Ustavni sud Ukrajine dozvolio samoupravu za oblasti proruskih snaga

Izvor: Nezavisne Novine, 31.Jul.2015, 18:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ustavni sud Ukrajine dozvolio samoupravu za oblasti proruskih snaga

Kijev - Ustavni sud Ukrajine odobrio je danas parlamentu da glasa amandmane na Ustav, čiji je cilj da se zaustavi krvoproliće na istoku zemlje dajući proruskim snagama djelimičnu autonomiju u tim dijelovima države.

Sudija Ustavnog suda Vasilij Brincev je bezrezervno zaključio da bi izmjene Ustava bile zasnovane na zakonu.

Porošenko je izmjenio i podnio parlamentu 15. jula nacrt amandmana kojima se potvrđuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << specijalni status Donbasa, na jugoistoku Ukrajine, koji nije pod kontrolom Kijeva.

Ukrajinski parlament - Vrhovna rada, trebalo je da 16. jula glasa te ustavne izmjene koje je predložio Porošenko ali nije bio spreman za to i njihov nacrt poslat je Ustavnom sudu koji je danas o tome donio pozitivnu odluku.

Za amandmane bi sada moralo da se izjasni 226 od 300 poslanika na dva uzastopna zasedanja, prenio je AFP, dodajući da će prvo zasjedanje najvjerovatnije biti održano u avgustu, a drugo na jesen.

Ideja da se na najmanje tri godine proruskim dijelovima Ukrajine dodjeli samouprava, izazvala je zabrinutost među skupštinskim poslanicima ali i u kijevskim medijima, prenio je AFP.

Agencija dodaje da je, međutim, dodjeljivanje samouprave istočnim dijelovima upisano u mirovni sporazum koji su u februaru potpisali Porošenko i ruski predsjednik Vladimir Putin u bjeloruskoj prestonici Minsku.

Protivnici amandmana ističu da on podriva napore Ukrajine da održi kontrolu nad svojom teritorijom nakon prisajedinjenja Krima Rusiji u martu prošle godine.

Predstavnici Donjecka i Luganska, takođe su kritikovali Porošenkov zakon.

Prema njima, amandmani koje Porošenko nastoji da uvede odnose se na privremene odredbe, a ne na tijelo Ustava, piše "Pravda"

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

KIJEV POPUŠTA: Ustavni sud Ukrajine dozvolio delimičnu samoupravu za Donbas

Izvor: Kurir, 31.Jul.2015

Ustavni sud Ukrajine odobrio je danas parlamentu da glasa amandmane na Ustav, čiji je cilj da se zaustavi krvoproliće na istoku zemlje dajući proruskim snagama delimičnu autonomiju u tim delovima države...KIJEV - Sudija Ustavnog suda Vasilij Brincev je bezrezervno zaključio da bi izmene Ustava...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.