Voz sa telima žrtava stigao u Harkov, sutra avionom za Holandiju

Izvor: Blic, 22.Jul.2014, 16:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Voz sa telima žrtava stigao u Harkov, sutra avionom za Holandiju

Voz hladnjača sa telima poginulih prilikom pada malezijskog aviona, najverovatnije oborenog iznad istoka Ukrajine, stigao je danas u Harkov, grad na istoku zemlje koji kontrolišu vlasti te zemlje.

Voz sa vagonima-hladnjačama, u kojima se nalaze tela žrtava leta MH17, u četiri sata ujutro po srednjeevropskom vremenu napustio je Donjeck, grad pod kontrolom proruskih snaga, a u Harkov je stigao nešto pre 11 sati, preneo je Rojters.

Tela žrtava leta MH17 biće >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << predata holandskoj delegaciji, koja će ih avionom prebaciti u Amsterdam, gde će biti identifikovana. Njihova identifikacija bi mogla potrajati nekoliko nedelja ili meseci, izjavio je danas holandski premijer Mark Rute.

- Sutra će prvi avion sa telima krenuti za Ajndhoven u južnoj Holandiji - rekao je on novinarima nakon što su tela sa mesta nesreće stigla u Harkov.

Tela će zatim biti predata njihovim porodicama, a u slučaju stranih državljana preko službi njihovih zemalja porekla.

Ukrajinske vlasti formirale su u Harkovu istražni centar.

Od 298 žrtava nesreće, 193 njih bili su državljani Holandije. Vlasti su pristale da predaju tela forenzičarima radi istrage, i navele da će učiniti sve da ona budu isporučena Holandiji danas.

Prema navodima proruskih pobunjenika, pod čijim je nadzorom bio voz hladnjača do jutros, pronadjena su 282 tela i delovi tela ostalih 16 žrtava.

Boing 777, na letu od Amsterdama za Kualu Lumpur, oboren je u četvrtak, 17. jula, iznad istoka Ukrajine gde su se vodile žestoke borbe između ukrajinskih snaga i separatista.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton pozvala je danas Rusiju da "odigra svoju ulogu" i obezbedi da proruske snage u Ukrajini saradjuju sa posmatračima i istražiteljima posle rušenja malezijskog aviona na istoku Ukrajine.

Ona je, takođe, izjavila da EU odlučno zahteva da se omogući odgovarajući pristup mestu nesreće i naglasila da istraga mora da se sprovede.

Ešton je, odgovarajući na pitanja novinara, navela da je EU, kako smatra, izuzetno odlučna u razgovorima sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Mnogi evropski lideri su sa Putinom, i pre rušenja aviona, imali odlučne razgovore u pokušaju da se situacija na terenu poboljša, podsetila je i poručila da će EU nastaviti sa takvim naporima.

- Pozivamo Rusiju da učini ono što može, a svakako da može i trebalo bi da učini više - zaključila je Ešton.

Rusija je danas saopštila da je spremna u potpunosti da sarađuje u međunarodnoj istrazi o obaranju aviona "Malezija erlajnsa".

Pročitajte još Čurkin: Novih 10 pitanja za Ukrajinu u vezi sa padom aviona Prorusi predali crne kutije oborenog MH17 Rusi nude pomoć u istrazi o padu malezijskog aviona Ebot: Manipulisanje dokazima, zatašškavanje na mestu nesreće

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Prvi avion sa telima žrtava poleteo za Holandiju

Izvor: Mondo, 23.Jul.2014, 14:19

Prvi avion sa telima žrtava oborenog malezijskog aviona MH17 poleteo je danas za Holandiju nakon ceremonije kojom je..

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.