Sarajeva i Bosne? Dve decenije odbijate popis stanovnistva, onakav kakav se i u Bosni nekada pravio, a kakav se i danas pravi po svetu. UZgred, nema genocida kad nije stradalo stanovnistvo, vec samo muskarci pod oruzjem. Ali, jasno je, Handar divizije su spremne potpomognute svojim vekovnim saveznicima. Ovoga puta vam mozda i uspe, samo, nesto nikada Bog nije bio na strani nepravde, pa nece ni ovog puta.
Je li ti to racunas sanduke sa kamenjem i one sa birackog spiska 2009. Djubre jedno i imas obraza da se pojavis na SRPSKOM sajtu. Kukavice su ti bili i pretci jer su se poturcili
Ponekad covek pozeli da poveruje u reci ovog kvazi politicara sva sreca sto sa distance ne nasedam na njihove slatke reci ipak se i kod ovog politicara dojucerasnjeg tvrdog pa omeksalog, a bice jos meksi tek da dozvole i potpisu otcepljenja i kosova i ostalih regiona koji ce to zatraziti. Ma videce se ljudi nisu svi tipa" za evropsku srbiju" problema ce biti kolikog inzetitete videce se. Ratova ce biti logora ce biti ljudi se nisu promenili krenuvsi od same zemlje gde nam politicar procaska sa amerima valjda za svoj gros. Izvinjavam se na pravopisu ponela tema pa nema zapeta tacaka razumemo se. Cao svim mojim dragim Srbima,s verom u boga za kralja i otadzbinu!!!!
Srbija, Srbija... Poznat mi termin. Ma je li to ona mala, siromašna, okljaštrena državica koja je započela nekoiliko ratova protiv susjeda 90-ih i do ti jednog izgubila? Je li to ona siromašna i jadna država koja moli i prosi crkavicu od MMF-a, EU-a, Kine i Rusije ne bi li preživjela, državica koja pati od kompleksa pa si umišlja da je lider nečega (patologija je zeznuta stvar)? Jeremić? Ma je li to onaj ministar spoljnih poslova te bijedne državice, a kojeg dužnosnici EU-a i SAD-a smatraju najobičnijim lajavcem koji ne zna ništa osim laprdati o nekakvim mitovima? Aha, pa znam ja Srbiju...
Jadni i podrugljivi Sale!
Kao hriscanin se nikada nisam radovao tudjem zlu, ali ja razumem iz prilozenog da ti nisi niti hriscanin, niki posedujes ljudske osobine. Nadji mi nekoga koji je dobio ovin ratom i raspadom Jugoslavije, osim jednog broja tzv. izbeglica, koje su iz ekonomskih razloga naselile EU i ostale razvijene zemlje, sireci anti-srpstvo svuda po svetu. Hvala ti iskreno, jer ces nasem narodu, gde jos po neko veruje u "bratsvo-jedinstvo", konacno da otvoris oci. Razumem da te boli to sto imamo obrazovanog i jakog ministra inostranih poslova i sto je svaki nas uspeh za tebe bilan, ali ja licno poznajem tvoju vrstu i to vrlo dobro, pa me tvoje reci, vise ohrabruju, nego sto me rastuzuju.
Uzivaj, ako mozes, sto dalje od Srbije i Srpskog naroda!!!
Poštovana Saška,
Ratove protiv Srba i Srbije su izazvali tvoji prijatelji i taj rat traje u drugoj formi, ali nesmanjenom žestinom još uvek.
Da su tvoji zaista i pobednici, ne bi još uvek tako besno siktali i pretili. Ništa još nije gotovo ma koliko nas i dalje belosvetski gangsteri i njihova paščad privremeno "pobeđivali".
Vreme je čudo.
al činjenica jest da su srbi započeli sve ratove od 1991. i sve izgubili. a, nema se tu što žalit. da su pobijedili, profitirali bi masu. to je rizik posla. isto ko i NDH 1941. da je uspilo sve što su zamislili, opet bi profitirali masu. a naje*ali su. rizik posla.
Ратове су изазвали они исти који сад Србију разбијају на регије преко својих марионета, као што је и Хитлер радио. Континуитет злочина је више него уочљив.
Sale sto bi trebalo biti nadimak za Sulejmana iz Beograda. Zivis u BG a mrzis Srbe. Gusteru sto ne odes u tvoju Bosnu pa otud seruckaj. Muslimani iz Bosne ne citaju Glas.
Sve se covjek bruka sa covjekom, ali MAJMUN sebe gleda u zrcalo!!!
Србија је преживјела 500 година под турцима па ће и ово преживјети.. Неки ће свакако отпасти но прави хришћани који вјерују у истинску љубав и истину тј. Христа, и љубе ближње своје, па чак и непријатеље, они ће остати.
Сама чињеница да се неко служи говорм мржње јасно казује у коју је категорију сам себе сврстао. Но, то је његов избор и за то ће одговарати када дође вријеме..
Centralizacija BIH i promena "karaktera" Dejtonskog sporazuma iz 1995 godine i podržavanje seceije Kosova Metohije kroz nezavisnost je model politike SAD i pritiska na EU i na Balkanske države,a samim tim i na Srbiju.dakle ministar Jeremić se u obrćanju admnistraciji SAD moli "u pogrešnoj crkvi" SAD BIHi Kosovo na Balkanu smatraju kao svoj najznačajniji medjunarodni poen u periodu 1990-2008 godine.Uspeh SAD je i odvajanje Crne gore iz državne zajednice sa Srbijom.Da budemo jasno SAD su kao svoje uspehe tretirali poraz Srbije na svim lkjučnim poljima koji su bili predmet nacionalnih ciljeva Srbije.Ministar Jeremić u SAD može da vidi samo "gazdu" a ne "partnera".Tomislav Kresović publicista
SREBRENICA-da znas-da pamtis-i da PONOVIS ako bog da majku li vam jebem usranu pa sta je sa srpskih 14 sela sravljenim sa zemljom poklanom srpskom djecom,starcima i nemocnima ko ce za to da odgovara ako je srebrenica genocid onda stvarno ne znam sta reci za kravicu i jos samo nesto u srebrenici su stradali samo oricevi zecevi upravo ti koji su se izivljivali nad srpskom nejaci,oko za oko a sto se tice genocida on se desio to ne mogu da poreknem ali u jasenovcu,staroj gradisci,bacinu itd. A sad pozdrav od cetnika iz daleeeke slavonije,,,,,,,,,,,
Ej, pope, kad si četnik, je'l imaš traktor? To je četničko najjače oružje. Osobno sam to vidio 1995., nekako ti četnički traktori najbrži, jure k'o Ferrari...
Pope popino jedan! Tebi i tebi slicnim je bog davno rekao ALLAHIMANET.
Moj ti je savjet, lijeci se bolan dok skroz ne zglajzas ako vec nije kasno.









