Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Maj.2010, 11:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BP: Nismo uspeli da zaustavimo isticanja nafte
VAŠINGTON -
Firma "Britiš petroleum" (BP) je priznala neuspeh svojih poslednjih napora da zaustavi isticanje nafte iz bušotine na dnu Meksičkog zaliva, i najavila da će morati da pribegne novim tehnikama.
"Nismo uspeli da zaustavimo isticanje", izjavio je juče na konferenciji za novinare zvaničnik kompanije Dag Satls.
BP je u sredu krenuo s operacijom poznatom kao "top kil", koja podrazumeva zatrpavanje bušotine tzv. teškim blatom, preko koga kasnije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ide beton, što nikada dosad nije ni pokušano na dubini od 1,5 kilometara, gde se izvor nalazi.
Do sada je preko otvora sručeno oko 30.000 barela "teškog blata".
Šefovi BP-a su od početka bili izjavljivali da taj manevar ima od 60 do 70 odsto izgleda na uspeh.
Satls je istakao da je, u dogovoru sa predstavnicima američke vlade, odlučeno da se ide na sledeću, kako je rekao, "veliku složenu operaciju", u kojoj bi se, uz pomoć robota, deo cevi iz koga ističe nafta uklonio i kaptirao, "što će pokupiti veći deo nafte, ali ne svu".
On je dodao da će za taj manevar, koji je korišćen i na kopnu i na morskom dnu, biti potrebna četiri dana, ali zbog vremenskih uslova, može da potraje i duže.
Satls je izbegao da u procentima kaže koliko je njegovo očekivanje da će novi pokušaj doneti uspeh.
Isticanje nafte počelo je 20. aprila, kada je došlo do eksplozije na platformi BP-a ispred obala Luizijane, u kojoj je poginulo 11 radnika. Od tada su milioni galona nafte nekontrolisano istekli u more, što je od te nesreće načinilo najveću ekološku katastrofu u američkoj istoriji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







