Izvor: B92, 07.Mar.2015, 12:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Islamska država osvaja i Tviter
Najmanje 46.000 tviter naloga bilo je krajem 2014. povezano sa pristalicama Islamske države (ID), pokazalo je istraživanje objavljeno u Vašingtonu.
Analizirajući lokaciju tvitova, istraživači su otkrili da je najveći broj pristalica ID u Saudijskoj Arabiji, Siriji, Iraku i SAD-u.
"Od septembra do kraja decembra 2014. godine, autori (istraživanja sa Bruking instituta u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Vašingtonu) procenjuju da su najmanje 46.000 tviter naloga koristile pristalice ID, iako nisu svi bili aktivni u isto vreme", navodi se u izveštaju, prenela je agencija AFP.
Skoro svaki peti pristalica ID tvitovao je na engleskom, a tri četvrtine su bili tvitovi na arapskom.
Pratilaca je, u proseku, bilo oko 1.000 po svakom nalogu, a nalozi koji su najčešće tvitovani i koji su imali najviše sledbenika su najverovatnije ugašeni.
Autori istraživanja JM Berger i Džonatan Morgan smatraju da bi analiza kontakata na društvenim mrežama, vezano za ID, trebalo da "ide dalje od najužeg rukovodstva ekstremističke grupe".
"Prethodne analize pristupa ID tviteru su se oslanjale na ograničene segmente ukupne komunikacije na društvenim mrežama, jer fokus na pojedine segmente u okviru mreže, kao što su strani borci, može da stvori pogrešne zaključke", naveli su autori.
Autori su zaključili da medijske kompanije i američka vlada "moraju zajednički da rade na izradi adekvatnih odgovora na ekstremizam na društvenim mrežama".





